Rostockista Berliiniin

junalla

Onko tietoa mitä matka suunnilleen maksaa per/hlö? Ja kannattaako ostaa meno-paluu lippu, siis tuleeko halvemmaksi? Niin ja mitä tuo välimatka on kilometreissä tai kauanko junamatka kestää?
Onko Rostockin satamasta pitkä matka rautatieasemalle? Kiitoksia etukäteen :)

2

1237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koska seuraavan kerran?

      Saavuin juuri sieltä autolla.

      Jos Tallinkilla meinaat mennä, niin laiva saapuu itäpuolelle meren lahtea, joka jatkuu Rostakin keskustaan.
      Laivalta pääsee "autottomat matkustajat" pois vasta kun kaikki henkilö-autot on ajettu ulos.
      Matkatavaraa kannattaa olla rajoitetusti, niihin muutamaan hissiin pääsy on tunnetusti vaikeaa ja laivaantulo ja poistuminen tapahtuu autokannelta. Eli n. 5 kerrosta matkatavaroiden kanssa ahtaissa portaissa ylös alas kummassakin satamassa.

      Laiva sangen tylsä, ei voi verrata Ruotsin laivoihin. Tuolla laivalla on monet pikkuasiat päin p-tä.
      Muutamia mainitakseni, lähtöselvitys 45 minuuttia myöhässä, ei mitään selvitystä koska alkaa, jos tulet autolla ensimmäisten joukossa, joudut hankalimpaan paikkaan laivassa ja pääset viimeiseksi ulos ym.
      Vähän henkilökuntaa ja ravintolat ym "palvelut" vain rajoitettuina aikoina auki.
      Henkilökunta ilmeisesti työn uuvuttamaa ja käytös välillä töykeää.
      Ei tosin sattunut minulle, mutta vierestä seuranneena useammalle muulle.
      Venäläiset/Eestiläiset etuilevat surutta esim. buffetiin jonotettaessa, henkilökunta ei välitä asiasta vaikka näkevät sen ja jonottajat huomauttavat asiasta.
      Ei jäänyt positiivisia asioita mieleen tältä laivalta, muuta kuin että olipa aikaa nukkua.

      Rostockin satamasta rautatieasemalle autolla ehkä n. 25 - 35 min. riippuen mihin aikaan liikut.

      Matkalippujen (Rostock - Berliini) hinnoista ei aavistustakaan, mutta veikkaan että halvemmat kuin Suomessa ja meno-paluu yleensä halvempi.
      Talvella Düsseldorf - Köln 9,60 / suunta. Matka on tosin ehkä puolet lyhyempi.
      (Tarkista vaikka kartalta)

    • Berliiniin.

      Hinnat ja ajat löydät parhaiten etsimällä sinulle sopivan junan sivulta: http://www.bahn.de/p/view/index.shtml

      eli ICE-juna on kalliimpi kuin RE (Regional Express) -paikallisjuna... Matka RE:llä kestää noin 2,5 tuntia. Yhdensuuntainen lippu Rostock - Berliini maksaa noin 35 EUR. Meno-paluu on halvempi kuin kaksi yhdensuuntaista lippua.


      Myöskin ihan varteenotettava vaihtoehto on mennä bussilla (lähtö: Rostock, Seehafen, Scandlines Terminal): Bussimatka kestää vähän vajaat kolme tuntia (päätepysäkki: ZOB am Funkturm).
      http://www.berlinlinienbus.de/index.php (yhdensuuntainen lippu 26,00 EUR, meno-paluu 35,00 EUR - alle 26 v. vieläkin halvemmalla). Mikäli voit varata matkasi jo etukäteen, maksat vieläkin vähemmän (erikoishintaisia lippuja: 11 EUR/suunta) :
      http://www.berlinlinienbus.de/specials/aktionspreise/index.php.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4209
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe