onko joku kysynyt hintaa tuolle kaatopäälle?
miten ison kuormaimen tarvitsee?
klapimoto
3
1733
Vastaukset
- s.tukiainen
..nyt kannattaa lyödä "jarrut päälle "hankinnoissa ja odottaa ,että MTK alkaa taas vollotuksen, että ei maatilayrittäminen/viljely kannata. p.s. ollaan myö ihan hiljaa ja ootellaan rahaa veronmaksajilta.
- vaan näin
Nokka Pilkeharvesteri 20 410
tuollainen hinta löyty paikasta
http://www.puuenergia.fi/koneet/klapikoneet_09.pdf
ja ite vehe löyty tuolta
http://www.nokka.fi/index.php?id=270
tekniset tiedot
http://www.nokka.fi/index.php?id=271
jos laite painaa 415 kg niin pitäs sen vielä 200kg puutakin jaksaa nostaa puomi suorana eli sen mukaan mitota kuormainta. Ideanahan tuo on loistava, ainut ongelma on vaan metässä kulkea sopivan kärryn kanssa, Velsa on turhan kömpelö heti kun pellonreunuslepikon jälkeen pitäs ihan metsään mennä.- Pauli-A
Vaikuttaa aika kalliilta laitteelta.
Itse en ole vielä ymmärtänyt, mistä tuo nopeus koko tuotantoketjun osalta oikein haetaan. VTT:n tutkimuksissa on mielestäni osoitettu, että kannattaa ennemminkin kuljettaa metsästä puu kuitupuun muodossa kuin klapeina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49989
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719