Löytyykö suomesta???

äitiliini keskisuomesta

Tyttäremme nimeksi on harkittu Alida, Alisa, Alina ja ALITA ! Eniten houkutta ALITA nimi, tuleeko alidasta? mikä olisi nimipäivä? Olisiko kenelläkään tietoa?? kiitos etukäteen :)

11

2663

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy...

      vinkkiesi jälkeen.

      Ei kannata laittaa tänne hienoja nimiehdotuksia, rupee ihmiset sitten poimimaan niitä ja laittamaan omien lastensa nimiksi!

      Älä enää paljastele hyviä ideoitasi!

    • huomioon

      sanan alita merkitys ennen kuin annat sen lapsellesi nimeksi. Ylitä olisi ylevämpi. En silti antaisi sitäkään lapselleni, kuten en myöskään nimiä Oleta, Elätä tai Ulota.
      Alita-nimellä ei ole nimipäivää.

    • tosta

      Alita se aita..kun et pääse yli.
      Alita on kuin s vikaisen sanomana alisa.
      miks ihmeessä alita..miksei joku mikä kuvaa ylitä?

    • pian äiti

      ..ei muuten mitään, mutta mieti jos lastasi alataan kiusaamaan Alita nimen takia?
      Mites sitte..? Sanotko tytöllesi että "mutta kun äiti halusi laittaa kyseisen nimen sinulle" ...ei paljon tuo auta jos tyttöä kiusataan..ja kaikki eivät edes uskalla puhua kiusaamisesta, tiedän monta tapausta joissa vanhemmat tai opettajatkaan eivät olisi tienneet mitään, ellei joku ulkopuolinen olisi sattunut kuulemaan/huomaamaan kun on juuri kiusattu.
      Laita mielummin vaikka: Alisa (tai Alina ..)
      Alinasta tulee mieleen r-vikaisen sana uunin arinasta.Alidakin on siinä ja siinä ettei siitä saa jotain kummaa juttua päähänsä.

      • uusi selailija

        ..tämän keskustelu.En ole aiemmin tällä palstalla käynyt.Alida, Alisa, Alina ja Alita ovat kaikki mielestäni vanhoja nimiä.Ja jokaisesta nimestä saa väännettyä jotain.Ei sellaista nimeä olekaan mistä ei mitään saisi väännettyä.Joten antakaa ihmisten nyt laittaa lapselleen minkä nimen tahtovat.Ja lapsihan saa vaihtaa sen sitten joksikin muuksi, jos ei pidä siitä..


    • Aava, 25 v.

      Suomessa annettujen nimien määriä voi selvittää Väestörekisterinkeskuksen nimipalvelusta http://verkkopalvelut.vrk.fi/Nimipalvelu/default.asp?L=1 . Alita-nimisiä lapsia on vuoden 1900 jälkeen syntynyt 15. Alita ja paljon yleisempi Alida näkyvät olleen melko tasaisesti käytössä eli eivät ole minkään tietyn aikakauden nimiä.

      Kiusaamisasioita on hyvä jonkin verran miettiä, mutta ei tarvitse mennä liiallisuuksiin. Jokaisesta ihmisestä löytyy jotain johon kiusaaja voi halutessaan tarttua. Minusta on vain mukavaa, jos kaikki eivät ole Annoja, Mikkoja, Marioita ja Matteja. Minua kiusattiin lapsena kyllä muista asioista, mutta jostain kumman syystä ei erikoisen nimeni takia. Tähänastisen elämäni ainoan nimihaukun sain noin 13-vuotiaana, jolloin osasin jo nauraa ja antaa piut paut kommentille - omasta mielestäni nimeni oli aivan ihana.

      • Aava, 25 v.

        Alinasta tuskin monelle tulee ensimmäiseksi mieleen r-vikaisen sanoma arina, koska sanaa arina ei paljoa käytetä arkipuheessa. Ainakin itselleni tulee Alinasta mieleen nimenomaan naisen nimi, ellen sitä rupea oikein tieten tahtoen makustelemaan.


      • wanhat nimet
        Aava, 25 v. kirjoitti:

        Alinasta tuskin monelle tulee ensimmäiseksi mieleen r-vikaisen sanoma arina, koska sanaa arina ei paljoa käytetä arkipuheessa. Ainakin itselleni tulee Alinasta mieleen nimenomaan naisen nimi, ellen sitä rupea oikein tieten tahtoen makustelemaan.

        Eihän kukaan olekkaan sanonut että ne nimet jonkun tietyn aikakauden nimiä olisivat?
        Mutta totta on, että nämä nimet ovat vanhoja! Olet katsonut vain 1900 luvun jälkeen nimettyjä.
        Tiesitkö että monessa sukukirjassa (myös meidän) on Alida, Alisa, Alina nimisiä aika paljon.
        Kannattaa syventyä tarkemmin aiheeseen, ennen kuin sanoo mitään.


      • wanhat nimet
        wanhat nimet kirjoitti:

        Eihän kukaan olekkaan sanonut että ne nimet jonkun tietyn aikakauden nimiä olisivat?
        Mutta totta on, että nämä nimet ovat vanhoja! Olet katsonut vain 1900 luvun jälkeen nimettyjä.
        Tiesitkö että monessa sukukirjassa (myös meidän) on Alida, Alisa, Alina nimisiä aika paljon.
        Kannattaa syventyä tarkemmin aiheeseen, ennen kuin sanoo mitään.

        ..niin ja esim. meidän torpan sukukirja alkaa tuolta 1600luvulta..


      • präähh
        wanhat nimet kirjoitti:

        ..niin ja esim. meidän torpan sukukirja alkaa tuolta 1600luvulta..

        on laitettu etuhampaat näkyvviin ja huudettu irmelimurmeli..voi helvetti, mutta aikuisenakaan en ole päässyt sellaisista idiooteista eroon, jotka kuvittelee olevansa vitsiniekkoja.. toinen nimiväännös on irkkuorkku..hehehe onpa hauskaa joo...


    • Anonyymi

      Mun nimi on Alita, toimii muuten mut muilla kielillä mahdotonta sanoa. Myös nimen harvinaisuuden takia ihmiset vahingossa nimittelee alidaks, alisaks ja alinaks

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe