Steinerkoulun salaisiis

Henkiopas

Steiner kirjoitti luonnontieteistä, lastenkasvatuksesta, maanviljelyksestä, lääketieteestä, arkkitehtuurista, kuvataiteista, kansantaloudesta, historiasta, musiikista. Lähes kaikki alat kaipasivat hänen mielestään uudistamista.

Steinerin tuotannon kokonaissivumäärä on lähes 90 000. Esimerkiksi teos "Ihminen okkultismin, teosofian ja filosofian valossa." on Steinerin kirjoittama. Esitelmiä hän piti noin 6000. Tekstejä on koottu yli kolmeensataan kirjaan. Suomen antroposofinen liitto on kääntänyt ja suomentanut niistä noin kymmenesosan.

Steiner väitti selvänäköisyyden avulla saamiaan tietoja objektiivisiksi tosiasioiksi. Esimerkiksi tiedot esihistoriallisista maanosista kuten Atlantiksesta ja arjalaisen rodun vaiheista hän oli saanut juuri tällä hengentieteellisellä menetelmällä, lukemalla henkimaailman suurta kirjaa, Akasha-kronikkaa.

Steinerin kirjoituksissa hämmästyttää se, millä varmuudella hän tyrmäsi yleisesti hyväksyttyjä käsityksiä. Sydämen lyönnit eivät hänen mukaansa aiheuta verenkiertoa, vaan sydän sykkii koska veri kiertää. Bakteerit eivät aiheuta sairauksia, vaan päinvastoin sairaudet aiheuttavat bakteereja. Atomit ovat tyhjää täynnä ja ainetta on vain niiden välissä. Elohopea tulee pian takaisin kuppalääkkeenä. Einstein erehtyi suhteellisuusteoriassaan. Adam Smith ei ymmärtänyt kysynnän, tarjonnan ja hinnan välistä suhdetta. Karl Marxin teoria työn arvosta oli hölynpölyä.

Steiner inhosi erityisesti englantilaisia filosofeja, joiden "materialismin" syyksi hän arveli ummetusta. Steinerin päävastustaja tieteenhistoriassa on Isaac Newton. Hänen edustamansa brittiläinen henki oli Steinerin harmiksi päässyt luonnontieteissä niskan päälle ja jättänyt varjoonsa saksalaisen hengen, jota edusti Steinerin suuri idoli Johann Wolfgang von Goethe.

4

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja mielestäni tuosta kuvastuu melko puolueettomasti se, millainen hihhuli oli kyseessä. Mr kugelschreiber kuoli 20-luvulla, eli kohta 90 vuotta sitten. Pitkä matka on kuljettu sieltä tänne ;o)

    • ...oli natsi

      Tais olla natsi itekkin toi Seiner

      • Kuoli jo 20-luvulla

        Varmaan olis halunnu...


      • Annikka666
        Kuoli jo 20-luvulla kirjoitti:

        Varmaan olis halunnu...

        Mut sen ihquttajia (=antroposofeja) natsit sit vainos..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      172
      3219
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      45
      2027
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2009
    4. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1990
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1900
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      85
      1312
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1269
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      191
      1226
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1207
    Aihe