Mikä lintu aloittelialle...?

Parrots 4ever

Moi!
Olen kiinnostunut linnuista, erityisesti papukaijalinnuista, ja olisin nyt aikeissa hankkia semmoisen. Tarvitsisin kuitenkin apua. Mikä lintu sopii aloittelijalle? Asun kaksikerroksisessa omakotitalossa maalla, ja oleilenkin kotona paljon. Meillä on kissa, mutta se ei käytä kuin eteistä ja pihaa. Itse olen lapsi(13v), mutta hyvin pärjään eläinten kanssa. Talossamme on myös 10, ja 6v kakarat. Neuvoa?

Kiitos!

3

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kppkuy

      Papukaijat ovat aika vaativia aloittelialle ja vielä lapselle. Neitokakaduja (nymfit) suositellaan aloittelioille, ja ne ovat papukaijoille läheistä sukua. Kakadujen heimoon ne kuitenkin kuuluvat. Sitten muista linnuista, esim. seeprapeipot ovat pieniä ja mukavia lintuja, jotka ovat helppohoitoisia, ja tarkoitettu aloittelioille, mutta myös kokeneille. Undulaatit ovat myös hyviä aloittelioille. Kissa saattaa kyllä olla talossa ongelma, vaikka käyttäisisikin vaan pihaa ja eteistä. Sitten 6v sisaresi voi ola myös pini ongelma, jos hän huutaa yms. Tuon ikäisenä en suosittele sinulle kuin peippoja ja undulaatteja. Kakaduita voi myös yrittää, mutta papukaijoihin en sinuna menisi.

    • Vinkki...

      Hei olen itse eläinrakas ja eläinten omistaja ja haluaisin varmistaa pari asiaa/ antaa neuvoja:

      Ensinäkin olen sitä mieltä, että jos olet tosissasi ottamassa lintua, suosittelen sinua etsimään paljon tietoa linnun omistamisesta ja hoitamisesta asiallisilta nettisivuilta ja mitä parempi; kirjoista. Asiallista ja tieteeseen perustuvaa tietoa sekä myös monia eri mielipiteitä ja kokemuksia. Nämä auttavat sinua saamaan ennakkokuvaa linnun omistamisesta ja arkielämästä linnun kanssa.

      Linnut ovat herkkiä ja papukaijat ovat vielä pitkäikäisiä esim. 50 v ei todellakaan ole kaukaa haettua. Minä lintua hankkiessa olen saanut ammattilaisten mielipiteen joka meni jotakuinkin näin: Papukaija (jota olin hankkimassa ara) on älykkyydeltään sekä herkkyydeltään pienen lapsen tasolla ja on sitä koko elämänsä eli mahdollisesti 60 vuotta. Tämän takia tulisi miettiä onko valmis ottamaan niin suurta vastuuta ja aktiivista hoitoa omaan elämään. Papukaija on pitkäikäinen ja vaatii suuren määrän huomiota vielä vuosia sen jälkeen kun olet sen hankkinut. Mikäli joudut myöhemmin linnusta luopumaan, on se linnulle todella stressaavaa ja rankkaa. Tästä syystä minäkin odotin ja nyt kun olen aikuinen ja työssäkäyvä ja parisuhteessa elävä ihminen, päätin että olen valmis ottamaan papukaijan koska olen valmis kantamaan vastuun siitä kuten omasta lapsesta. Oletko sinä? Vai maltatko odottaa muutamia vuosia. Sinä olet vielä nuori ja sinulla on paljon asioita edessäsi kuten koulutus ym. Muista että linnun otettuasi olet sitoutunut kantamaan huolta siitä kuten pienestä lapsesta. Suosittelen, että keskustelet vanhempiesi kanssa linnunhankkimisesta ja mikäli he ovat valmiita yhdessä kokeilemaan, ottaisitte esimerkiksi jonkun noista joita aikaisemmassa mielipiteessä on mainittu. Koska jos päätät vaikka lähtä opiskelemaan eri paikkakunnalle tai haluat matkustella paljon ennenkuin hankit vakituista kotia, et ole vielä valmis ottamaan pitkäikäistä lintua joka on sinulla koko loppu elämäsi.

      ystävällisin terveisin: eläinten ystävä :)

      • jaaaa....

        ""Sitten 6v sisaresi voi ola myös pini ongelma, jos hän huutaa yms. Tuon ikäisenä en suosittele sinulle kuin peippoja ja undulaatteja. Kakaduita voi myös yrittää, mutta papukaijoihin en sinuna menisi.""

        Mikä mahtaa tuossakin olla ongelma? Suosittelet kakadua, erästä melko vaikeaa lajia! Linnut kyllä oppii kodin melskeeseen, joten siskosi ei mielestäni ole kovinkaan iso ongelma. Meillä 7v. pojalla on neitokakadu ja pärjää sen kanssa hyvin. Mekkalaa meillä riittää vaikka muille jakaa, eikä yksikään noista tipuista siitä häiriinny. Ehkä siitä olisi helpoin aloittaa.
        Joka tapauksessa keskustele vanhempiesi kanssa asiasta. Saattaa tulla sellainen tilanne eteen, että joudut syystä tai toisesta antamaan hoitovastuun heille, etenkin jos isompaa papparia mietit. Etsi kovasti tietoa eri lajeista ja mahdollisuuksien mukaan käy lintupäivillä tutustumassa erilaisiin lintuihin ja niiden omistajat kyllä mielellään kertovat lintujen luonteesta. Kymmenien vuosien kaveriksi lintua hankkiessa ei kannata kiirehtiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2362
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      246
      2339
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1548
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      39
      1384
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1009
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe