Hei! Olen muuttamassa Vaasaan mieheni kanssa opiskelujeni vuoksi ja saimme Voasilta asuntotarjouksen Gerbystä. Onko mukava alue? Mainospuheista sain hyvän kuvan, mutta niissähän nyt ei mitään negatiivista mainita koskaan. Kulkeeko busseja usein keskustaan ja Palosaareen? Kertokaa toki kaikki mikä mieleen tulee. Kiitos kovasti!
Gerby
9
2749
Vastaukset
- Magalena
Voin suositella, busseista en tiedä mitään, mutta kun tunnen henkilön, joka asuu samalla alueella ja tunnen hänet...voin sillä perusteella sanoa, että on OK! Hyvää elämää Vaasassa!
- Vaasalainen
Gerbyhyn jos olet tulossa tänne opiskelemaan, joudut hommaamaan auton jos meinaat johonkin ehtiä, linja auto kulkee tosi harvoin (koska gerby ei ole minkään muun linjan yhteydessä), Gerby on niin sanottu "pussinpohja".
palosaari on ykkönen opiskelijalle, keskusta, huutoniemi (loistavat bussi yhteydet), teeriniemi... - Voas Rosenlind
Olet ilmeisesti Voassin asuntoon muuttamassa jotka sijaitsevat ns. "Alku"Gerbyssä, eikä siellä syvällä kuten monet olettavat Gerbystä puhuttaessa. Matkaahan siitä on vajaa 4km Palosaaren Ammattikorkeaan sekä Yliopistolle. Keskustaan n.5km. Pyörällä pääsee aika näppärästi, kun hyvä asfalttinen pyörätie vie täältä Palosaarelle hetkessä.
Eikä kyllä hajuakaan mitä edellinen kirjoittaja puhui mutta bussiyhteydet Gerbystä ovat ihan kiitettävät, varsinkin talvella. Paremmat kuin esim. Ristinummelta,Suvilahdesta,Huutoniemi,Teeriniemi yms. Asuinlähiöt vaasassa. Tosi monet muualta tulevat vain syyttä pelkäävät Gerbyn uskomatonta etäisyyttä kaikkialle, kunhan koet itse niin hoksaat, ettei se nyt niin kaukana oo kun annetaan ymmärtää. (Voassin karttakin vääristää tosi paljon totuutta)
Asunnot tosiaan itsessään ihan mukavia. Laadukkaita opiskelijakämpiksi. Remppaa tosin kaipais jo pikkuhiljaa, keittiön osalta ainakin, koska esim kaapisto,jääkaappi sekä uuni ovat muutaman vuoden nähneitä malleja :).
Tyypilliseen opiskelija-asunto tapaan näissä on muovilattiat ja lähes kaikki on valkoista jottei kellään olisi ongelmaa, hirveää persoonaa asunnolta ei kannata odottaa siis. Osa asunnoista oli kyllä rempassa vielä tänäkin kesänä ja kerran katselin, että siellä pistetään just laminaattia lattiaan ja tuodaan keittiöön uudet varusteet. Näytti oikein hyvältä :)
Paikoittain saattaa olla pari rauhattomampaakin kämppää mutta pääosin täällä kai rauhallista on. Itse en ole ainakaan herännyt kertaakaan biletykseen,mekastukseen yms. Aika paljon tuntuu asuvan 25-30v mies nainen & 1-lapsi tms. Ulkomaalaisia myös paljon.
Minulla on lukihäiriö joten teksti voi vaikuttaa hieman sekavalta mutta kysy jos haluat tietää lisää :) - Gerbyn asukki
Auto olis kyl hyvä olla, ei noi bussi yhteydet mitään Tampereen luokkaa ole. Tosin tuo matka yliopistolle taittuu kävellenkin pyöräteitä ihan kivasti, mutta kun ottaa huomioon Suomen loskakelit, niin aina niin kiva. Muuten asuinalueena olen itse viihtynyt. Ihan varmasti jokaisessa lähiössä/asuinpaikassa on omat negatiiviset puolensa. Keskusta/Palosaari aluetta suosittelen ykkös vaihtoehdoksi. Tervetuloa!
- Koira.se.oli
Kukaan ei ole sutta nähnyt.
Sa oli naapurin bernhadilasikoira jolla on isot tassut. - näköä-jakokoa
Tai vielä susisemman näköinen on Alaskan Malmute.
- Tietäväihminen
Gerby mahtava paikka asua.
- Muuttohaukkako
Vai että muuttamassa. Monennenko kerran? Nytkö halusit Gerbyn polttopisteeseen? Mikä seuraavaksi, eli mithin et vielä ole ollut muuttamassa?
- Gerbynsaaristoon
Siellä on baarikin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375086- 823616
- 302993
- 612985
- 92896
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411838
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91770- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1351639