Miellä on pieni valkoinen poika-villakoira. Koira on erittäin hyvistä, näyttelyssä pärjänneistä vanhemmista. Kirjat siis löytyy. Itse emme ole koiraamme käyttäneet näyttelyissä. Se on meillä vain omaksi iloksemme. Koira on ihanan luontoinen ja täysin terve.
Nyt haluaisimme antaa koiramme astutukseen jollekin nartulle. Haluaisimme vain yhden pennuista itsellemme. Onnistuuko tällainen homma? Olisiko joku kiinnostunut?
pentuja
6
269
Vastaukset
- puudelsson
Sanot, että koira on täysin terve. Onko sille siis tehty virallinen silmäpeilaus, geenitesti ja polvitutkimus? Jos ei, et voi sanoa sen olevan täysin terve, kun et tiedä. Mikäli näitä ei ole tehty, varaa aika eläinlääkärille vähintäänkin silmäpeilaukseen ja polvitarkastukseen. Hyvä olisi tehdä myös PRA prcd-testi (paitsi jos koirasi vanhemmat on testattu terveiksi - huom, molemmat!) ja lisääntyvissä määrin arvostetaan myös lonkkakuvausta.
Tämän jälkeen voit vaikka laittaa villakoirafoorumille (googlesta löytyy osoite ihan tuolla nimellä) ilmoituksen, sieltä löytyy erikseen osio jalostusuroksille. Käsittääkseni sinne voi laittaa myös ennen kun nuo terveystutkimukset on tehty, mutta silloin kirjoitat ilmoitukseen, mitkä tutkimukset sitoudut tekemään. Eli jossain vaiheessa ne on tehtävä.- tiedoista
Kiitos asiallisista teidoista. Kaikkia noita tutkimuksia ei ole tehty, mutta eläinlääkärillä kyllä on käytetty, viimeksi ihan vähän aikaa sitten. Varmaan molemmat vanhemmat on testattu terveisi tuosta PRA... testillä, koska niitä kuljetetaan näyttelyissä.
Meille koira on tosiaan ollut vain meidän oma lemmikki, enkä ole niin ajatellut noita jalostusasioita. Me vain itse asiassa haluaisimme itsellemme sen pennut sille kaveriksi. Mutta tosiaan kiitos sinuille tiedoista. Pitää alkaa selvittämään.
- .....
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/apula/apula.pl?8
Kannattaa harkita myös erirotuisia narttuja.- muah!
mistä saa kääpiövillakoiria??!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.18410576- 572883
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822618- 882490
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512192Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2572046- 451451
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211260Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35902