Te, jotka työskentelette/olette työskennelleet finnmatkojen guide online -oppaana, olisin kiinnostunut kuulemaan kuinka se poikkeaa tavallisesta matkaoppaan työstä? Entä voiko hakea suoraan guide online -oppaaksi, vai päättävätkö esimiehet mihin tehtävään sinut laitetaan? Tekevätkö poikkeuksia ja ottavat hakemuksia vastaan suoraan kohteeseen? Entä onko mahdollista työskennellä vain kesäsesonkeja? Talvisin olisi sitten vapaalla...Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Vastaukset 6
Moikka! Olin guide onlinena Kreikassa ja Gran Canarialla. Tyo eroaa yleensa silla tavoin, etta guide onlinena olet tyossa 6/8 tuntia putkeen kun taas nk.normaali opas yleens aamuisin, sitten siesta, ja viela illaksi toihin. Guide online on todella vastuullista hommaa ja taytyy osata delegoida normioppaille hommia, koska jos esim. tulee ongelma hotellilla niin jonkun hotellille menevan oppaan taytyy hoitaa se. Sen takia on olemassa logit, joihin kirjataan kaikki ja niita kuuluu jokaisen oppaan lukea ja paivittaa. Tietysti myos puhelimen valityksella pyritaan ongelmia hoitamaan,mutta usein asiakas haluaa tavata oppaan, jolloin siis delegoidaan hommat.
- ronya85
Moi ja kiitti vastauksesta! Kuuluiko työhösi vain guide online vai teitkö välillä myös normioppaan töitä esim. lentokenttäkuljetukset..? Haitko juuri guide onliniksi vai määrättiinkö sinut tehtävään? Oliko työajat vain 6-8h päivä?! :D Interesting..;)
- ex-opas
ronya85 kirjoitti:
Moi ja kiitti vastauksesta! Kuuluiko työhösi vain guide online vai teitkö välillä myös normioppaan töitä esim. lentokenttäkuljetukset..? Haitko juuri guide onliniksi vai määrättiinkö sinut tehtävään? Oliko työajat vain 6-8h päivä?! :D Interesting..;)
Ei kai kukaan noissa firmoissa selvia 6-8 h tyopaivalla, vaikka niin luvataan.
Joudut kentalle, retkille, kannat palvelupuhelinta (myos tyoajan ulkopuolella)...
esimiehet hengittaa koko ajan paalle-hoidat lopulta kaikki skandinaavit myos..
kannattaa miettia mihin firmaan.... ex-opas kirjoitti:
Ei kai kukaan noissa firmoissa selvia 6-8 h tyopaivalla, vaikka niin luvataan.
Joudut kentalle, retkille, kannat palvelupuhelinta (myos tyoajan ulkopuolella)...
esimiehet hengittaa koko ajan paalle-hoidat lopulta kaikki skandinaavit myos..
kannattaa miettia mihin firmaan....No hei, se ero on just siin et kun olet 8 tuntia kiinni guide onlinena toimistossa niin et voi siita mihinkaan lahte ellei esimies varta vasten pyyda ja silloin taytyy hanen itsensa astua ruotuun guide onlineksi. Se, onko paivittainen vuoro 6 vai 8 tuntia riippuu kohteesta. Sen pitaisi kai olla vain 6 tuntia, mutta 8 se varmaankin tulee olemaan koska periaatteessahan tyota voi olla niin paljon kuin ihmista tarvitaan.
Tein myos lentokenttaa ja valilla hotellivisiitteja. Yhtakaan tervetulotilaisuutta en joutunut tekemaan toisessa kohteessani. Tein myos erikoisjuttuja kuten kavin kaantamassa poliisilaitoksella seka sairaaloissa visiiteilla. Guide onlinen homma pelkastaan toimistossa istuen voi olla aika puuduttavaa, mutta yleensa siihen juuri lisataan mausteeksi muita hommia, mutta tietysti riippuu ihan itsestasi, luulisin etta toiveesi otetaan kylla huomioon.
Harvemmin guide online retkille joutuu, ei sinne vain jouduta. Retkioppaat on erikseen, ne jotka sen on opiskelleet kunnolla.- shaaga
seikkailijatyttö kirjoitti:
No hei, se ero on just siin et kun olet 8 tuntia kiinni guide onlinena toimistossa niin et voi siita mihinkaan lahte ellei esimies varta vasten pyyda ja silloin taytyy hanen itsensa astua ruotuun guide onlineksi. Se, onko paivittainen vuoro 6 vai 8 tuntia riippuu kohteesta. Sen pitaisi kai olla vain 6 tuntia, mutta 8 se varmaankin tulee olemaan koska periaatteessahan tyota voi olla niin paljon kuin ihmista tarvitaan.
Tein myos lentokenttaa ja valilla hotellivisiitteja. Yhtakaan tervetulotilaisuutta en joutunut tekemaan toisessa kohteessani. Tein myos erikoisjuttuja kuten kavin kaantamassa poliisilaitoksella seka sairaaloissa visiiteilla. Guide onlinen homma pelkastaan toimistossa istuen voi olla aika puuduttavaa, mutta yleensa siihen juuri lisataan mausteeksi muita hommia, mutta tietysti riippuu ihan itsestasi, luulisin etta toiveesi otetaan kylla huomioon.
Harvemmin guide online retkille joutuu, ei sinne vain jouduta. Retkioppaat on erikseen, ne jotka sen on opiskelleet kunnolla.Ovatko kaikki finnmatkojen oppaat käyneet kurssin? Asun itse kohteessa ja ajattelin jos olisi mahdollista saada guide online -työtä juuri tästä kohteesta ja ilman kurssia...Impossible??
- Guide98653
shaaga kirjoitti:
Ovatko kaikki finnmatkojen oppaat käyneet kurssin? Asun itse kohteessa ja ajattelin jos olisi mahdollista saada guide online -työtä juuri tästä kohteesta ja ilman kurssia...Impossible??
Finnmatkoille on tärkeää, että jokainen henkilökuntaan kuuluva tietää tarpeelliset tiedot työstä, yrityksestä, asiakaspalvelusta jne. Joten kurssin käyminen on todella suositeltavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67809
- 113769
- 37706
- 130677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 28498
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142482Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69445
- 41432
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68411Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
- 46406
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 45403
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27395