Kuulin tämän tarinan ja ajattelin tänne siitä kirjottaa,josko jollakin löytyisi kokemusta. Eräs tuttunu sai vähän aikaa sitten puolen vuoden ikäisen rottis uroksen.Kodista josta koira tuli,ei ollut mtn koiraan kohdistuvaa väkivaltaa tai yms...Ilmeisesti ei vain riittänyt aika enää.
Rottis on vilkas,tottelee hyvin,tosin joskus osottaa mieltänsä.^_^... Mutta ainut ongelma on että tämä koira ei ole vieläkään sisäsiisti.Eli pitäisikö menetellä samalla tavalla,kuin opettaisi pentua sisäsiistiksi,vaiko jollain eri tavalla?
6kk rottweiler
5
1044
Vastaukset
- koiran omistaja
Itselläni oli aivan sama ongelma tossa vuosi sitten. Aloitin sisäsiistiksi opettamisen siten kun koira näytti että hätä on tulossa niin vein pihalle, jolloin koirani oppi että sisälle ei tehdä.. ja jos se teki sisälle niin toruin sitä hieman jolloin se ymmärsi että se on väärin.. ei mennyt kuin muutama kuukausi kun alettiin olemaan kokonaa sisäsiistejä..
Mutta eiköhä toi sunki suunnitelma opettaa samnalailla ku pentu ni onnistu... kokeile eri tekniikoita :) - KokeemustaOn
Ei kannata vielä huolestua.. Jos yhtään helpottaa niin oma koirani oppi sisäsiistiksi vasta noin 9 kuukauden iässä, muistaakseni.. Heti ulos ruuan, heräämisen ja leikin jälkeen. Loppuvaiheessa palkitsin koiran myös makupalalla kun teki tarpeensa ulos.
Joten elä hättäile, koirat oppii eri ikäisinä sisäsiisteiksi! Jos vuoden iässä ei ole vielä niin sitten vasta huolestuisin.. - 3 erilaista luonnetta Ro
Tervehdys hajuopetusta: ne tekeleet talteen ja pihalle sellaiseen paikkaan jossa käytte lenkillä ja pissat sanomalehteen samallalailla sitten vaan lenkkeilyä jätösten luona ekaksi tehdään lenkki ja palataan haistelemaan ja sitten sisälle on toiminut meillä !
- minski1
Täällä 7kk rottis, yöllä pissailee ja harvoin kakkailee mutta pisuja tulee myös päivisin jopa aivan ulkoilun jälkeen. Jonkinlaista vallankäyttöä ja mielenosoitustahan tämä on .... hyvät neuvot kalliita :) tuo hajuopetus oli hyvä idea,kokeilen,kiitos
- Harri1111
Nyt kolmen vanha teki mielenosotuskuseskelua melkein vuoden vanhaksi. Ulos pääsi aina, mutta jos oli toruttu, otettu ei toivottu pureskeltava pois tai kielletty koskemasta ruokaan joka ei hänelle kuulunut, niin silloin tällöin löytyi lammikko jostain.
Nyt 8kk uros osoittaa samoja merkkejä. Ollut sisäsiisti jo ainakin 3kk ja nyt yhtenä yönä paskat ja yhtenä päivänä kuset. Sama juttu, ulos olisi päässyt. Voi toki olla merkkauksen aloitusta. Nosti koipea n. viikko sitten ekan kerran. Ja meidän narttupennulla eka juoksu, joten sekin voi vaikuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634898Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313705Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223330- 792295
- 241889
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271561Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401512Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3221435Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141423Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331310