Pieni markka

Kun olin pikkutyttönä mummolassa, niin paappa siinä aamulla aikaisin teki töihinlähtöä. Minä kysymään että "minne se sinä oikein olet menossa?" "menen markan peräs juoksemahan" paappa vastasi ja pörrötti päätäni.

Mumma sitten hiukan myöhemmin myöskin oli lähdössä lakkitehtaalle töihinsä ja minä taas että "no minne se sinäkin nyt menet?" "minä menen kans markan peräs juoksemahan" mumma iloisena vastaamaan tytön tyllerölle.

"ja sinä et kyllä saa kiinni kuin pienen markan kun olet NOIN LIHAVA!" Mumma poistui happamena hakemaan pyöräänsä eikä pörröttänyt pikkulikan hiuksiakaan mennessään.
-isäni kertomaa

0

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        131
        1374
      2. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        103
        889
      3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        75
        723
      4. Mitä muistoja teillä on kaivatusta?

        😇
        Ikävä
        51
        615
      5. Koillis motor

        Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
        Suomussalmi
        15
        543
      6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

        Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
        Haapavesi
        40
        484
      7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

        Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
        Suhteet
        153
        461
      8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        35
        432
      9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

        Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
        Maailman menoa
        182
        401
      10. Missä näet kaivattuasi?

        Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
        Ikävä
        26
        399
      Aihe