Olisi kiva kuulla kyseisetä kylästä/kaupungista(?) enemmän. Ja hotellista jos joku on asustanut samaisessa paikassa.
Yllättävän vähän tietoa ja kuvia löytyy Internetistä.
Elokuussa olis lähtö, mahtava reissu varmasti tulossa!
Bugibba, Hotel Canifor
3
1101
Vastaukset
- Maltalainen
Bugibba on saaren pohjoisosassa sijaitseva turistialue. Asuu siellä paikallisiakin, mutta paljon löytyy hotelleja ja holiday-complexeja sekä tosiaan niitä turisteja. Turistiorukan keski-ikä on korkeampi kuin Sliemassa ja ST. Juliansissa, joissa majoittuu todella paljon kielikoululaisia. Bugibbassa näkyy paljon eläkeläispariskuntia ja jonkun verran lapsiperheitä.
Maltan "kyliä" on vaikea erotella toisistaan, sillä useimmat ovat kasvaneet kutakuinkin yhteen, sillä saarihan on todella pieni. On vaikea sanoa missä raja esim. Bugibban ja vieressä olevan Qawran sekä toisella puolella olevan St. Paul's Bayn välillä menee. En saanut tästä koskaan itsekään oikein selvyyttä, vaikka siellä olen asunutkin. Bugibbassa on rantakadun varrella jonkin verran turistikrääskauppoja ja ylihintaisia turistiravintoloita. Bugibban alueelta löytyy kaksi hyvää kebab-paikkaa, "Ala"-Sofra torin kupeessa ja "Ylä"-Sofra turistikadulla (Triq it-Turisti) joiden avulla paikallisetkin pysyvät hengissä. Kolmesta muusta kebaberiasta kannattaa pysyä erittäin kaukana.
Paikallinen ruoka ei oikein maistu millekään ja turistialueilla varsinkin hinta/laatusuhde on naurettavan huono. Useat paikat tarjoavat brittityylistä ruokaa, ja aamupäivisin english breakfastia.
Keskusaukion yhteydessä on pari baaria ja pieni yökerho. Rantakadun varrella om yksi hieman isompi yökerho (Amazonas) ja Qawrassa, niemen toisella puolella on toine (Fuego) mutta jos yöelämää etsii niin suunta on kyllä St. Juliansiin päin. Rantakadun varrella St. Paul's Bayn päässä on muutama kahvila/koju josta saa todella hyvää italialaistyylistä jätskiä!
Uimarantoja Bugibbassa ei ole, mutta muutama kallioinen uimapaikka löytyy, sekä yksi rakennettu hiekka-alue, josta kyllä pienen akrobatian avulla pääsee veteen. Bussilla kannattaa lähteä Ghajn Tuffieha-rannalle tai Mellieha Bayn rannalle. Viimeinen on kylläkin erittäin täynnä kesäisin.
Canifor-hotelli on niemen keskellä Qawran puolella, ja perusmaltalaista tasoa, eli jättää kyllä hieman toivomisen varaa. Qawran "lahdessa" on jonkinlaisia likaisia suola-altaita, joissa on seisovaa vettä, joten hajuhaitta koko Qawran alueella on tuulesta riippuen joko vähäinen tai melkoinen. Hotelli on kuitenkin lyhyen kävelymatkan päässä Bugibban pääbussiasemalta.- Maltalainen
Kannattaa varautua siihen, että palvelu on parhaimmillaan välinpitämätöntä ja huonoimmillaan todella töykeää. Tämä on erittäin yleistä. Turistit ovat välttämätön paha, jota kestetään kun kerran rahaa tuovat, mutta yleisesti maltalaiset ovat aika itseriittoisia ja sisäänpäinlämpiäviä. (Poikkeuksiakin luonnollisesti löytyy!)Ei kannata ottaa itseensä, eikä myöskään antaa periksi mahdollisessa konfliktitilanteessa, vaan pysyä lujana.
"Ulkomaalaisten" omistamissa paikoissa saa yleensä normaalitasoista palvelua.
Yleisesti Malta on turvallinen kohde, mutta vaihtorahojen kanssa pitää olla tarkkana koko ajan. - SK
siinähän tuli jo oikein paljon uutta tietoa. Kiitos.
Vielä jos osaisit kertoa jotain Blue lagoonista? Monet kehuneet sitä täällä, pääsekö sinne helposti bussilla jne ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854467NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1504193Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841486- 3841400
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a291308- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084