Gili-saarten rannat

Kilikili

Missä Gilin saarista on ihanimmat rannat? Muutama päivä olisi tarkoitus vaan uida, snorklata ja lueskella riippukeinussa ja siihen tarkoitukseen vissiin nämä saaret sopii hyvin...mutta missä niistä olis ne kauneimmat maisemat?

2

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kaikilta kolmelta saarelta löytyy kelvollista rantaa. Ovat lisäksi sen verran lähellä toisiaan, että siirtyminen onnistuu ihan päiväseltään saarelta toiselle. Siinä ehtii jo kävellenkin käydä saaret ympäri. Trawangilla kokoa/valikoimaa (majoitusta, baareja, sukellusretkiä ym.) ehkä eniten. Joka iltaisen biletyksen lisäksi toki rauhallisempaakin kolkkaa saarelta löytyy. Gili Meno ehkä saarista rauhallisin, sopinee esim. häämatkalaisille. Itse pidin lähinnä Lombokia sijaitsevasta Gili Airista, joka ehkä jotain siitä väliltä... Matkasin (viime keväänä) Lombokin kautta, jos Balilta päin operoit, nopein yhteys (n 2,5 tuntia) järjestyy Trawangille.

    • Trawanganilla on enemman menoa ja meininkia, mutta rannat ovat melko lailla teravan korallin peitossa, jos ihan uida meinaat. Airilla oli siihen mielestani paremmat rannat, loytyi myos aivan hiljaisia paikkoja, joissa sai olla itsekseen ilman riesaa kaupustelijoista tai muista kulkijoista. Merivirrat olivat Trawanganilla melkoiset, mutta siita ei ole haittaa jos on kyse aikuisista uimareista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe