Lomaraha ä-lomalla?

epätietoinen87

Kuuluuko äitiyslomallakin saada lomarahat? Tänään tuli palkkanauha postissa ja minulle on nuo maksettu. Onkohan tullut vahingossa vai kuuluuko ne tosiaan saada vaikka en tänä vuonna kesälomaani voi pitää? Vai tarkkoittaako sitten sitä että kun menen takaisin töihin niin en saa kesälomaa pitää ollenkaan?

4

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomalla myös

      Kyllä sinulle o oikein maksettu. Sekaat rahan nyt lomakorvaukseen - mutta olet nyt saanut ns. lomaltapaluurahan (nykyään lomaraha). Jotta sinulle maksettaisiin kertynyt vuosilomasi rahana, sitä tulee sinun erikseen pyytää. Lomasi ei siis ole käytetty. Nautihan lomarahoistasi!!! :) ...niin minäkin teen.

      • Vielä pari vuosikymmentä sitten saatiin lamaltapaluurahaa. Sen jälkeen likimain kaikki liitot ovat tehneet TES:t joiden mukaan työntekijälle maksetaa lomarahaa puolet loma-ajan palkasta. Lomaraha ei yleensä edellytä töihin palaamista lomalta kuten oli lomaltapaluurahan aikana tilanne.


      • äitiyslomalainen
        petu_67 kirjoitti:

        Vielä pari vuosikymmentä sitten saatiin lamaltapaluurahaa. Sen jälkeen likimain kaikki liitot ovat tehneet TES:t joiden mukaan työntekijälle maksetaa lomarahaa puolet loma-ajan palkasta. Lomaraha ei yleensä edellytä töihin palaamista lomalta kuten oli lomaltapaluurahan aikana tilanne.

        Eli, olen jäänyt mammalomalle marraskuussa 2008 ja sen olisi määrä loppua lokakuussa. Miten siis kesäloman kanssa kannattaa tehdä? En edes aiemmin tajunnut että sitä kertyy tältä äitiysloman ajalta... =) Tietenkin varmaan sovitaan työpaikkakohtaisesti asia... Mutta oon ihan pihalla asian kanssa, ehkä se selviää kun vähän aikaa ajattelee =)


      • kuuden äiti
        äitiyslomalainen kirjoitti:

        Eli, olen jäänyt mammalomalle marraskuussa 2008 ja sen olisi määrä loppua lokakuussa. Miten siis kesäloman kanssa kannattaa tehdä? En edes aiemmin tajunnut että sitä kertyy tältä äitiysloman ajalta... =) Tietenkin varmaan sovitaan työpaikkakohtaisesti asia... Mutta oon ihan pihalla asian kanssa, ehkä se selviää kun vähän aikaa ajattelee =)

        Sinulle on maksettu nyt lomarahat loman kertymiskaudelta huhtikuu 2008-maaliskuu 2009, eli lomasta, jonka olisit pitänyt tänä kesänä. Ne päivät on sulla vielä jemmassa. Nyt sinulle kertyy lisää lomapäiviä loman kertymiskaudelta huhtikuu 2009- lokakuun loppuun (äitiysloman loppuun).

        Voi olla työpaikkakohtaista, mutta meillä kertyneet lomapäivät pitää pitää pois ennen hoitovapaalle (kotihoidontukikausi) jäämistä. Jo loma-ajalta voit hakea kotihoidontukea, jota yleensä saa sen perusosan verran, hoitolisään ylittyy tulorajat kesälomapalkan vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4102
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      49
      931
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      248
      820
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    Aihe