Steiner kirjoitti luonnontieteistä, lastenkasvatuksesta, maanviljelyksestä, lääketieteestä, arkkitehtuurista, kuvataiteista, kansantaloudesta, historiasta, musiikista. Lähes kaikki alat kaipasivat hänen mielestään uudistamista.
Steinerin tuotannon kokonaissivumäärä on lähes 90 000. Esimerkiksi teos "Ihminen okkultismin, teosofian ja filosofian valossa." on Steinerin kirjoittama. Esitelmiä hän piti noin 6000. Tekstejä on koottu yli kolmeensataan kirjaan. Suomen antroposofinen liitto on kääntänyt ja suomentanut niistä noin kymmenesosan.
Steiner väitti selvänäköisyyden avulla saamiaan tietoja objektiivisiksi tosiasioiksi. Esimerkiksi tiedot esihistoriallisista maanosista kuten Atlantiksesta ja arjalaisen rodun vaiheista hän oli saanut juuri tällä hengentieteellisellä menetelmällä, lukemalla henkimaailman suurta kirjaa, Akasha-kronikkaa.
Steinerin kirjoituksissa hämmästyttää se, millä varmuudella hän tyrmäsi yleisesti hyväksyttyjä käsityksiä. Sydämen lyönnit eivät hänen mukaansa aiheuta verenkiertoa, vaan sydän sykkii koska veri kiertää. Bakteerit eivät aiheuta sairauksia, vaan päinvastoin sairaudet aiheuttavat bakteereja. Atomit ovat tyhjää täynnä ja ainetta on vain niiden välissä. Elohopea tulee pian takaisin kuppalääkkeenä. Einstein erehtyi suhteellisuusteoriassaan. Adam Smith ei ymmärtänyt kysynnän, tarjonnan ja hinnan välistä suhdetta. Karl Marxin teoria työn arvosta oli hölynpölyä.
Steiner inhosi erityisesti englantilaisia filosofeja, joiden "materialismin" syyksi hän arveli ummetusta. Steinerin päävastustaja tieteenhistoriassa on Isaac Newton. Hänen edustamansa brittiläinen henki oli Steinerin harmiksi päässyt luonnontieteissä niskan päälle ja jättänyt varjoonsa saksalaisen hengen, jota edusti Steinerin suuri idoli Johann Wolfgang von Goethe.
Steinerkoulun salaisiis
Henkiopas
4
360
Vastaukset
Ja mielestäni tuosta kuvastuu melko puolueettomasti se, millainen hihhuli oli kyseessä. Mr kugelschreiber kuoli 20-luvulla, eli kohta 90 vuotta sitten. Pitkä matka on kuljettu sieltä tänne ;o)
- ...oli natsi
Tais olla natsi itekkin toi Seiner
- Kuoli jo 20-luvulla
Varmaan olis halunnu...
- Annikka666
Kuoli jo 20-luvulla kirjoitti:
Varmaan olis halunnu...
Mut sen ihquttajia (=antroposofeja) natsit sit vainos..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873825
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)813340Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.713247On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702800Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli512404Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,502101- 671943
- 421921
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181739- 601718