Yhden vaiheilla

Ei nyt ihan

Seitsemänä päivänä viikossa saavut
seitsemänä eri naisena
toisinaan hurmaavana, viettelevänä
toisinaan passikuvasi esittämänä hahmona

edelleen jotain välillämme
pahoittelee aiheuttamaansa häiriötä
yrittää olla kuin ei olisikaan

sinäkin näytät eksyneeltä
samalla jotenkin elpyneeltä
elämä pukee sinua

enkä ymmärrä sinua lainkaan
käytettyjen sanojen tarkoitusta
mutta haluan tarttua ripustamiisi asioihin
antaa persoonani heilua tuulessa

et pidä siitä että olen
tämän sanomista vihaat
muusta olet kai suhteellisen välinpitämätön

mutta sinua minä rakastan
tai ehkä se on itseni sietämistä seurassasi
ilman sinua maailma painaa enemmän

huomenna on sama päivä kuin tänään
paitsi tuoli on pehmeämpi
ja kadut entistä tyhjemmät

luen kirjojen selkämyksiä
keksin uusia värejä
kaikkea mistä tekisi mieleni kertoa
silloin kun olet olemassa

6

365

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en tätä

      täysin tajua...

      • Ei nyt ihan

        Koukuttumisen tunne voi johtua siitä, että tämä oli tällainen tajunnanvirtamainen hetki. Yhdessä tietyssä hetkessä tullut tunnelma, ajatus joka pakotti tarttumaan kynään, eikä sanaa kirjoittaessa tiennyt mikä seuraava tulee olemaan. Eli tämmöinen välähdys jostakin joka eilen oli, tänään olisi voinut olla ja joka huomenna on mennyt. Asiat muuttuuvat mutta pohjimmiltaan kuitenkin se juttu säilyy alati ennallaan.


    • eksynyt maailmaan

      paremmin kuin uskoisitkaan.
      En osaa pukea sanoiksi sitä kuinka upeasti kirjoitit.
      Pitkästä aikaa tekstiä,jota kiinnostaa lukea kerta toisensa jälkeen.
      Kiitos.

      • Ei nyt ihan

        Vähän sitä arkaillen puhuu tunteista, koska ei välttämättä kohtaa vastakaikua. Useimmiten toinen ei ehkä ihan tavoita sitä mitä haluaa kertoa, vai tuntuuko sitten vain siltä. Tunteet ovat kuitenkin henkilökohtainen juttu. Joskus kieltämättä suruisa olo jos tunteiden kohdekaan ei ihan ymmärrä. Mutta ymmärränkö minä sitten paremmin hänen tunteitaan, enpä voi väittää niinkään. Merkillistä seikkailua tämä toisinaan. Kun ei kaikkea voi kiteyttää yhteen sanaan, kun haluaa puhua siitä mutasta, ehkästä ja vähän taistakin. Kiitos ymmärryksestä, ehkä oikealla tiellä ollaan kuitenkin.


    • ...Moneen kertaan....
      Tämä oli aivan upee kiitos =)

      • Ei nyt ihan

        Kiitos sinulle lukemisesta. Joo, itsekin tuli taas tavailtua ja kyllä tuossa outoa tenhoa on. Tälle on tehnyt hyvää se, että ei turhia pähkäilty. Ei tuntunut ihan tutulta kaikki runon luonnehdinnat omasta itsestänikään, mutta laitoin paprulle ja tuumin että tutkitaan myöhemmin. Oliko se jotain alitajuista sitten tai ei, antaa olla noin. Hyvä miettiä eri kanteilta.

        Runon otsikko oli aluksi "Ei ihan putkeen", kun pettyneenä totesin että ei tässä mitään salattua viisautta tuntunutkaan tulleen. Kirjoittaminen tuntui sykähdyttävämmältä kuin tuotoksen lukeminen. Mutta ajan myötä parantunut huomattavasti. :)


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1455
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      64
      1227
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1000
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      924
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      304
      829
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      797
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      725
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      215
      708
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      675
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      626
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      296
      596
    12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      594
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      538
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      480
    16. 35
      475
    17. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      57
      454
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      450
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      446
    20. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      436
    Aihe