pentuja

Miellä on pieni valkoinen poika-villakoira. Koira on erittäin hyvistä, näyttelyssä pärjänneistä vanhemmista. Kirjat siis löytyy. Itse emme ole koiraamme käyttäneet näyttelyissä. Se on meillä vain omaksi iloksemme. Koira on ihanan luontoinen ja täysin terve.

Nyt haluaisimme antaa koiramme astutukseen jollekin nartulle. Haluaisimme vain yhden pennuista itsellemme. Onnistuuko tällainen homma? Olisiko joku kiinnostunut?
4285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sanot, että koira on täysin terve. Onko sille siis tehty virallinen silmäpeilaus, geenitesti ja polvitutkimus? Jos ei, et voi sanoa sen olevan täysin terve, kun et tiedä. Mikäli näitä ei ole tehty, varaa aika eläinlääkärille vähintäänkin silmäpeilaukseen ja polvitarkastukseen. Hyvä olisi tehdä myös PRA prcd-testi (paitsi jos koirasi vanhemmat on testattu terveiksi - huom, molemmat!) ja lisääntyvissä määrin arvostetaan myös lonkkakuvausta.
Tämän jälkeen voit vaikka laittaa villakoirafoorumille (googlesta löytyy osoite ihan tuolla nimellä) ilmoituksen, sieltä löytyy erikseen osio jalostusuroksille. Käsittääkseni sinne voi laittaa myös ennen kun nuo terveystutkimukset on tehty, mutta silloin kirjoitat ilmoitukseen, mitkä tutkimukset sitoudut tekemään. Eli jossain vaiheessa ne on tehtävä.

Äänestä
  • Kiitos asiallisista teidoista. Kaikkia noita tutkimuksia ei ole tehty, mutta eläinlääkärillä kyllä on käytetty, viimeksi ihan vähän aikaa sitten. Varmaan molemmat vanhemmat on testattu terveisi tuosta PRA... testillä, koska niitä kuljetetaan näyttelyissä.

    Meille koira on tosiaan ollut vain meidän oma lemmikki, enkä ole niin ajatellut noita jalostusasioita. Me vain itse asiassa haluaisimme itsellemme sen pennut sille kaveriksi. Mutta tosiaan kiitos sinuille tiedoista. Pitää alkaa selvittämään.

    Äänestä

  • mistä saa kääpiövillakoiria??!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


villakoiralla kirjoitti:

Miellä on pieni valkoinen poika-villakoira. Koira on erittäin hyvistä, näyttelyssä pärjänneistä vanhemmista. Kirjat siis löytyy. Itse emme ole koiraamme käyttäneet näyttelyissä. Se on meillä vain omaksi iloksemme. Koira on ihanan luontoinen ja täysin terve.

Nyt haluaisimme antaa koiramme astutukseen jollekin nartulle. Haluaisimme vain yhden pennuista itsellemme. Onnistuuko tällainen homma? Olisiko joku kiinnostunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu