täytän nyt elokuussa jo 17 vuotta ja siitä enää vuosi niin olen jo 18 vuotta, ja tämä ahdistaa, en tunne itseäni aikuiseksi vielä, ja ensi vuonna armeijastakin kirje varmaan tulee ja sinne pitäisi sitten lähteä, ja tunnen olevani vasta pentu. mitä muut tunnette?
olenko aikuinen?
7
333
Vastaukset
- htthrthr
täytän ens viikolla 18 ja tuntuu samalta
- hfhfhdfhd
18v on ikäraja täysi-ikäisyyteen. Täysi-ikäisyys ei ole sama asia kuin aikuisuus, ottakaa tämä huomioon. En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa, kun 18v synttärisankaritytöt laulaa bileissään karaokena Paulan "Aikuista naista."
Ei siis mitään hätää, sullahan menee pikemminkin hyvin. Tai siis... EN MÄ AINAKAAN HALUAISI VIELÄ OLLA JOKU STEREOTYPINEN AIKUINEN??
18vee tuli täyteen kuukausia sitten. Ei hätää. Pahalla en tätä tarkoita, itse täytän sunnuntaina 17 vuotta. Aikuinen en varmaan ole 18 vuotiaanakaan. Ehkä pari vuotta sen jälkeen, toivon niin. Kyllä aikuistuminen vähän huolettaa, tai siihen liittyvä vastuu. Selviänkö siitä?
- ....
Heh heh, samoja tunteita on minullakin, kun täytin 17 pari kk sitten ja tunnen olevani täysin natiainen. Ei ole ede oman ikäisiä kavereita, eikä vanhempia kavereitakaan. Perseestä tämä vanheneminen.
Enkä ole edes seurustellut!! - NoobMaster
.... kirjoitti:
Heh heh, samoja tunteita on minullakin, kun täytin 17 pari kk sitten ja tunnen olevani täysin natiainen. Ei ole ede oman ikäisiä kavereita, eikä vanhempia kavereitakaan. Perseestä tämä vanheneminen.
Enkä ole edes seurustellut!!Vasta sitten kun oot 22 vuotta, niin oot aikunen. Kun 18 vuotiaana et pääse edes vielä laivalle yksin.
- 17v
Ikä on pelkkää stereotypiaa. Olet aikuinen sitten kun sinusta tuntuu siltä. Eihän sillä mikään hoppu ole.
- lapsellinen...
Pikemminkin aikuistuminen alkoi tuntua siitä, että halusin naisen, halusin tutustua muuhun kuin intiimisyyksiin. Halusin muutakin kuin omaa hyvää. Halusin tyytyväisyyttä myös partnerille.
Tämän lisäksi lakkasin ajattelemasta että ainahan vanhemmilta rahaa voi vähän ruinata, jos omat menee kaljaa, viinaan ja tupakkaan. Aloin ajettelemaan näin, jos näin rahat loppuu kesken, se on sitten vesi-makarooni linja.
Joten, olet aikuinen silloin kun otat vastuun itsestäsi "kuin mies"! Ja jos ei selitykset menny läpi, tajuat sen joskus itse! Tv. 21-v.(kohta isukki)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271326
- 1001023
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299817- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55623Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603