Vuonna 2008 kanalintujen pesintä epäonnistui täysin. Poikueet kuolivat nälkään, kylmyyteen ja sateisiin.
Kun pesiviä naaraita on yhä vähemmän ja pesintä tänäkin kesänä näyttää epäonnistuneen, olisi nyt korkein aika saattaa voimaan täysrauhoitus.
Täysrauhoitus
5
923
Vastaukset
- kysyisin nyt
Mielenkiinnosta kyselen, mihin faktoihin perustat väitteesi siitä, että kanalintujen pesintä on kuluvana kesänä epäonnistunut? Ainakin pohjoisemmassa Suomessa olosuhteet poikasten ensimmäisten viikkojan aikana ovat olleet varsin hyvät.
- maata
Tämä rauhoitus on voimassa. Meillä päin ei juuri metsäkanalintuja
näe ja sen vuoksi ne on rauhoitettu. Mielestäni tämä on hyvä käytäntö.
Siellä missä niitä on edelleen riittävästi, olkoon ne paikallisten
metsästäjien riemuna. Minulle riittää iloa, kun sellaisen ihmeen joskus täälläpäin edes näen. En oikein tämän vuoksi voi ajaa täyskieltoa. Se olisi
muualla Suomessa asuville metsästäjille jo hiukan kohtuutonta. - täällä..
pohjois-hämeessä kanalintuja on ja pesintä omien havaintojen mukaan onnistunut hyvin. pyy poikueita on puskat väärällään ja teeri poikueita hyvin myös. Esim tänään lähti metsä polulta viimeksi edestäni teeri poikue että ropina kävi ja isoja ovat jo. Koppelotkin vedelly poikas jonoja perässään toiset on kehuneet.
Kanalintuja lapissa metsästäneenä olen kyllä huomannut järkyttävän muutoksen muutaman vuoden takaisiin suoraan sanottuna hirveisiin lintu määriin. Nyt siellä aikalailla nollissa mutta sehän on normaalia aallonpohjaa. Huippuvuodet taas tulee mutta oman aikansa se ottaa. - kainuunpoika____________
olisin toivonut että tällä kainuussa olisi kanalinnunmehtuu kielletty kokonaan ja annettu kantojen voimistua. linnut olleet harvassa, vaikkakin yhden 10kpl mehto poikueen olen nähnyt mutta siinäpä se.
ps. jos tiemetsästys kiellettäisiin lailla niin mielestäni mitään ongelmaa ei olisi?- kkkkkkjjj
tiemetsästys on kielletty laissa .joukossamme on yhä vaan näitä idiootteja jotka laiskuuttaan tahi taitojen puutteen takia eivät viitsi mennä metsään ja metsästää riistaa kunniottavalla tavalla.
Luultavasti näiltä molopäiltä jää se lintukin syömättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812295- 1801903
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701755Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1131581Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261524- 1111305
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1701131Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1531020Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591015