Moikka,
Ollaan kaverin kanssa lähdössä Etelä-Afrikkaan parin kolmen viikon matkalle ensi talvena. Ollaan 35 ja 45 v naiset. Ollaan kyllä matkusteltu siellätäällä, mutta Afrikassa ei koskaan. Onko siellä millainen hintataso verrattuna vaikka thaimaahan, miten turvallisuus: tarviiko bushmanin bodygardiksi? Mitä paikkoja suosittelette meille jotka ei haluta mitään luxusta vaan aika perus native meiningillä, safarihommia, rantaa mutta ei välttämättä kaupunkia eikä mitään kakaraparkkia? Lento olisi Kapkaupunkiin ja tielaitos ei kuulemma ole niin paras, joten aika läheltä, 100 km, lentokentältä. Vai onko siellä pienkoneella matkaamista paikasta a paikkaan b?
Rokotukset on eri kuin Aasiassa, mutta mitä muuta kuin Malaria?
Onko jotain hyviä nettisivuja joilta löytyis tietoa kulttuurista, maasta ja ihmisistä sekä muita vinkkejä? Ei jaksais hakea miljoonilta eri sivuilta...
Kiitos.
Etelä-Afrikkaan: halpaa, kallista, missä, miten
5
3856
Vastaukset
- Herr Doktor
http://www.southafrica.info/about/geography/maps.htm
http://www.places.co.za/
Thaimaassa en ole känyt, mutta kerrottu että hintataso on kuin Suomessa. ZA:ssa hintataso on tdella edullinen. Ravintolassa syöminen noin 1/4 siitä mitä Suomessa ja minkälaisten viinien kanssa ! !
Capen liepeillä on viinialueet - Stellenbosch - Paarl etc. BB:tä joka puolella. Netistä löytyy hyvin.
Itse olen asunut False Bayn rannalla Gordon´s Bayssä. Rauhallista ja turvallista vaikka vain 30 km Capetownista. Lentokentältä viinialueille on noin 20 - 40 km.
100 km:n päässä löytyy Private Gameja joissa Safari mahdollinen.- kapkapunki<3
Hei,
minä olen useampaan otteeseen reissannut nimenomaan kapissa ja en voi kun kehua :) kirjaimellisesti menettänyt sydämeni kyseiselle kaupungille. Upea ilmapirii, kivat ilmat (useinmiten) ja ihania helposti lähestyttäviä ihmisiä. Hinta tasoltaan joidenkin vertailujen mukaan Thaimaatakin halvempi, kunhan ei aina vain eksy ns. turistialueille vaan suosii paikallisten käyttämiä paikkoja. Ainakin Kapissa mielestäni turvallista, jopa takseja voi käyttää! Kunhan pitääjärjen mukana ja välttelee esim. juna-asemaa yöaikaan ja ei ota drinkkejä ventovierailta saati jätä niitä vartioimatta yöelämään tutustuessa. Kaverin kanssa kun on liikkeellä ei pitäisi olla ongelmia :) tosin minä 24-v tyttö siellä ajelin yömyöhään takseilla yksinäni ja mitään ei ole koskaan sattunut eikä koskaan ole tuntenut oloaan "uhatuksi". Hyvä safari paikka on Entabeni, lento kapista johannesburgiin (esim. mango noin 80e meno-paluu) ja sieltä auto esim. vuokralle ja pikku ajomatka. En menisi ihan mihin vaan game puistoon, sillä ne on osa hiukan eläintarha maisia, oikeaa safari tuntua saa tuolla entabenissa, asutaan 5 tähden teltoissa luonnon keskellä ja lähdetään safarille aamuvarhain kun on vielä tarpeeksi viileää :) joskus käynyt jossain muussa missä ajettiin kierros keskellä kuuminta päivää ja eläimethän olivat vain nukkumassa...joten kannattaa tarkkaan katsoa mihin menee jos haluaa oikeaa safari meininkiä :) ja nuo etelä-afrikan safari alueet on usein miten malaria vapaita joten malaria lääkityksiä ei edes tarvitse :) Ja esim. juuri tuo stellenbosh on todella hyvä viinialue :) halpaa ja paljon viinitiloja lähietäisyyksillä. Mukavaa matkaa :) - e-a:ssa asuva
kapkapunki<3 kirjoitti:
Hei,
minä olen useampaan otteeseen reissannut nimenomaan kapissa ja en voi kun kehua :) kirjaimellisesti menettänyt sydämeni kyseiselle kaupungille. Upea ilmapirii, kivat ilmat (useinmiten) ja ihania helposti lähestyttäviä ihmisiä. Hinta tasoltaan joidenkin vertailujen mukaan Thaimaatakin halvempi, kunhan ei aina vain eksy ns. turistialueille vaan suosii paikallisten käyttämiä paikkoja. Ainakin Kapissa mielestäni turvallista, jopa takseja voi käyttää! Kunhan pitääjärjen mukana ja välttelee esim. juna-asemaa yöaikaan ja ei ota drinkkejä ventovierailta saati jätä niitä vartioimatta yöelämään tutustuessa. Kaverin kanssa kun on liikkeellä ei pitäisi olla ongelmia :) tosin minä 24-v tyttö siellä ajelin yömyöhään takseilla yksinäni ja mitään ei ole koskaan sattunut eikä koskaan ole tuntenut oloaan "uhatuksi". Hyvä safari paikka on Entabeni, lento kapista johannesburgiin (esim. mango noin 80e meno-paluu) ja sieltä auto esim. vuokralle ja pikku ajomatka. En menisi ihan mihin vaan game puistoon, sillä ne on osa hiukan eläintarha maisia, oikeaa safari tuntua saa tuolla entabenissa, asutaan 5 tähden teltoissa luonnon keskellä ja lähdetään safarille aamuvarhain kun on vielä tarpeeksi viileää :) joskus käynyt jossain muussa missä ajettiin kierros keskellä kuuminta päivää ja eläimethän olivat vain nukkumassa...joten kannattaa tarkkaan katsoa mihin menee jos haluaa oikeaa safari meininkiä :) ja nuo etelä-afrikan safari alueet on usein miten malaria vapaita joten malaria lääkityksiä ei edes tarvitse :) Ja esim. juuri tuo stellenbosh on todella hyvä viinialue :) halpaa ja paljon viinitiloja lähietäisyyksillä. Mukavaa matkaa :)Malaria-alueita etelä-afrikassa on vain maan koillisosissa, eli jos pysyttelette capin läheisyydessä niin malarianestolääkitystä ette tarvitse. Domestic lennot eivät ole mitään pienkoneella matkaamista yleensä vaan ihan kunnon koneilla ja ihan järkevissä hinnoissa jos ette pahimpaan (paikalliseen) lomakauteen (joulukuun puolesta välistä tammikuulle) ole liikkeellä. Hintataso on oman kokemukseni mukaan vaihteleva, jotkin tuotteet ja palvelut samoissa hinnoissa suomen kanssa, jotkut huomattavasti edullisempia. Ravintolassa syö 300g pihvin ranskalaisilla ja juoman tipit n.9-12€. (voi olla alueellista vaihtelevuutta...) Älkää ottako taksia kadulta lennosta (joukkoon saattaa ilmestyä muitakin matkustajia eikä turvallisuus ole taattu) vaan tilatkaa "kunnon taksi" puhelimitse niin ei tule ongelmia.
- einim
e-a:ssa asuva kirjoitti:
Malaria-alueita etelä-afrikassa on vain maan koillisosissa, eli jos pysyttelette capin läheisyydessä niin malarianestolääkitystä ette tarvitse. Domestic lennot eivät ole mitään pienkoneella matkaamista yleensä vaan ihan kunnon koneilla ja ihan järkevissä hinnoissa jos ette pahimpaan (paikalliseen) lomakauteen (joulukuun puolesta välistä tammikuulle) ole liikkeellä. Hintataso on oman kokemukseni mukaan vaihteleva, jotkin tuotteet ja palvelut samoissa hinnoissa suomen kanssa, jotkut huomattavasti edullisempia. Ravintolassa syö 300g pihvin ranskalaisilla ja juoman tipit n.9-12€. (voi olla alueellista vaihtelevuutta...) Älkää ottako taksia kadulta lennosta (joukkoon saattaa ilmestyä muitakin matkustajia eikä turvallisuus ole taattu) vaan tilatkaa "kunnon taksi" puhelimitse niin ei tule ongelmia.
Etelä-Afrikassa Uber on turvallisempi kuin taksi ja huomattavasti halvempi.
- reippa58
Olen työmatkalla johanneburgin lähellä ja sen verra voin kertoa et täällä missä hotellini sijaitsee turvallisuus on huono onneksi meillä on paikallinen kuski työmaalta joka kuskaa meitä joka paikkaan minne halutaan mennä.Sanovat ettei etnkään illalla kannata lähteä seikkailemaan etenkään pienellä porukalla.Tapasimme kaupassa miehen joka oli yritetty ryöstää olivat ampuneet auton oven läpi oli saanu osumia käteen ja kasvoihin,mutta selvinnyt hengissä näimme auton oli maalannut auto oveen luodin reikien alla I am survival this.Maa on luonnoltaan kaunis,mutta osa mustista ihmisistä sotkee tienvarret,siellä on kaikenlaista roskaa heitetty esim.juomapulloja on todella paljon.Ensi viikolla meillä on ehkä mahdollisuus mennä krugerin eläinpuistoon katsomaan villieläimiä,jos työ antaa myöten,odotan innolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 35034989
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?632653Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien952190- 2181873
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1731712- 581564
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1001298- 371160
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1141103- 1221088