klapimoto

kiinnostunut.

onko joku kysynyt hintaa tuolle kaatopäälle?
miten ison kuormaimen tarvitsee?

3

1761

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s.tukiainen

      ..nyt kannattaa lyödä "jarrut päälle "hankinnoissa ja odottaa ,että MTK alkaa taas vollotuksen, että ei maatilayrittäminen/viljely kannata. p.s. ollaan myö ihan hiljaa ja ootellaan rahaa veronmaksajilta.

    • vaan näin

      Nokka Pilkeharvesteri 20 410

      tuollainen hinta löyty paikasta

      http://www.puuenergia.fi/koneet/klapikoneet_09.pdf

      ja ite vehe löyty tuolta

      http://www.nokka.fi/index.php?id=270

      tekniset tiedot

      http://www.nokka.fi/index.php?id=271

      jos laite painaa 415 kg niin pitäs sen vielä 200kg puutakin jaksaa nostaa puomi suorana eli sen mukaan mitota kuormainta. Ideanahan tuo on loistava, ainut ongelma on vaan metässä kulkea sopivan kärryn kanssa, Velsa on turhan kömpelö heti kun pellonreunuslepikon jälkeen pitäs ihan metsään mennä.

      • Pauli-A

        Vaikuttaa aika kalliilta laitteelta.
        Itse en ole vielä ymmärtänyt, mistä tuo nopeus koko tuotantoketjun osalta oikein haetaan. VTT:n tutkimuksissa on mielestäni osoitettu, että kannattaa ennemminkin kuljettaa metsästä puu kuitupuun muodossa kuin klapeina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      81
      1214
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      30
      894
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      765
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      619
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      597
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      181
      572
    7. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      570
    8. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      550
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      28
      478
    10. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      460
    Aihe