Edullinen okt-paketti?

Budjetti 220 000 € (max), josta tontti n. 50 000 - 70 000 €. Neliöitä n. 100 m2. Ei tarvitse olla luksusta.

Onnistuuko avaimet käteen periaatteella? Omat taidot riittäisivät ehkä listojen kiinnittämiseen, no laminaattiakin on asennettu. :)

Pankissa väitettiin, että 200 000 € on ihan realistinen ja tällainen laina olisi heti annettu...
41046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...sitovan tarjouksen sadasta neliöstä 150...170.000 "avaimet käteen".

Hieman kuulostaa niukalta budjettisi.

Sadalla neliöllä tarkoitettaneen huoneistoalaaa. Siitä seuraa, että kerrosalaa tulee vähintään 110 neliötä. Noin pienen talon neliöhintahaarukka repeää hieman ylemmäksi kuin suurien talojen - varmaan realismia 1500...1800 euroa kerrosneliöltä. Siis kustannusarvioksi tarjoaisin 110*1500...1800 tontti eli 215...265 - eli haarukan alalaidassa liikkuu...

Äänestä

Tutki nyt Muurametalojen, Helmitalojen ja Älvsbyn sivuja. Älvärillä ohuimmat eristeet, Muuramella 30cm ja rossipohja, Helmillä paksuimmat eristeet ja maavarainen sähköinen lattialämmitys ja tekevät maatyötkin samaan hintaan. Tiepohja on itse kaivettava ja tontti raivattava puista. Jokaisessa liittymät hankittava itse. Muuramella ja älvärillä kaivuu itse ja täyttö liittymät paikoilleen.
Loppu on makuasiaa, mistä pitää. Ja mihin rahkeet riittävät. Helmillä taitaa olla ikkunoissa 6 pintaa pestävää, muilla selektiivilasit, pestävää neljä pintaa, jos olen oikein ymmärtänyt.
Tutkimista vaan, ei se muuten selviä.
Aatelitalotkin ja Desing on olemassa. Desillä käy ulkopuolisia rakentajia eri osioita tekemässä. Aateli on selkeä ja kallis. Toisaalta omat arvot sitten ratkaisee arvostuksien painopisteet.
On Kannusta ja Teritaloa yms.

Äänestä
  • Joo, kyllä se näin on että kotimaisiakin valmistajia löytyy tuohon budjettin helposti, on vain nähtävä se vaiva että tutkii ylläolevat ja pari muutakin haarukkaan sopivaa perustalojen valmistajaa. Jos valitsee näistä oikein, niin saa jopa vähän tasokkaampiakin lisävälintoja mahtumaan, tai pikkuisen lisäneliöitä. On tutkittava mitä kaikkea hintaan saa, ja vertailtava vasta sitten. Osalla paketin päälle( muutovalmis tai avaimet käteen) tarvittava hintaosuus oikeasti avaimet käteen ratkaisullakin selvästi alle 25% lisää, kun osalla näistä menee yli 40% päälle pakettihinnan.

    Äänestä

  • laskutaitoinen kirjoitti:

    Joo, kyllä se näin on että kotimaisiakin valmistajia löytyy tuohon budjettin helposti, on vain nähtävä se vaiva että tutkii ylläolevat ja pari muutakin haarukkaan sopivaa perustalojen valmistajaa. Jos valitsee näistä oikein, niin saa jopa vähän tasokkaampiakin lisävälintoja mahtumaan, tai pikkuisen lisäneliöitä. On tutkittava mitä kaikkea hintaan saa, ja vertailtava vasta sitten. Osalla paketin päälle( muutovalmis tai avaimet käteen) tarvittava hintaosuus oikeasti avaimet käteen ratkaisullakin selvästi alle 25% lisää, kun osalla näistä menee yli 40% päälle pakettihinnan.

    jep, Onkohan alkupäräinen ajatellut yhtään enempää kuin talopaketti tontti. Tämän päälle voi sitten laskea vastaavat, maatyöt (ehkä perustukset), liittymät (mm. kaukolämpö 10 000e sähköön verrattuna), pihatyöt, autotallikatos muutaman satasen ja/tai tonnin ns. pikkusälää mm. ulkomaalaus, siivous, tavarankannot, jätemaksut, vakuutukset. Näihin menee helposti yhteensä 50 - 80 000e..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avaimet käteen? kirjoitti:

Budjetti 220 000 € (max), josta tontti n. 50 000 - 70 000 €. Neliöitä n. 100 m2. Ei tarvitse olla luksusta.

Onnistuuko avaimet käteen periaatteella? Omat taidot riittäisivät ehkä listojen kiinnittämiseen, no laminaattiakin on asennettu. :)

Pankissa väitettiin, että 200 000 € on ihan realistinen ja tällainen laina olisi heti annettu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu