voitehista. Kun sitä vain olisi. Ei ole tullut taivaaltakaan aikoihin kuin muutama pisara. Jos ei loppuviikostakaan tule kunnolla kuten on luvattu, niin saa sääennustajat kuulla kunniansa. Pitäis jo saada sadevesiä talteen, varastot hupenee. Mites sitten suu pannaan kun ei pääse enään saunomaan, vesi on kuitenkin aika oleellinen saunakaveri.
Uutta kaivoa alkas olla korkea aika alkaa touhuamaan. Sukulaismies siinä aikansa käveli pihalla pajunoksan kanssa tärkeän näkösenä ja lopulta sanoi, että tässä on vettä, tontin kauimmaisessa nurkassa.
Minäkin kokeilin sitä varpua, täysin eloton koko varpu, vaiko sitten mies. Ei taipunut, ei kuiskutellut vedestä eikä mitään muutakaan.
Pitiköhän nyt sukulaismies meikäläistä pilkkanaan vai onko meikäläinen vain kateellinen kuin ei omaa moisia yliluonnollisia kykyjä.
Sanokaas nyt vanhat, anteeksi naispuoleisille, ja monenlaista elämää nähneet, onko se tuo varpuhomma totta vai tarua, vaiko siltä väliltä. Pitäskö alkaa kaivamaan siitä kohtaa missä varpu meinas vetää sukulaismiehen maan uumeniin vaiko sitten ihan vastakkaisesta tontin kulmasta.
Uutta kaivoa alkas olla korkea aika alkaa touhuamaan. Sukulaismies siinä aikansa käveli pihalla pajunoksan kanssa tärkeän näkösenä ja lopulta sanoi, että tässä on vettä, tontin kauimmaisessa nurkassa.
Minäkin kokeilin sitä varpua, täysin eloton koko varpu, vaiko sitten mies. Ei taipunut, ei kuiskutellut vedestä eikä mitään muutakaan.
Pitiköhän nyt sukulaismies meikäläistä pilkkanaan vai onko meikäläinen vain kateellinen kuin ei omaa moisia yliluonnollisia kykyjä.
Sanokaas nyt vanhat, anteeksi naispuoleisille, ja monenlaista elämää nähneet, onko se tuo varpuhomma totta vai tarua, vaiko siltä väliltä. Pitäskö alkaa kaivamaan siitä kohtaa missä varpu meinas vetää sukulaismiehen maan uumeniin vaiko sitten ihan vastakkaisesta tontin kulmasta.
Vastaukset 38
Vanhimmat
sitä olen minäkin. Vaan joitakin vuosia takaperin isäni käytti samaa systeemiä, halusin minäkin koettaa, ei värähtänytkään, mut ootas ku isäni tarttui kanssani samaan varpuun alkoi keppiä vetää tosi voimakkaasti alas päin, oli pakko uskoa, ei voi muuta sanoa. Ei me mitään kaivoa silloin kaivettu kunhan muuten koeteltiin kun siitä taiasta tuli puhetta keskenämme :))
isäsi tänne;) Ei vaiskaan, toinenkin varpumies on jo tulossa, jos vaan ehtii. Jos hänelläkin varpu herkeää levottomaksi samassa paikassa, kai siitä pitää alkaa kaivamaan.
Olisi vaan mielenkiintoista tietää, mikä se on se taika tuossa hommassa. Mikä ominaisuus ihmisessä saa sen varvun taipumaan vettä kohti.
rakentaa tätä taloa vuonna 1963, siis neljäkymmentäkuusi vuotta sitten. Niin täällä tontilla oli käynyt kaivon katsoja, katsomassa varvulla kaivon paikkaa. Emme olleet kotona, kun oli työpäivä. Mies oli laittanut yhteen pieneen leppään lapun, että tässä on kaivo, vesi viiden, ja puolen metrin päässä. No uskottiin kirjoitukseen ja alettiin kaivaa. Ja näin oli . Kun viisi, ja puoli metriä kaivettiin, niin vettä tuli, kirkasta ja hyvää. Ja sitä on riittänyt. Myöhemmin kaivosta on vedetty myös vesi poikamme viereiseen omakotitaloon, ja hyvää vettä on riittänyt. Tänäänkin kastelin kolme tuntia yhteen menoon, laskin vielä kasvihuoneelle kuusi tynnöriä täyteen, ja täytin yhden suihkukaivon altaan, ja pesin auton. Eikä loppunut vesi. Ei ole edes tarvinnut rajoittaa. Että minä uskon varvulla katsomiseen, ja kiittäisin kauniisti kaivonkatsojaa, mutta en ole koskaan tavannut.
oli se jännä kokemus, kun isäni tarttui kanssani samaan varpuun, silloin heti alkoi tuntua erittäin voimakas vetovoima alaspäin, siitä varvusta ei saanut edes puristaa, tietynlainen ote piti olla, en nyt edes muista millainen se oli :))
googlaiilin tälläistä
Katso ekaksi Pohjavesi juttu aika alkupuolelta
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=kaivon paikka geologia&btnG=Google-haku&meta=&aq=f&oq=
ketään geologia tai geologiastakin innostunutta biologian (tai fyysiikankin) opettajaa niin pyydä apuun.
on tietysti tosiasioita. Jos pohjavesi on kaivoa syvemmällä, niin mistäpä sitä vettä sitten tulisi.
Ja joku rajahan rengaskaivon syvyydelläkin on. Tuo nykyinen tosin on melko matala ja vielä pienillä renkailla.
Eipä kuulu geologeja tuttavapiiriin. Tuossa yhdessä googlettamassasi linkissä sanottiin, että neuvoja saa kunnan asiantuntijalta. Toisaalta, aika rajallinen se mahdollinen kaivon paikka kuitenkin on kun ei tuota pinta-alaa ole kuin suurmaanomistajalla.
minut on luotu kaivonkatsojaksi koska saan tällejä kaikista kahvoista;-)
http://www.shl.fi/uutiset/liisakonttila/view
päästänyt luontaiset kykysi hukkaan.
Tuo kaivonkatsoja sanoi ukonilman vaikuttavan itseensä. Minuun se ei vaikuta mitenkään, ilmankos varpu ei taipunut;)
Sanoi myös, että siellä missä pihlaja ja paju kasvaa luonnonvaraisina, on vesisuonia. Siinä tontin kulmauksessa, missä sukulaismiehen varpu eniten taipui, on paljon pihlajia.
ole minäkään, vaan kun varvun sain käsiini, se kyllä kertoi veden olemassaollon.
Siis kunhan varpu on oikea ? niin se taipuu vedelle, oli sitten kenen käsissä tahansa.
jos sinä et olekkaan kuka tahansa. Sinulla on se "maaginen" kyky, vaikka et olekkaan kaivonkatsoja. Ei se sukulaismieskään sen kummempi kaivonkatsoja ole, varpu vain taipui.
totta on. Kaikilla vain se varpu ei taivu tai sitä taitoa ei ole suotu. Tiedän kyllä ja olen nähnytkin henkilön, jolla oli se taito hanskassa. Hän katsoi kaivonpaikat moneen taloon ja vettä varmasti löytyi kyseisestä kohdasta.
ei kai niiden varpujen kanssa pelattaisi ellei asiassa jotain perää olisi. Jos niillä, joilla varpu taipuu, on jokin tietty ominaisuus, mikä muilta puuttuu. Vähän niinkuin vaikka sähköyliherkät ihmiset, jotka oireilevat sähkömagneettisesta säteilystä kun taas toiset eivät huomaa mitään.
oikein.
Kokeilimme pajunoksalla kaivon paikkaa, tarkoituskin oli tehdä porakaivo.
Kyllä löytyi vettä, 84 m syvyydestä tehtiin koepummppaukset ja sitä oli mistä pumpata, on edelleenkin, ja puhdasta vettä.
sitä vettä löytyy kaiketi aina, kun tarpeeksi syvälle poraa. Hinta onkin sitten vähän toisenlainen, jos vähänkään syvemmälle joudutaan poraamaan. Ja tämäkin on vielä sellaista radonaluetta.
Minä en nykyisistä "kyvyistä" tiedä.Minun ukki oli koko pitäjän kaivon katsoja.
Takuuvarmasti vesi löytyi hänen katsomastaan paikasta ja siitä syvyydestä mitä oli sanonut.
Pajunhaara vitsaksella, metalli lanka silmukalla sekä taskukellolla hän nämä tutkimukset suoritti.
Mistä johtuneen kun tämä juttu ei ole periytynyt ainakaan minulle, minun varpu ei horju ei heilu mininkään suuntaan, vaikka millaiset madon luvut lukisi.:)
Kyllä minä uskon vettä löytyvän hänen katsomastaan paikasta.Kertoiko hän mistä syvyydestä' ja oliko siinä vesisuoni reittien risteys ?
jonkinmoista kuitenkin vaatii, että sen syvyydenkin osaa sanoa. Tämä sukulaismies nyt ei varsinainen kaivonkatsoja ole, kunhan jonkinmoisen kyvyn siihen tuntuisi omaavan.
Nyt odotellaan tulevaksi "oikeaa kaivonkatsojaa". Katsotaan nyt ainakin, löytyykö se vesi samasta kohdasta.
Taskukellot taitaa nykyisin olla aika vähissä, millähän sen voisi korvata;)
Kellosepän juttusille kyselemään kaivonpaikka kelloja.:)
Minulla onkin tämä maaginen ukinkello perintö kaluna.Jumbrahuittinen kun en ole sitä huomannut koskaan kokeilla.Tiedä vaikka toimisi ja vaikka vielä kaivonpaikan katsojan ura tästä urkenisi.:)
sitä perintökalua hyödyntää toisessakin ammatissa. Jos se ei ala heilumaan vesisuonten voimasta, sitä voisi ihan luvan kanssa itse heilutella, hypnotisoijana.
kävi kaivonkatsoja etsimässä kaivolle paikan. Kelolla tai jollain heilurilla se tutki ja kertoi myös syvyyden: sanoi että siinä on suoni.
Tuotiin kaivuri siihen kaivamaan ja viidessä metrissä ryöpsähti vesi niin kovalla paineella, että lietti koko savikuopan ja vähällä oli ettei kaivurikin uponnut samaan kuoppaan. Hädin tuskin saatiin siihen kaivo suonen päälle, kun niin kovin puski vettä. Kun kaivo oli valmis, niin tunnissa se runsaan viiden metrin syvyinen kaivo täyttyi vedellä.
mulle tiketin suomeen ,niin tulen kylla katsomaan vaikka naapurillinnekin kaivonpaikan.kylla varpu taipuu,jos vaan vesisuonia tontillanne on.
syvyytta en osaa sanoa,mutta kokeiltu on monta kertaa ja jo vain 'viisari varahtaa'..jotakin herkkyytta tuo kai on.eika onnistu kaikilta. tere l-h
meitä realistejakin :); ei taivu varpu miulla.
on kerran ollut tämä vanha kaivokin kun keväällä sulamisvedet tulvi pihalle ojarummun ollessa jäässä. Niin on harva kaivo. Muulloin onkin ollut lähinnä tyhjää.
vai loppuu voiteet :)
Asiaan; meillä kaivonpaikan katsoi pari poppaukkoa semmoisen varvun kanssa, ja vettähän sieltä löytyi, ja hyvää vettä on ollutkin.
Tosin meillä tuo järvi tulisi kai kaivoon, jos tonttiamme tarpeeksi syvälle kaivaisi :)
taivaalta ainakin sauna- ja kastelutarpeisiin vähäksi aikaa.
se sitten taivas aukesi :), - täällä ei sada muttei paistakaan, - iltapäivällä ukkoselta näytti, vaan tuo järvi kai pilvet halkasi..
P.s. ei sitä uskosi miten tärkeä juttu tuo vesikin on, - ainakin kun sitä on, ei sitä oikein tajua arvostaakaan tarpeeksi.
ja huomenna pitäisi tulla taivaalta mannaa vielä reilummin. Sopii kyllä, on sisähommia odottamassa ja vesipumppu valmiudessa siirtämään kallisarvoiset nesteet varastoon.
Mutta saas nähdä, onko säämiehiin luottamista.
Niin, se on kaupunkilaistuneelle suomalaiselle niin itsestäänselvyys se vesi. Hanan kun avaa niin vettähän sieltä tulee niin kauan kunnes hanan sulkee. Eräskään ikänsä kaupungissa asunut ei oikein meinannut edes ymmärtää, että vesi voi loppua;)
sitä kaivoa ja äkkiä, laitanko lapion tulemaan postissa. :)
nyt niin jäniksen selässä olla. Lapioita kyllä löytyy enempi kuin kaivajia. Sopivaa konelapiota täytyy vähän odotella. Ja eihän se poppamieskään ole vielä käynyt.
ja vielä tänäpäivänä. Ihan sama mihin sen kaivosi pistät kunhan et kallion päälle, vettä löytyy varmasti. Kyllä tämä Suomi on niin vetinen paikka, että tuskin et vesisuonen päällä seisoisi.
tahtoi paju taipua ylöspäin, oli vissin vähän tavallista persompi naisten perään.
ollut k..ta päässä, kuten rumasti sanotaan ja paju haistoi nesteen.
Vai oliko se edes paju?
pikkutyttönä ollessani meidän kaivon paikan katsoi varvulla mies joka oli kaikin puolin taitava, ja hyvän kaivon katsoikin.
Se mies oli muutenkin sellainen joka paikan höylä sillä kylällä. Missä vaan tarvittiin rakennuksille apua tai muuta apua sitä miestä kysyttiin.
Lapsuudesta jäänyt mieleen hymy ja kiltteys.
Silloin kävi kulkukauppiaita, mittarinlukijoita, nuohoojia ja kaiken maailman miehiä.
nykyajan kaupungeissa ei käy enää mitään, sähkömittaritkin on piilossa.
siellä kaupungeissa sentään puolalaisia opiskelijoita kauppaamassa taulujaan. Ja minä kun en raskinut sanoa ei, vaikka niitä oli jo ennestäänkin;) Täällä ei ole sentään vielä näkynyt, taitaa olla liian pitkät matkat tuottoon nähden.
Niin, niitä tosiammattimiehiä ei välttämättä nykypäivänä tule joka kutsusta. Rahastaa kyllä osaa jokainen. On sitä "ammattimiehen" jälkeä katseltu ja itsekkin korjailtu.
Tiedättekö mikä on sellainen ns. pömppömaha ?
Sellaiselle ei minun kulli seiso . Eikä lautaperseille!
Suihinottajiakin , hyviä tapaa harvoin?
Lihavia on paras panna lattialla.
tänään vetäsin yhtä FM. underiin!
vesi ja viina liittyy niihin panohommeleihin, saati kaivo-ongelmiin? Seksihommelit on parempi hoitaa selvinpäin, kaivon tekemisestä puhumattakaan.
on.
Paljonko prosentteja, onko veden ja viinan suhde ok?
Jos kaikki Suomen järvet ......
kun sellanen varpu on kuorittu. Eli otettu varresta sellanen sopiva pätkä noin 40cm ja jätetty siihen yks oksa yhtä pitkänä. Sit se on naulattu varresta seinään niin että oksa sojottaa alaspäin eli normaaliin kasvu suuntaansa.
Sit ei muuta ku sadetta odottelemaan tai kosteeta keliä. Niin johan alkaa tapahtua... kuinkas ollakaan oksa nousee terhakkaasti ylöspäin. Ja tää on tosi vaik tuntuuki ihan joltain muulta. Kokeiles. Oikee puulaji tietty pitää olla. Sitä en sit tiedä olisko paju.