Asensin Ubuntun uusimman version ja samalla päivittyi Digikam-kuvankäsittelyohjelma.
Nyt Digikam ei enää tallenna jpg-tiedostojen mukaan EXIF-tietoja. Miten saisin EXIF-tiedot kopioitua DNG-RAW tiedostoista jpg-kuviin?
Nyt Digikam ei enää tallenna jpg-tiedostojen mukaan EXIF-tietoja. Miten saisin EXIF-tiedot kopioitua DNG-RAW tiedostoista jpg-kuviin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kellään tietoa asiasta?
Eräältä valokuvauspalstalta kyselin, mutta sieltä neuvoivat vaan warettamaan Adoben ohjelmistot. Ei kiitos.
...viestisi, tuntematon ohjelma mutta mielenkiinnosta asensin. Oletkin varmaan tutkinut kaikki asetukset? Itse en ymmärrä asiasta niin paljon, että sen tarkemmin neuvoa osaisin.
Tuo ohjelma asentui ihan pakettilähteistä ja jos kyseessä on bugi niin se on voitu korjata jo, mutta canonical vain ei ole lisännyt uudempaa versiota vielä valikoimaan? Mitään waretussävellystä en suosittele.
Ubuntu foorumilta voit kysellä miten asia korjaantuu tai miten voit asentaa mahdollisen uudeman version tai sen vanhemman jossa kaipaamasi toiminto toimi:
http://forum.ubuntu-fi.org/
Nyt kesäaikaan vastauksen saaminen voi kestää kun ollaan lomilla ja touhutaan kaikkea muuta kuin ollaan netissä, mutta en epäile etteikö ongelmaan ratkaisu löydy. Itse löysin järkevän tavan Ubuntu foorumilta asentaa Amarokin vanhempi versio kun uusin oli ihan kamala.
>...päivittyi Digikam-kuvankäsittelyohjelma.
Versiosta 0.9 lähtien tuota ongelmaa ei pitäisi olla.
Digikam-ohjelman asensin siis oikeaoppisella tavalla paketinhallinnasta. Ei sillä että tietäisinkö edes miten muuten sen ylipäätään saisin asennettua. Aikaisemmat versiot Digikamista ovat toimineet moitteetta.
Olenko muuten ainoa, jonka mielestä muutos KDE:n kolmosversiosta neloseen on tuonut KDE-ohjelmiin koko joukon uusia bugeja ja kummallisuuksia? Esimerkkinä nyt vaikka tämä Digikam sekä Amarok.
>...muutos KDE:n kolmosversiosta neloseen...
Mistäs sellaista päättelet jos sinulla on kerran Ubuntu? ;)
Tosi on että KDE:n 3.5 -> 4.0 oli niin iso hyppy että pikkuongelmilta ei vältytty muttaa nyt jo 4.2, kuten minulla, toimii mainiosti. Myöskin Digikam jonka versio on digikam-0.10.0-1.fc10.i386.
Minulla on Linxu Mintissä asennettuna tuo sama versio Digikamista.
Kun avaat digikameran dng-muotoisen raw kuvan sillä ja tallennat sen jpeg:ksi, tarttuuko exif-tiedot jpg-tiedoston mukaan? Voisitko kenties testata tuota?
>...kenties testata tuota?
Ei nyt justiinsa ole tuollaista kameraa mutta kopsasin kuvan tuolta:
http://www.phototropic.co.uk/notebook/ricoh_caplio_gx100_review_with_raw_dng_sample_images_and_video_review/
ja pienensin kokeeksi alkuperäisen 3656x2744 dng-kuvan muutaman prosentin ja lopputuloksena tallennettuna 3509x2634 jpeg-kuva. Exif-tiedoissa näkyy tuon lisäksi nätisti että Processing softwarena on ollut digiKam 0.10.0. Ei siis mitään ongelmaa.
Latasin tuolta kameratestisivustolta Ricoh-kameralla tuotetun dng-tiedoston, muokkasin ja tallensin sen Digikamilla jpeg-muotoon. Siihen jpg-kuvaan tallentuivat EXIF-tiedot ihan normaalisti.
Mutta omalla kamerallani (Pentax K10D) otetuista dng raw-tiedostoista ei tartu jpg-kuviin mitään EXIF-dataa. Ja omissa raw-tiedostoissani ON EXIF-metadatat tallella, komentoriviohjelma exiftool näyttää kaikki tiedot moitteetta.
Miksi Digikam ei enää tue Pentaxin kameroita? Ja kun nyt näyttää siltä että Digikam ei oikein tue kameraani; onko olemassa keinoa kopioida EXIF tiedot raw-tiedostoista jpg-kuviin (ilman Photoshopia)?
http://linux.fi/wiki/Exiftool
Exiftool-komentoriviohjelma on minulla asennettuna ja olen sitä käyttänytkin, sillä näkee todella paljon tietoa varsinkin raw-tiedostoista.
Voiko exiftoolin avulla jotenkin kopioida EXIF-tietoja? Vai onko se tarkoitettu vain tietojen katseluun. Paljon mieluummin hoitaisin asian graafisen puolen kautta.
Vipusella -tagsFromFile voi kopioida olemassaolevan kuvan tiedot toiseen