Kuulin tämän tarinan ja ajattelin tänne siitä kirjottaa,josko jollakin löytyisi kokemusta. Eräs tuttunu sai vähän aikaa sitten puolen vuoden ikäisen rottis uroksen.Kodista josta koira tuli,ei ollut mtn koiraan kohdistuvaa väkivaltaa tai yms...Ilmeisesti ei vain riittänyt aika enää.
Rottis on vilkas,tottelee hyvin,tosin joskus osottaa mieltänsä.^_^... Mutta ainut ongelma on että tämä koira ei ole vieläkään sisäsiisti.Eli pitäisikö menetellä samalla tavalla,kuin opettaisi pentua sisäsiistiksi,vaiko jollain eri tavalla?
6kk rottweiler
5
978
Vastaukset
- koiran omistaja
Itselläni oli aivan sama ongelma tossa vuosi sitten. Aloitin sisäsiistiksi opettamisen siten kun koira näytti että hätä on tulossa niin vein pihalle, jolloin koirani oppi että sisälle ei tehdä.. ja jos se teki sisälle niin toruin sitä hieman jolloin se ymmärsi että se on väärin.. ei mennyt kuin muutama kuukausi kun alettiin olemaan kokonaa sisäsiistejä..
Mutta eiköhä toi sunki suunnitelma opettaa samnalailla ku pentu ni onnistu... kokeile eri tekniikoita :) - KokeemustaOn
Ei kannata vielä huolestua.. Jos yhtään helpottaa niin oma koirani oppi sisäsiistiksi vasta noin 9 kuukauden iässä, muistaakseni.. Heti ulos ruuan, heräämisen ja leikin jälkeen. Loppuvaiheessa palkitsin koiran myös makupalalla kun teki tarpeensa ulos.
Joten elä hättäile, koirat oppii eri ikäisinä sisäsiisteiksi! Jos vuoden iässä ei ole vielä niin sitten vasta huolestuisin.. - 3 erilaista luonnetta Ro
Tervehdys hajuopetusta: ne tekeleet talteen ja pihalle sellaiseen paikkaan jossa käytte lenkillä ja pissat sanomalehteen samallalailla sitten vaan lenkkeilyä jätösten luona ekaksi tehdään lenkki ja palataan haistelemaan ja sitten sisälle on toiminut meillä !
- minski1
Täällä 7kk rottis, yöllä pissailee ja harvoin kakkailee mutta pisuja tulee myös päivisin jopa aivan ulkoilun jälkeen. Jonkinlaista vallankäyttöä ja mielenosoitustahan tämä on .... hyvät neuvot kalliita :) tuo hajuopetus oli hyvä idea,kokeilen,kiitos
- Harri1111
Nyt kolmen vanha teki mielenosotuskuseskelua melkein vuoden vanhaksi. Ulos pääsi aina, mutta jos oli toruttu, otettu ei toivottu pureskeltava pois tai kielletty koskemasta ruokaan joka ei hänelle kuulunut, niin silloin tällöin löytyi lammikko jostain.
Nyt 8kk uros osoittaa samoja merkkejä. Ollut sisäsiisti jo ainakin 3kk ja nyt yhtenä yönä paskat ja yhtenä päivänä kuset. Sama juttu, ulos olisi päässyt. Voi toki olla merkkauksen aloitusta. Nosti koipea n. viikko sitten ekan kerran. Ja meidän narttupennulla eka juoksu, joten sekin voi vaikuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038