Ateenassa käyneet kertokaapa!

Susanneeh

Lennot on nyt varattu syksyksi Ateenaan. Te jotka olette siellä jo käyneet voisitte kertoa, mistä päin Ateenaa kannattaisi etsiä hotelli. Haluaisimme, että sekä rannalle että keskustaan olisi helppo päästä. Kertokaa myös mihin "kohteisiin" Ateenassa kannattaa suunnistaa.. KIIITOS :)

8

1585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en tiedä

      Itse asuin Omonia aukion lähellä "köyhille" tarkoitetussa Aristoteles-hotellissa. Väki kaikenkarvasta mutta ah niin kansainvälinen meininki. Syntagma-aukio, Monastiraki, josta lyhyt matka "muinaiseen" Ateenaan ja Akropolille. Vanha Olympiastadion ja miksei uusikin. Käytiin siellä katsomassa AEK:n futismatsi. Arkeologinen museo on nähtävä. Parlamenttitalo ja presidentinlinna vahdinvaihtoineen. Pirauksen satama. Sitten se kukkula, jonka päällä ortodoksinen kirkko, nimi ei tule mieleen. Loputon määrä ravintoloita ja katukahviloita oman mielen mukaan.
      Kävelin viikon ja muutaman pätkän menin metrolla. Rannalla en käynyt kuin Maratonin reissulla.
      hyvää matkaa

      • Anti-Ateena

        Se kukkula oli varmaankin Lykabettoksen (äännetään "likavitos") kukkula. Sieltä on todella hienot näköalat yli kaupungin. Kahvilakin on, mutta vielä kalliimpi kuin muut paikat Ateenan keskustassa.

        Ateena ei todellakaan ole minun kaupunkini, niin Kreikka-fani kuin olenkin. Sekasortoinen, säännöistä piittaamaton liikenne, töykeä palvelu ja joka puolella vaanivat röyhkeät kerjäläiset saivat päättämään, että uudestaan en sinne enää mene ainakaan vapaaehtoisesti.


    • Annoula

      Avra hotelli on Paleo Falirossa. Nireos street. Booking comin kautta.
      Helppo kulkea tramilla ja bussilla,rannalle sekä kaupunkiin.
      Bussipysäkki kadun toisella puolen samoin tram.
      Lentokenttäbussilta 200m hotelliin. Linja 96
      Ranta myös kadun toisella puolen, ei niin hyvä kuin kolmen pysäkin päässä,
      jossa on rantapalvelut.
      Viikkolippu kätevä, voit kulkea tramilla, bussilla ja metrolla mielin määrin
      viikon aikana. Lipun voi ostaa metroasemalta tai miehitetyltä tram asemalta.
      Lippu maksaa 10euroa.

      • -

        Oi tämä kuulostaisi kyllä loistavalta :)


    • Mocce

      Tultiin juuri kotiin ekakertalaisina ihanan kuumasta Ateenasta ja kyllä tykättiin. Asuttiin melko askeettisessa mutta siistissä ja ilmastoidussa hotellissa Omonialla, josta on hyvät yhteydet metrolla kaikkialle. Iltaisin pimeällä siellä on kyllä paljon kerjäläisiä, narkkareita ja "yön miehiä", siksi seuraavalla kerralla ottaisin mieluummin hotellin esim. Plakan läheisyydestä tai vaikka hiukan kauempaakin. Metro tosiaan toimii mainiosti, mutta kuten suurkaupungeissa yleensä, taskuvarkaat ovat taitavia - itse menetin Monastirakin metroasemalla rahapussin luottokortteineen, enkä huomannut mitään. Siltikin käytimme metroa sen jälkeenkin sen helppouden ja viikkolipun ansiosta myös edullisuuden vuoksi kaikilla matkoilla. Kävellen näkee paljon ja välimatkat ovat keskustan "turistialueella" lyhyitä. Akropolin uusi museo oli tyylikäs lasilattioineen ja pääsymaksu huikeat 1 euroa ;o) -- kannattaa käydä.
      Pireauksen satamakaupungista pääsee helposti saariin, lippuja laivoihin voi ostaa satama-alueen lipunmyyntikojuista. Vuokrattiin Eginan saarella mönkijä ja ajeltiin rannalta toiselle.
      Meillä oli hotellin katolla uima-allas ja ainakin näin kesähelteellä (päivällä yli 40) se oli kyllä aivan keidas reissujen välillä.
      Meille (= äiti ja 11v poika) katsottavaa riitti hyvin viikoksi.

      • Susanne-

        En ole pitkään aikaan käynyt täällä lukemassa viestejä, mutta tämä sattui sopivasti. Me nimittäin varattiin hotelli pariksi päiväksi Eginan Agia Marinasta. Kuinka usein niitä lauttoja lähti Pireuksesta Eginaan ja minkä verran liput maksoivat?
        Hyi, tuota monet ovat Ateenasta sanoneet (siis taskuvarkaista), täytyy siis olla varovainen.. Ja hyvä, jos metro muuten oli kätevä, sen varassa me varmaankin Ateenassa ollaan :)


      • kreikkaaaaaaaa
        Susanne- kirjoitti:

        En ole pitkään aikaan käynyt täällä lukemassa viestejä, mutta tämä sattui sopivasti. Me nimittäin varattiin hotelli pariksi päiväksi Eginan Agia Marinasta. Kuinka usein niitä lauttoja lähti Pireuksesta Eginaan ja minkä verran liput maksoivat?
        Hyi, tuota monet ovat Ateenasta sanoneet (siis taskuvarkaista), täytyy siis olla varovainen.. Ja hyvä, jos metro muuten oli kätevä, sen varassa me varmaankin Ateenassa ollaan :)

        Pireuksen sivustoilta näkee,että useita eri lauttoja sinne menee päivän aikana. Lippujen hinnat riippuu lautasta. kerro sitten mitä mieltä olitte paikasta


    • Ateenan ystävä

      Olimme Avra - hotellissa Nireos- kadulla 5 yötä. Meitä oli 8 henkeä. Pidimme kaikki hotellista,jonka henkilökunta on erinomaisen palvelualtista ja ystävällistä. Hotelli on perheyritys ja niin muodoin hyvin siisti. Aamupala on hyvä ja paikka oikein rauhallinen.Hintaa oli 60€/yö. Ratikalla pääsee hotellin edestä keskikaupungille Syntagmaan. Lentokenttäbussin numero on X96 (3.20e) ja pysäkki Flisvos. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      318
      8170
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      100
      6418
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3693
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      73
      2622
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2500
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2363
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2206
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      112
      2082
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe