Näytössäni on kirjaimet pienia - saako niitä suuremmaksi muuten kun joka kerta käynistäessä painaen ctrl ja näppäintä?
Näytön kirjainten koko
13
8937
Vastaukset
- juhakorkeapudas
Työkalut -> Internet asetukset -> Lisäasetukset -> Muotoiluasetukset ->
[ ] Palauta zoomaustasoksi 100% uusille ikkunoille ja välilehdille
[ ] Palauta tekstin koko normaaliksi uusille ikkunoille ja välilehdille
[ ] = ruksi pois
-> OK ja selaimen uudelleenkäynnistysJos näytössä on yleisesti kirjaimet liian pieniä, miten se liittyy internettiin? Kuulostaa pikemminkin siltä että kyseessä on "liian hyvä" näyttö tarkkoine resoluutioineen. Tosin tää on suomi24 ja ongelmankuvaukset korkeintaan sinne päin, luultavasti tämäkin...
- Suleiman
Yritän selvittää käyttöjärjestelmääsi sekä selaintasi, kun et näemmä tiedä niitä.
http://www.aijaa.com/v.php?i=4421936.jpg - Olentoko
Itsellä sama vitsaus, vaikka käyttää laseja ei tahdo nähdä, vaikka tahtoisikin.
On tehtävä jonkinlainen kompromissi fonttikoon ja näytölle mahtumisen välillä.
Taitaa tuo zoomaustason muuttaminen olla paras konsti, jota olet sinäkin harrastanut. Zoomatessakin tahtoo luettavuus kärsiä, sillä reunat jäävät näkymättömiin ja joutuu liikkumaan sivusuunnassa sivulla.
Nuo asetukset jäävät voimaan tuolta asetuksista. Mutta jos on muita käyttäjiä, niin tuo zoomaus käy ie8:lla myös tuolla ctrl hiiren rullaa pyörittämällä. Silloin se on melko kätevää vaikka tehdä joka kerta uudestaan.
Toisaalta olet varmaan huomannut tuolla ylhäällä, jos painat tuota "sivu" painiketta. Sieltä löytyy myös tuo fonttikoon muunnin. Se ei vain toimi, ennen kuin olet muuttanut, Työkalut - Internet-asetukset - Yleiset - Ulkoasu(siellä alhaalla) - Muotoiluasetukset. ja sieltä ruksi pois kohdasta Ohita www-sivuille määrätyt fonttikoot.
Jos sitten muutat fonttikokoa, niin kaikki teksti ei mahdukkaan niille tarkoitettuihin kohtiin, joten jossakin menee tekstit silloin päällekkäin ja sekoittaa pahasti luottavuutta.
Muista kuitenkin merkitä mistä otat rukseja pois, tai lisäät niitä. Sillä pian ei tiedä "Erkkikään" mitä olet muuttanut, ja auttaa vain asetusten palauttaminen oletusasetuksiksi. - .............XXXX
Eikö sitä opita...
OSTA ISOMPI NÄYTTÖ
Viestissä tulee ilmaista ainakin seuraavat tiedot selkeästi.
-Käyttöjärjestelmä
-NÄYTTÖ
-NÄYTÖNOHJAIN
-koiran merkki ja malli (mahdollisesti ikä)
-selain
-kiintolevyn kapasiteetti (käytössä/vapaana)
-ruokavalio (allergiat)
-atk-laitteiston pääasiallinen käyttötarkoitus (tottumukset) esim.pelit
-reitittimen käyttö (h/vrk) virran kulutus
-koiran käyttö (ulkoilutus) esim. metsästys
-takuu (onko voimassa)
-virustorjunta, rokotukset, palomuuri
-koiratarhan paloluokitus (palomuuri autokatoksen ja tarhan välillä)- suurentaja
Suurensin fonttikokoa CTRL ja painikkeilla. Nyt se on liian isoa, mutta en saa sitä enää palautettua. Miten se tapahtuisi?
- ööö ööö
Visvassa,,,,,,,
"Näytön tekstin suurentaminen tai pienentäminen
Voit tehdä näytössä olevasta tekstistä ja muista kohteista, kuten kuvakkeista, helpommin nähtäviä suurentamalla ne. Voit tehdä tämän kasvattamalla DPI (dots per inch) -skaalausta. Voit myös pienentää näytössä olevaa tekstiä ja muita kohteita pienentämällä DPI-skaalausta. Tällöin näyttöön mahtuu enemmän tietoja.
Avaa Mukauttaminen napsauttamalla tätä.
Valitse vasemmasta ruudusta Säädä fonttikokoa (DPI). Jos sinua pyydetään antamaan järjestelmänvalvojan salasana tai vahvistus, kirjoita salasana tai anna vahvistus.
Tee jokin seuraavista toimista DPI-skaalaus-valintaikkunassa:
Suurenna näytössä olevan tekstin ja muiden kohteiden kokoa valitsemalla Suurempi skaalaus (120 DPI) – luettavampaa tekstiä ja valitsemalla OK.
Pienennä näytössä olevan tekstin ja muiden kohteiden kokoa valitsemalla Oletusskaalaus (96 DPI) – näyttää enemmän tietoja ja valitsemalla OK.
Saat muutokset näkyviin sulkemalla kaikki ohjelmat ja käynnistämällä Windowsin uudelleen.
Mukautetun DPI-skaalauksen luominen
Avaa Mukauttaminen napsauttamalla.
Valitse vasemmasta ruudusta Säädä fonttikokoa (DPI). Jos sinua pyydetään antamaan järjestelmänvalvojan salasana tai vahvistus, kirjoita salasana tai anna vahvistus.
Valitse DPI-skaalaus-valintaikkunassa Mukautettu DPI.
Anna haluamasi prosenttiarvo Skaalaa suhteessa normaalikokoon (%) -luetteloon ja valitse OK.
Saat muutokset näkyviin sulkemalla kaikki ohjelmat ja käynnistämällä Windowsin uudelleen.
Tekstin ja näytön kohteiden selkiyttäminen ohjelmissa, joita ei ole tarkoitettu käyttämään korkeaa näytön DPI-arvoa
Jos asetat DPI-arvoksi yli 96 ja käytössäsi on Windows Aero (Windows Vista -järjestelmän visuaalinen ominaisuus), näytön teksti ja muut kohteet voivat vaikuttaa epäselviltä joissakin ohjelmissa, joita ei ole tarkoitettu käyttämään korkeaa näytön DPI-asetusta tässä Windows-versiossa. Voit välttää ongelman käyttämällä näissä ohjelmissa Windows XP– -tyylistä DPI-skaalausta.
Avaa Mukauttaminen napsauttamalla.
Valitse vasemmasta ruudusta Säädä fonttikokoa (DPI). Jos sinua pyydetään antamaan järjestelmänvalvojan salasana tai vahvistus, kirjoita salasana tai anna vahvistus.
Valitse DPI-skaalaus-valintaikkunassa Mukautettu DPI.
Valitse Käytä Windows XP -tyylistä DPI-skaalausta -valintaruutu ja valitse sitten OK."
"Windows XP
Napsauta työpöydällä hiiren kakkosnäppäimellä ja valitse avautuvasta valikosta Ominaisuudet.
Valitse avautuvasta Näytön asetukset -ikkunasta Asetukset-välilehti ja sieltä Lisäasetukset-painike.
Valitse avautuvasta ikkunasta Yleinen-välilehti.
Aseta Näyttö-kohdassa Fonttikoko arvoon valinta (96 DPI) (xx DPI) (120 DPI). "
Muistin mulaan viivain josta voi säätää myös manuaalisesti.
Mac / linux, neuvovat järjestelmistä TIETÄVÄT.- olentoko
Minulla on nyt tuo 120 DPI, eikä sekään ole suuren suuri. Jos laittaa mukauttamalla suuremmaksi, niin tulee ongelmia ruutuu sopimisen kanssa. Esim. Wodafone yhteys ohjelman näyttö menee toimimattomaksi, kun ei siihen sovi nuo suuremmat asetukset. Eikä tuo skaalaus muutenkaan vaikuta itse selaustekstiin, vaan näihin windouwskan omiin juttuihin. Niillä ei oikeastaan ole mitään merkitystä onko ne vähän pienempiä vai suurempia.
Zuumaus tai fonttikoon muuttaminen auttaa vain tähän luettavaan tekstiin täällä netissä. - ei ole vaikeaa
olentoko kirjoitti:
Minulla on nyt tuo 120 DPI, eikä sekään ole suuren suuri. Jos laittaa mukauttamalla suuremmaksi, niin tulee ongelmia ruutuu sopimisen kanssa. Esim. Wodafone yhteys ohjelman näyttö menee toimimattomaksi, kun ei siihen sovi nuo suuremmat asetukset. Eikä tuo skaalaus muutenkaan vaikuta itse selaustekstiin, vaan näihin windouwskan omiin juttuihin. Niillä ei oikeastaan ole mitään merkitystä onko ne vähän pienempiä vai suurempia.
Zuumaus tai fonttikoon muuttaminen auttaa vain tähän luettavaan tekstiin täällä netissä.Jos suurensit tänään CTRL toiminnolla fonttikokoa, niin saat sen palautumaan entiseen kokoon palauttamalla tilanteen eiliseen.
Käynnistä valikosta löydät apuohjelmat tai oliko se Helppokäyttötoinnot. Sieltä valitset palauttamisen ennen suurennnusta tekemääsi ajankohtaan.
Helppoa. - olentoko
ei ole vaikeaa kirjoitti:
Jos suurensit tänään CTRL toiminnolla fonttikokoa, niin saat sen palautumaan entiseen kokoon palauttamalla tilanteen eiliseen.
Käynnistä valikosta löydät apuohjelmat tai oliko se Helppokäyttötoinnot. Sieltä valitset palauttamisen ennen suurennnusta tekemääsi ajankohtaan.
Helppoa.Zuumauksen saa miinustamalla pienemmäksi, ei siinä palautusta tarvitse tehdä. Ja fonttikoko pienenee ja suurenee tuolta "sivu" kohdan valikosta, jos on ruksi pois ulkoasu asetuksista.
- Inssi.
Jos suurensit, niin pienenä - Ctrl
- Bitit ulkona oikein
Muuten hyvä nyt, mutta keskustelussa koiran mainintakohdassa iskee TokNet- mainos sotkemaan- voi tätä netin sekamelskaa. Lähden ulos.
- Optikko
Optikko on myös vaihtoehto!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741