Olen niin kyrsiintynyt niin Worksin tekstinkäsittelyohjelmaan kuin Worksin Laskentataulukkoonkin. Että pitää olla joka koneessa nää helvatan Worksit! Ei mitään ominaisuuksia, esim. makroja. Joutavia mallikirjeipohjia, joita ei ikinä tarvitse, kyllä löytyy. Muotoilugallerian avatessaan huomaa, että eipäs ollutkaan kuvan koon muotoilua ym ym
Laitoin OpenOffice.orgin, mutt siinä on taas se ongelma ett ne tiedostot avautuu vain Office.orgilla. Tallennusmuotona ei ole Worksia.
Kun avaa Office.orgin tekstitiedostot Worksilla, on teksti siansaksaa. Jos taas laittaa tallennuksseksi teksti-muodon, "menetät muotoilun".
Plääh!
Worksin ohjelmat
5
1096
Vastaukset
- vaihdappa
Mitäs jos vaihtaisit openofficen tallentamaan doc-päätteisenä?
Ehkä se ihmisen mieliharmi=>works osaisi jopa aukaista sitten.. - On vain
Tehty sitä varten, ettei kotikäyttäjät missään nimessä erehtyisi käyttämään muita kuin MS:n ohjelmia. Olen nähnyt monia koneita, jossa on tullut works mukana, mutta sitä ei saa edes käyntiin, kun se kaatuu johonkin erroriin.
Starofficessa oli aikoinaan myös Works-tiedostomuoto, mutta se toimi niin ja näin.
Jos haluaa lähettää toisille tiedostoja on parasta putata ne pdf:ksi suoraan openofficella.
Kaikissa koneissahan on acroreader, tai voi kehottaa lataamaan sen.
Nyttemmin mäyttäisi olevan vallalla se, että Workskin sisältää Wordin, jolloin tekstitiedostojen lähetys helpottuu, mutta muuten koko works pitäisi kieltää asiakkaiden pettämisenä.
Ongelmia syntyy myös MS-officen kanssa. Pitäisi tietää, mikä versio vastaanottajalla on. Jos lähettää liian uuden version kymmenvuotiaaseen koneeseen ei sitä siellä saada auki ollenkaan, vaikka on kyse MS:n tiedostoista. Joskus aiemmin käytin Works-ohjelmaa ja se tuntui ihan näppärältä. Mutta eri ihmisillähän on erilaiset tarpeet. Ja eihän MS Office -pakettia kukaan ostaisi, jos Works olisi täydellinen.
Tässä on tiedostomuodoista, joita Works 7 tuntee:
http://support.microsoft.com/kb/884182
Tuolla perusteella tekstien vienti onnistuisi ehkä parhaiten .RTF-muodossa ja taulukoiden vienti Excel 4 tai .CSV -muodossa. RTF-muodostakin on useita versioita, joita ei kuitenkaan voi yleensä valita tallennettaessa vaan se on sidottu ohjelmaversioon. Tästäkin johtuen Openoffice.org ei aina säilytä RTF-muotoiluja. Muutoinkin olen saanut vaikutelman, ettei OO.o:ssa ole satsattu RTF-tiedostomuotoon, vaan enemmäkin "omaan" ODF-muotoon (teksteissä ODT). Taulukkolaskennan Excel 4 -tiedot toimivat virheettömämmin siirrettäessä.
Sitä en sitten osaa sanoa, mikä viisaus Microsoftilla liittyy siihen, että tiedostojen siirto Worksin ja MS Officen välilläkin on vähän heikohkoa. Ehkä edistää kalliimman Officen myyntiä?
Luultavasti saat yhteistyön toimimaan ihan riittävästi. Toivotaan parasta.- Yrmykäinen
Lopettakaa tuollaisten worksien ja open office ohjelmien käyttö.
Hankkikaa joko pikkurahalla Ashampoo Office tai SoftMaker Office, tai ei se kyllä paljon maksa tämä mikkihiiri softan Microsoft Office, niin tasan taatusti on kyllä kaikkeien kanssa yhteensopiva, ja toimii hyvin.
Kaikilla te ihmiset kanssa itseänne kiusaatte. En tajua..... - mur & mur
Mulla ainakin toimii hyvin Mikkisoftan kanssa kun käyttää office 2000-2003 tallennusmuotoa, siis mikkisoftan.
Pöytäkone on XP ja kannettava macbook snow leopard.
Asennettuna on office 2007, mutta kun vaan muistaa vaihtaa tiedostomuodon ei ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083119Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12289Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672263Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191920Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741443Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81317Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011119Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441016- 90901
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882