Rakastan Linuxia

-Koska se on vakaa
-Koska se on turvallinen
-Koska se ei maksa mitään
-Koska sitä voi päivittää
-Koska se on toimiva
-Koska sillä voin tehdä niitä asioita joita tarvitsen
-Koska se on ihmisläheinen
-Koska se on hyvä
9139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hihhuli rakastaa kerneliä, huh huh.

Äänestä
  • Pentille on tullut bsod...

    Äänestä

  • taasko... kirjoitti:

    Pentille on tullut bsod...

    Tuntuuko rakkaus hieman yksipuoliselta? Vai onko tunne molemminpuoleinen. Oletteko kenties valmiita siirtymään seuraavalle tasolle ;)

    Äänestä

  • ................ kirjoitti:

    Tuntuuko rakkaus hieman yksipuoliselta? Vai onko tunne molemminpuoleinen. Oletteko kenties valmiita siirtymään seuraavalle tasolle ;)

    tarkoitin vastauksen ensimmäiseen viestiin, arvelin että Pentti on taas kääntänyt käänteislogiikkansa nurinpäin. Me bad.

    Äänestä

  • Linux-kerneliä... ja syytä onkin, sillä saavuttamattomana se on aina rakastamisen arvoinen. Onko täällä ketään joka muuten rakastaa Active-X:ää??

    Äänestä

Kumpi teillä määrää kaapinpaikan, Hohhooo

Onnea vastanaineelle pariskunnalle, Hahhaaa

kesä on rakkauden aikaa, Hahhaaa

Äänestä
  • " Onnea vastanaineelle pariskunnalle, Hahhaaa"

    Noin puhuu jäpikäs jolla on kaksinkertainen henkilökohtainen ongelma:

    1. Pitäisi saada kunnon käyttöjärjestelmä
    2. Pitäisi saada nainen

    Pentti, yritä kestää. Ajat ovat olleet muutenkin jo kovat sinulle ilman tuota Googlen aikaansaamaa joukkopako mikkisleiristä. Onko Pentti painetta päässä?

    Äänestä

Linuxista on ollut, että se on palauttanut kiinnostuksen yleensäkin tietotekniikkaan, softaan ja koneisiin. Windows-vuosina oli selvästi havaittavissa että Microsoft pyrki tekemään kuluttajista subjektin sijasta pöhlöjä, passiivisia, alistuvia objekteja.

Viimeiset vajaat pari vuotta ovat olleet mukavia aikoja takavuosien Windows-tuskailujen jälkeen.

Äänestä
  • Kun nykyiset Linux-käyttikset ovat aivan uskomattoman vakaita ( esim. Mintillä ei ole tarvinnut killata prosessia kertaakaan) on tietty jännityselementti tipo tiessään. Windows ajasta jäin kaipaamaan kihelmöivää tilannetta - vielä käyttöjärjestelmä on kunnossa. Siinä sitä 7 minuuttia odoteteltiin Xp:n käynnistymistä ja siinä ehti syödä jonkinlaisen lounaan kaikessa rauhassa.

    Mutta toisaalta, on tämä Linux kyllä aivan mahtava käyttöjärjestelmä. Antaa vain winukkahölmöjen takoa päätänsä kiviseinään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Guggenheimer kirjoitti:

-Koska se on vakaa
-Koska se on turvallinen
-Koska se ei maksa mitään
-Koska sitä voi päivittää
-Koska se on toimiva
-Koska sillä voin tehdä niitä asioita joita tarvitsen
-Koska se on ihmisläheinen
-Koska se on hyvä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu