Avioehto vs. osakekirjan

jako omistajussuhteista

Meillä on avioehto, jonka mukaan kummallakaan ei ole oikeutta toisen ennen avioliittoa hankittuun omaisuuteen,
avioliiton aikana hankittu omaisuus on yhteistä.

Minulla oli ennen avioliittoa hankittu asunto-osake, jonka myymisestä saadut varat kattoivat n. 40% avioliiton aikana ostamastamme asunnon ostohinnasta.

Avioliiton aikana ostamamme asunnon omistajiksi on merkitty molemmmat 50/50 osuudella ja lainaa olemme maksaneet pois yhdessä. Mainittu yhteinen asunto meillä on ollut
2 vuotta, naimisissa olemme olleet 3 vuotta.

Nyt pelkään, että voi tulla ero voi tulla eteen.

Kysymys kuuluu jaetaanko asunnon myynnistä saadut rahat täysin osakekirjan merkityn suhteen mukaisesti vai vaikuttaako jakoon avioehdon suojaama aikaisempi omaisuus eli aikaisemman asunnon myymisestä nykyiseen asunnon ostamiseen saadut varat?

1

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfdl

      Jos toisen puolison avio-oikeus on rajattu pois, koskee se myös omaisuutta, joka on tullut tämän omaisuuden sijaan eli se, mitä olet hankkinut asuntosi myynnistä saaduilla varoilla, on puolisosi avio-oikeuden ulkopuolella. Ette ilmeisesti ole määränneet mitään tällaisen omaisuuden tuotosta, sekin olisi kannattanut rajata avio-oikeuden ulkopuolelle.

      Avioehdolla ei määrätä, että avioliiton aikana hankittu omaisuus on yhteistä. Se on sen omaisuutta, kuka sen on hankkinut tai kuka on se omistajaksi merkitty.

      Asunnon myynnistä saatuja rahoja ei ajeta 50/50 vaan ensin siitä otetaan pois se, mikä on avio-oikeuden ulkopuolella ja loput jaetaan 50/50, mikäli teillä ei ole muuta oamisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      147
      13292
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      87
      3714
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      133
      3028
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1461
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      44
      1418
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      156
      1383
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1244
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      999
    Aihe