hei!
Meillä on aikaisemmin ollut uroskoira joka pari vuotta sitten menhtyi. Nyt olemme ottamassa kultaistanoutajaa ja äiti on sitä mieltä, että nyt olisi nartun vuoro. Mietinkin tässä, että kuinka paljon "hankalampaa" elämä nartun kanssa on? juoksut sun muut, pitääkö kultsu itse itsensä siistinä?
Muutenkin eikö nartut yleensä ole rauhallisia, itse haluaisin että koiralla on ns luonnetta :)
narttu
2
253
Vastaukset
- väittämään..
..itsellä majailee 2-vuotias leikkisä mutta rauhallinen ja kiltti sekä 1v sähköjänikseksi ristitty. molemmat narttuja.
sehän on ihan koirakohtaista onko vuoto runsasta ja putsaako. todennäköisesti ekat on sottaiset mutta sitten oppii. meillä vanhempi putsasi nuoremmankin, kun olivat juoksussa samaan aikaan. - nartun omistaja
Voi ei se tarkoita että kaikki nartut on rauhallisia ja kilttejä. On niin monia narttuja jotka on täysin bitchejä ja itsepäisiä.
Tiedän muutamankin kultsu nartun jotka ovat niin ADHD kuin olla ja voi.
Ja tuo putsaaminen on niin yksilökohtaista. Jotkut siivoo, jotkut ei. Ja sitäpaitsi, eläinkaupasta saa niitä juoksupöksyjä.
Ainuthan ero nartuissa ja uroksissa on se että uroksilla on ns "juoksut" ympäri vuoden eli juoksevat eri juoksuisten narttujen perässä, ja nartuilla sen 2 krt vuodessa. Silloin ei voi kyllä pitää vapaana.
Itsellä on elämän aikana ollut yksi uros ja muita ei tule. Narttuja ollut sen jälkeen aina, enkä vaihtaisi enää urokseen. Nartuilta sentää löytyy korvat juoksujen aikaankin ellei lasketa mukaan tärppipäiviä, hehe! ;)
Mutta tämänhän on vaan miun mielipide ! :)
Onnea tulevaisuudessa teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522115
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321303Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941235- 1571158
- 68961
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31889Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59838Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46789