Pukkilansaari-Blues on kova juttu

r.jalonen

Tämän vuotista Isonkyrön Pukkilansaari-Blues festaria väritti osaltaan
Suomessa pitkään heilunut bluesveteraani Mike Westhues, joka on
silloin joskus soittanut jenkkilässä vähän vaikka kenenkä kanssa.
Yhteistyölistalta löytyy tämmöisiä nimiä kuin Eddie Boyd, J.J. Cale
ja Lynyrd Skynyrd, että kiistaton kykyhän äijä on.
Pukkilansaaren lavalla koettiin myös Pietarsaarelaisen ST Marcus bluesbandin osaava esiintyminen ja olihan siellä tällainenkin huomattavasti nuorempi bändi kuin Blue Stone, jonka ikäväksi osuudeksi jäi tulla esiintymisvuoroon illan housebandinä toimineen Empson & Bluesroadin jälkeen.
Nimittäin kitaristi, bändipomo Esa-Matias Heinosen komppania tykitti bluesia niin kypällä, että varsin pehmolta kuulosti Blue Stonen touhuilu moisen jälkeen.
Bluesroadissa vieraileva pianisti Hannu Antila todisti instrumenttihallintansa mennen tullen, samoin kuin bändin keulakuva Empson Heinonen itsekin ja blues kulki niin kuin sen pitääkin.

1

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvostelijatar

      mutta olin kuuntelemassa Empsonin bluesia Fondiksella . Mielestäni se naisen ääni ei sopinut lainkaan joukkoon. Olisin halunnut kuulla Esa-Matiaksen laulua. Eikö hän myös laula. Luulisin , että hänellä olisi upea ääni. Aika monitaitoinen ukko tuo Esa-Matias. Mistä ihmeestä saisin hänen musiikkiaan itselle kuunneltavaksi. Ovatkohan ne levyttäneet mitään. Jos sanon suoraan, niin se naisen ääni soi kauempaakin seuranneena niinkuin jotain olisi tapettu. Vaihtakaa miesääneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      119
      5214
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2879
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2812
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      31
      2581
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1959
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      1747
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1657
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1445
    9. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1418
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1407
    Aihe