Bukarest bussi 783

lippu voimassa?

Hiljaista on tällä palstalla, mutta tietäisikö kukaan kuinka kauan tuo edestakainen lippu (7 leitä) bussiin 783 Otopenista keskustaan ja takaisin on voimassa? Maanantaina olisi meno ja perjantaina paluu. Käykö sama lippu kun välissä on 5 päivää? Jos ei, niin mistä lipun paluumatkalle voi ostaa?

5

1276

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Voimassa on tuon ajan. Itse palasin juuri viikon (pe-pe) Romanian reissulta ja bussilla 783 kuljin mennen tullen juurikin tuolla kaksi matkaa sisältävällä (7 lein) bussikortilla.

      • rteyujetyjr

        Busseihin voi myös ostaa kertalipun 3,50 lein hintaan. 783 kulkee reittiä letoasema -> kaikki mahdolliset aukiot (Piata xxx). 780 kulkee lentoasemalta "suoraan" rautatieasemalle (Gara de Nord) ja voi siksi olla kätevämpi vaihtoehto. Lippuja saa monilta bussipysäkeiltä.


    • Piia Susanna

      Tulin just toissapäivänä Romaniasta ja jouduin mennä taksilla Otopenin lentokentälle (Gara de Nordilta 32 euroa eli jotain 8 euroa) , kun tuli niin kiire, joten jäi toinen puoli bussilipusta käyttämättä. Siinä näyttää lukevan, että on voimassa 4.11.2009 asti eli hyvin on voimassa.
      Tuntuu, ettei Bukarestissa/Brasovissa kukaan koskaan tarkasta lippuja. En nähnyt yhtään tarkastajaa 1,5 viikon aikana ja matkustin paljon! Bussiliput pitää muuten ostaa aina etukäteen kioskista, mutta jos menet Branin linnaan Brasovista niin siihen bussiin lippu (4 euroa yhteen suuntaan) pitää ostaa kuskilta.

      • Piia Susanna

        Ääh, puhun nyt euroista, kun pitäisi puhua leistä. Eli 32 LEITÄ (=8 euroa taksi Gara de Nordilta Otopenille) ja Branin bussilippu 4 LEITÄ eli n. 1 euron!


      • tuli...

        Minulla kävi sitten harvinainen tuuri, kun paluumatkalla Otopeniin bussiin sattui tarkastaja. Onneksi oli tuo menomatkalla hankittu lippu tallessa. Mietin että jos viikon aikana häviää niin sama mennä takaisin ilman lippua kun tuskin tarkastaja sattuu juuri silloin paikalle :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      122
      1754
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      867
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      812
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      790
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      762
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      46
      666
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      647
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      613
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe