Hiiristä

Nervukka

Olen nyt lähiaikoina saamassa kolme hiirtä ja kysyisin nyt vähäsen.. Eli pitääkö hiirillä olla kokoajan dunassa ruokakuppi? Onko duna parempi kuin terraario? Miten dunaan saa kiinnitettyä juomapullon? Toivoisin että tähän vastattaisiin nopeasti, ja jokainen lukija vastaisi, jos tietää hiiristä. :)

5

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nervukka

      Onks ihmiset noin avuttomii, ettei voi vastaa. Siin lukee et JOKAINEN LUKIJA VASTAIS TOHON!!! (huoh...) Ku tarviin nopeesti vastauksii!!!!! Vtu..

      • ..mut tollanen hoppu on yleensä vähän sellanen "punanen vaate" näissä eläinasioissa. Hankinnalla kun ei koskaan tulisi olla niin kiire, ettei ehtisi ajan kanssa etsimään vastauksia ja miettimään tulevaa vastuutaan. Olet ottamassa vastuuta elämästä tai useammastakin. Sillä ei ole väliä, minkä kokoisessa paketissa se elämä tulee, vastuu on yhtä suuri joka tapauksessa!

        Meillä on hiirillä ruokakuppi vain tuoreruokaa varten. Pellettinsä ne saavat puruihin, jotta niillä on enemmän tekemistä niitä kaivellessaan.. :)
        Dunista puhutaan yleensä silloin, kun tarkoitetaan muovisia terraarioita. Ne ovat kevyempiä liikuttaa ja puhdistaa, joten itse suosittelen hiirille kyllä esim. mini- tai hamster -kokoista muoviterraariota. :)


    • Hiiriin ihastunut

      Itse olen myös hankkimassa hiiriä tässä lähiakoina. Laitampa tähän lainauksen tuolta hiiret.fi sivustolta: "Hiiret tulee ruokkia yhdestä kahteen kertaa päivässä. Suuremmat hiirilaumat sekä naaras- että urospoikasineen on parempi ruokkia kaksi kertaa päivässä. Kullakin ruokintakerralla tulee ruokaa antaa sen verran, että seuraavalla kerralla sitä on vielä hieman jäljellä."

      Ja niin tuo duna vaiko terraario käyttöön on ihan oma asia. En tiedä onko kumpikaan varsinaisesti parempi. Terraariota on tietysti hieman hankalampi liikutella etenkin jos se on iso. Dunasta taas hiiri saattaa jyrsiä itsensä ulos, mutta toisaalta duna on helpompi puhdistaa ja liikutella. Itselläni on duna tuleville hiirilleni :) Tähänkin voisin laittaa lainauksen hiiret.fi sivustolta: "Jokaisella vaihtoehdolla on omat hyvät ja huonot puolensa, eikä valmiita vastauksia ole helppo antaa. Huomioon kannattaa ottaa hiirten määrä, sukupuoli, koko ja onko taloudessa eläimiä jotka eivät saa päästä hiiriin käsiksi. Kannattaa miettiä osuntovaihtoehtoja myös siltä kannalta, mikä sopii oman (ihmis-) asunnon oloihin parhaiten"

    • hiiriin ihastunut

      että juomapullon saa dunaan kun sen kiinnittää rautalangalla kattoritilästä ja joissakin dunissa on valmiina reikä juomapulloa varten. Tällöin juomapullon siis saa ulkopuoleltakin kiinni dunaan. Yleisesti kuitenkin kannattaa käyttää hyväksi dunan kattoritilää :)

      • Nervukka

        Kiitos sinulle, kun vastasit! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      457
      8202
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5667
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4691
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      208
      4558
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      34
      4500
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3992
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3880
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      78
      3765
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3518
    Aihe