Miten tuo merkataan sakkoon? Onko se sama asia kuin Liikenne rikkomus?
Törkeä liikenteen vaarantaminen?
....
3846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen on aina esitutkintajuttu ja vähintään syyttäjä ja yleisimmin käräjäoikeuden käsissä. Ei voida käsitellä tien päällä sakolla. Käo ja syyttäjä voi kylläkin antaa asiasta sakkonsa.
Liikennerikkomus ratkaistaan pääsääntöisesti rikesakolla paikan päällä.
Mulla ei voi olla sitä. Tää sattu 2006, enkä ole missään käräjillä ole ollut :)
Ylinopeus siinä on ja joku liikkennerikkomus ja pykäliä...Sakkojen määrä oli 21.
Tässä faktaa. Liikennerikokset on jaettu kolmeen luokkaan, lievimmästä törkeimpään:
1) liikennerikkomus
2) liikenneturvallisuuden vaarantaminen
3) törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
Törkeä liikenneturvalllisuuden vaarantaminen on sellainen rikosnimike, että siitä tuomitsee AINA käräjäoikeus. Liikennerikkomuksesta ja tavallisesta vaarantamisesta voidaan antaa poliisin toimesta tiedoksi rankkari, jonka syyttäjä myöhemmin vahvistaa. Mutta törkyvaarantaminen siis kuuluu aina käräjäoikeuden toimivaltaan.
Samoin törkyvaarantaminen on yksi niistä rikoksista, joista käräjäoikeus tuomitsee ajokieltoa (muut ovat ratti ja törkyratti).
Törkyvaarantamisen rangaistusasteikko on minimi 30 päiväsakkoa, maksimi 2 vuotta vankeutta.