Steinerkoulun salaisiis

Henkiopas

Steiner kirjoitti luonnontieteistä, lastenkasvatuksesta, maanviljelyksestä, lääketieteestä, arkkitehtuurista, kuvataiteista, kansantaloudesta, historiasta, musiikista. Lähes kaikki alat kaipasivat hänen mielestään uudistamista.

Steinerin tuotannon kokonaissivumäärä on lähes 90 000. Esimerkiksi teos "Ihminen okkultismin, teosofian ja filosofian valossa." on Steinerin kirjoittama. Esitelmiä hän piti noin 6000. Tekstejä on koottu yli kolmeensataan kirjaan. Suomen antroposofinen liitto on kääntänyt ja suomentanut niistä noin kymmenesosan.

Steiner väitti selvänäköisyyden avulla saamiaan tietoja objektiivisiksi tosiasioiksi. Esimerkiksi tiedot esihistoriallisista maanosista kuten Atlantiksesta ja arjalaisen rodun vaiheista hän oli saanut juuri tällä hengentieteellisellä menetelmällä, lukemalla henkimaailman suurta kirjaa, Akasha-kronikkaa.

Steinerin kirjoituksissa hämmästyttää se, millä varmuudella hän tyrmäsi yleisesti hyväksyttyjä käsityksiä. Sydämen lyönnit eivät hänen mukaansa aiheuta verenkiertoa, vaan sydän sykkii koska veri kiertää. Bakteerit eivät aiheuta sairauksia, vaan päinvastoin sairaudet aiheuttavat bakteereja. Atomit ovat tyhjää täynnä ja ainetta on vain niiden välissä. Elohopea tulee pian takaisin kuppalääkkeenä. Einstein erehtyi suhteellisuusteoriassaan. Adam Smith ei ymmärtänyt kysynnän, tarjonnan ja hinnan välistä suhdetta. Karl Marxin teoria työn arvosta oli hölynpölyä.

Steiner inhosi erityisesti englantilaisia filosofeja, joiden "materialismin" syyksi hän arveli ummetusta. Steinerin päävastustaja tieteenhistoriassa on Isaac Newton. Hänen edustamansa brittiläinen henki oli Steinerin harmiksi päässyt luonnontieteissä niskan päälle ja jättänyt varjoonsa saksalaisen hengen, jota edusti Steinerin suuri idoli Johann Wolfgang von Goethe.

4

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja mielestäni tuosta kuvastuu melko puolueettomasti se, millainen hihhuli oli kyseessä. Mr kugelschreiber kuoli 20-luvulla, eli kohta 90 vuotta sitten. Pitkä matka on kuljettu sieltä tänne ;o)

    • ...oli natsi

      Tais olla natsi itekkin toi Seiner

      • Kuoli jo 20-luvulla

        Varmaan olis halunnu...


      • Annikka666
        Kuoli jo 20-luvulla kirjoitti:

        Varmaan olis halunnu...

        Mut sen ihquttajia (=antroposofeja) natsit sit vainos..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      183
      1536
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      196
      1367
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1119
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      823
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      701
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      681
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      640
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe