paljon varkaita?

mitenvaroa

onko italiassa roomassa paljon varkaita ja miten niitä voi välttää? mihin laittaa rahat ja voiko käsilaukku olla?

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...pilvinpimein

      Hakutoiminto ja muutenkin aikaisempien juttujen lukeminen niin tällä kuin muillakin palstoilla antaisi ehkä jotain tietoa.

      Mutta, allora... Rooman taskuvarkaista jaksetaan jauhaa aina vaan ja missäpä turistien kansoittamassa paikassa, varsinkaan suurkaupungissa, niitä ei olisi. Roomassa ei ole omalle kohdalle koskaan sattunut edes yritystä (kuten ei muuallakaan Italiassa ja onhan tuota tullut täällä reissattua aikalailla, Roomassakin 5 kertaa). Linjan 64 bussissa taskuvarkaat kuitenkin käytännössä "asuvat" eli siellä erityistä huolellisuutta omaisuuden suhteen.

      Ne normaalit varotoimenpiteet eli ei rahapussia taka- tai reisitaskuun ja käsilaukku tiukasti käsivarren alle (katso miten roomattaret toimivat) auttavat pitkälle. Jos sitten käsi käy, se on joko huonoa tuuria tai omaa tyhmyyttä kuten muuallakin. Tietenkin ainoastaan päiväkassa mukaan, itselläni kulkee kyllä normaalit luotto- ym. muut kortit myös mukana. Yleensä taskuvarkaan uhriksi joutuu omasta syystään, eli huomio herpaantuu syystä tai toisesta. Ne pojat ovat ammattilaisia ja osaavat kyllä valita "asiakkaansa".

      • Rooman rouva

        ovat kauttaaltaan naisia ja lapsia. Toimivat kimpassa. Ensin he yrittävät herättää huomiota tavalla tai toisella ja juuri kun yrittää ottaa selvää että mistä on kyse niin joku porukasta menee selän taakse ja nappaa kassin, panee kätensä taskuun tai laukkuun tai jopa voi leikata hihnan olkalaukusta. Ei kannata koskaan pysähtyä jos joku yrittää teitä puhutella tai huomioida. Paitsi jos kyseessä on amerikkalaiset vanhemmat ihmiset. He kyselevät helposti apua kun eksyvät kujille tai eivät tiedä minkä bussin ottavat.

        Kuljen hyvin usein bussilla 64 enkä koskaan ole joutunut varkaiden kohteeksi. Varoa kuitenkin kannattaa naisia ja lapsia ja teini-ikäisiä. Useimmat näistä varkaista tunnistaa ulkomuodoltaan. Eroavat niin turisteista kuin "paikallisistakin" ulkonäkönsä, käyttäytymisensä ja asusteidensa perusteella. Ovat itäeuroopasta tulleita romaaneja.

        Varkaat liikkuvat aina siellä missä turistit parveilee joten ei ihme vaikka varkaita kohtaa Via Imeprialilla. Varkaita ei tarvitse pelätä hiljaisilla alueilla, hijaisilla kaduilla eikä kujilla.

        McDonalds: seissa nämä romaanit voivat jopa tulla ja napata ranskalaiset keneltä vaan. Tai napata kassin jonka jättää viereensä tuolille tai penkille. McDonald:sit ovat ainoita ruokapaikkoja tai kahviloita joissa romaanit voivat huoleti tehdä "kierroksensa" ilman että kukaan ehtii heitä hätistellä ulos.


    • törmännyt

      vaikka toistakymmentä kertaa on Italiassa reissattu. Enkä kyllä muuallakaan. Rahat on miehellä etutaskussa tai minulla laukussa joka on tuossa masun puolella käden alla. Ja olkahihna rinnan yli eikä olalla.

      Liekö sitten hullun tuuria, olen jättänyt muinoin juuri Italiassa matkatavarani vuokra-autoon ja ovet lukitsematta koko päiväksi. Ei olleet kelvanneet kenellekään:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2498
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1344
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      82
      1120
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1022
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      917
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      870
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe