miksi kaikki tuntuvat kyselevän minun maidon tuotannosta? naapurit, puolitutut ja entiset työkaverit joihin törmää kysyvät "imetätkö?", "riittääkö äidinmaito?". ainoat jotka ei kysy ovat ihmisiä joilla ei ole omia lapsia. jos läheiset kysyvät niin ihan ok, mutta että nämä puolivieraat ihmiset...
en oikeen tiedä mitä vastata, joten vastaan kiusaantuneesti "joo", vaikka tekisi mieli pamauttaa "mitä v....ua se sinulle kuuluu".
minä en ikimaailmassa kysyisi äidiltä hänen maidontuotannostaan. ensinnäkään en ole niin utelias ja toiseksi eihän se minulle kuulu.
ei ihme että äidit panikoi imettämisestä kun joka suusta tiedustellaan imettääkö ja riittääkö maito.
minulla imetys on sujunut hyvin, mutta jos ei olisi saattaisi ottaa todella aivoon tällaiset tiedustelut.
en oikeen tiedä mitä vastata, joten vastaan kiusaantuneesti "joo", vaikka tekisi mieli pamauttaa "mitä v....ua se sinulle kuuluu".
minä en ikimaailmassa kysyisi äidiltä hänen maidontuotannostaan. ensinnäkään en ole niin utelias ja toiseksi eihän se minulle kuulu.
ei ihme että äidit panikoi imettämisestä kun joka suusta tiedustellaan imettääkö ja riittääkö maito.
minulla imetys on sujunut hyvin, mutta jos ei olisi saattaisi ottaa todella aivoon tällaiset tiedustelut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun ihmiset ovat tarpeeksi saaneet kysyttyä maidon riittämisestä niin sitten alkaa kysely "vieläkö sinä vain imetät?" "eikö se vieläkään saa perunaa?" ym.
Riippuu kyselijästä mitä vastaan. Anopille lupasin ilmoittaa kun loppuu (täysimetyksellä mennään ja poika on iso ja tukeva joten ihmettelin ylikorostaen ääneen pitääkö sitä vielä epäillä :) )
Joillekin tollikoille olen sanonutkin että mitäs se teille kuuluu. Tai että isällekin riittää. Pahin kommentti oli kun eräälle tutulle mammalle leikkipuistossa sanoin kysyttäessä että maitoa piisaa ja täysimetyksellä mennään niin tämä tokaisi että kannattais varmaan jo vaihtaa korvikkeeseen kokonaan kun meidän pojan kanssa päivälleen saman ikäisen tyttövauvan äitikin siirtyi jo imetyksestä pois ja lapsi voi silti hyvin. (Muksut alle 4kk) Hieman alkoi kihistä korvieni välissä kun on varmaan sata ja yksi syytä miksi en vaihtaisi korvikkeeseen näin hyvästä tilanteesta. Pidän helppona tapana ruokkia lasta ilman pullosotaa, poika ei siedä korvikkeita kovin hyvin jne.. Ihmettelen itsekin että ylipäätään olen itse innostunut imetyksestä näin vaikka raskaana ollessa luulin ettei mua jaksa kauaa kiinnostaa koko touhu. Lapsen hyvinvointi kuitenkin kuitenkin on saanut jatkamaan vaikka välillä on ollut aika rankkaakin touhua.
Sanot vaan reippaasti että asia on sinun ja tissiesi välinen. Lupaa laittaa vaikka ilmoitus lehteen kun maito ja imetys loppuu. Tai pitäiskö vittuillessaan alkaa pitää maitotissiblogia netissä kaikille asiasta kiinnostuneille. Kuvien kera. "Tälleen ne tänään pullottaa eilen oli vähän enemmän pojalla nälkä kun tissit oli pienemmät" tai "Yöllä sitä sitten valui paidalle kun poika nukkuikin aiempaa pidemmät yöunet".
Emmä tiiä olikohan ennen aikaan maitotiloilla tapana kysellä naapureiden lehmien maidontuotannosta kokoajan. Vertailla kellä on parhaat lehmät vai mistä tämä juontaa juurensa. Nykyään niin teollistuneet lehmätilat ja harvassa että pahimmin patoutuneet kyselee kaikilta jotka maitoa tuottaa?!!
Minultakin kysytty samaa asiaa.. mietin miksi se kaikkia niin kiinnostaa ja tulin siihen tulokseen, että ihmiset ei vaan keksi muuta kysyttävää. Se menee samaan kategoriaan kysymysten "Onko ollut koliikkia?", "Onko ollut kiltti vauva?", "Herääkö yöllä usein?" kanssa... :D Ei ketään oikeasti kiinnosta, kunhan vaan kyselevät.
ihan totta! Äidit vain ovat niin herkässä mielentilassa pienen vauvan kanssa, että ottavat kaiken niin itseensä. Se on sitten eri asia, jos joku anoppi jatkuvasti kyselee ja kommentoi ja neuvoo asiasta. Mutta en minä ainakaan pahalla ota, jos joku kysyy riittääkö maito. Kunhan ei ota asiakseen ruveta neuvomaan ja suosittelemaan korvikkeita tms.