Miten piraattikopio todennetaan

åäåäålqwe

Koneen kovalevyltä jos sen on poistanut ja kaikki merkit siitä? Ja voiko asian perustella niin, että on antanut alkuperäiset levyt lahjaksi jollekin kaverille ja tehnyt alkuperäisistä kopiot levylle?

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Tarkka rikospoliisin/bsa:n tutkija saa kyllä selville mitä levyllä on ollut. Perustelut ei auta koska syyllistyt tekijänoikeusrikkomukseen jos teet itsellesi kopion ja annat levyt kaverille ts. ohjelmaa käytetään kahdessa koneessa yhdellä lisenssillä.

    • mitenkään.

      Jollei sitten esim. ohjelman lisenssinumerolla edellyttäen, että se edelleen on kiintolevylläsi. Tai jos suoranaisesti olet unohtanut avaingeneraattorin tai kräkin siihen kylkeen. Alkuperäinen ja kopiohan ovat samanlaisia.
      Ennenkuin kukaan pääsee tutkimaan kiintolevyäsi pitää olla epäilys rikoksesta, josta mahdollisuus saada 6 kk:a vankeutta. Tällöin käräjäoikeus voi myöntää poliisille luvan kotietsintään. Teostomafian tai vastaavien tutkijoilla ei ole asiaa tällaisiin tutkimuksiin.
      Lisäksi kaikki selitykset poistetuista ja hajonneista kiintolevyistä, jotka on ostanut käytettyinä kirppareilta yms. paikoista.
      Ja tärkein, älä ikinä myönnä mitään.

      • 12224sfd

        Sanot mieluummin tehneesi kopiot levyistäsi, koska vanhat olivat jo todella huonossa kunnossa ja heittänyt alkuperäiset menemään. Aivan laillista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe