Mikä lintu aloittelialle...?

Parrots 4ever

Moi!
Olen kiinnostunut linnuista, erityisesti papukaijalinnuista, ja olisin nyt aikeissa hankkia semmoisen. Tarvitsisin kuitenkin apua. Mikä lintu sopii aloittelijalle? Asun kaksikerroksisessa omakotitalossa maalla, ja oleilenkin kotona paljon. Meillä on kissa, mutta se ei käytä kuin eteistä ja pihaa. Itse olen lapsi(13v), mutta hyvin pärjään eläinten kanssa. Talossamme on myös 10, ja 6v kakarat. Neuvoa?

Kiitos!

3

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kppkuy

      Papukaijat ovat aika vaativia aloittelialle ja vielä lapselle. Neitokakaduja (nymfit) suositellaan aloittelioille, ja ne ovat papukaijoille läheistä sukua. Kakadujen heimoon ne kuitenkin kuuluvat. Sitten muista linnuista, esim. seeprapeipot ovat pieniä ja mukavia lintuja, jotka ovat helppohoitoisia, ja tarkoitettu aloittelioille, mutta myös kokeneille. Undulaatit ovat myös hyviä aloittelioille. Kissa saattaa kyllä olla talossa ongelma, vaikka käyttäisisikin vaan pihaa ja eteistä. Sitten 6v sisaresi voi ola myös pini ongelma, jos hän huutaa yms. Tuon ikäisenä en suosittele sinulle kuin peippoja ja undulaatteja. Kakaduita voi myös yrittää, mutta papukaijoihin en sinuna menisi.

    • Vinkki...

      Hei olen itse eläinrakas ja eläinten omistaja ja haluaisin varmistaa pari asiaa/ antaa neuvoja:

      Ensinäkin olen sitä mieltä, että jos olet tosissasi ottamassa lintua, suosittelen sinua etsimään paljon tietoa linnun omistamisesta ja hoitamisesta asiallisilta nettisivuilta ja mitä parempi; kirjoista. Asiallista ja tieteeseen perustuvaa tietoa sekä myös monia eri mielipiteitä ja kokemuksia. Nämä auttavat sinua saamaan ennakkokuvaa linnun omistamisesta ja arkielämästä linnun kanssa.

      Linnut ovat herkkiä ja papukaijat ovat vielä pitkäikäisiä esim. 50 v ei todellakaan ole kaukaa haettua. Minä lintua hankkiessa olen saanut ammattilaisten mielipiteen joka meni jotakuinkin näin: Papukaija (jota olin hankkimassa ara) on älykkyydeltään sekä herkkyydeltään pienen lapsen tasolla ja on sitä koko elämänsä eli mahdollisesti 60 vuotta. Tämän takia tulisi miettiä onko valmis ottamaan niin suurta vastuuta ja aktiivista hoitoa omaan elämään. Papukaija on pitkäikäinen ja vaatii suuren määrän huomiota vielä vuosia sen jälkeen kun olet sen hankkinut. Mikäli joudut myöhemmin linnusta luopumaan, on se linnulle todella stressaavaa ja rankkaa. Tästä syystä minäkin odotin ja nyt kun olen aikuinen ja työssäkäyvä ja parisuhteessa elävä ihminen, päätin että olen valmis ottamaan papukaijan koska olen valmis kantamaan vastuun siitä kuten omasta lapsesta. Oletko sinä? Vai maltatko odottaa muutamia vuosia. Sinä olet vielä nuori ja sinulla on paljon asioita edessäsi kuten koulutus ym. Muista että linnun otettuasi olet sitoutunut kantamaan huolta siitä kuten pienestä lapsesta. Suosittelen, että keskustelet vanhempiesi kanssa linnunhankkimisesta ja mikäli he ovat valmiita yhdessä kokeilemaan, ottaisitte esimerkiksi jonkun noista joita aikaisemmassa mielipiteessä on mainittu. Koska jos päätät vaikka lähtä opiskelemaan eri paikkakunnalle tai haluat matkustella paljon ennenkuin hankit vakituista kotia, et ole vielä valmis ottamaan pitkäikäistä lintua joka on sinulla koko loppu elämäsi.

      ystävällisin terveisin: eläinten ystävä :)

      • jaaaa....

        ""Sitten 6v sisaresi voi ola myös pini ongelma, jos hän huutaa yms. Tuon ikäisenä en suosittele sinulle kuin peippoja ja undulaatteja. Kakaduita voi myös yrittää, mutta papukaijoihin en sinuna menisi.""

        Mikä mahtaa tuossakin olla ongelma? Suosittelet kakadua, erästä melko vaikeaa lajia! Linnut kyllä oppii kodin melskeeseen, joten siskosi ei mielestäni ole kovinkaan iso ongelma. Meillä 7v. pojalla on neitokakadu ja pärjää sen kanssa hyvin. Mekkalaa meillä riittää vaikka muille jakaa, eikä yksikään noista tipuista siitä häiriinny. Ehkä siitä olisi helpoin aloittaa.
        Joka tapauksessa keskustele vanhempiesi kanssa asiasta. Saattaa tulla sellainen tilanne eteen, että joudut syystä tai toisesta antamaan hoitovastuun heille, etenkin jos isompaa papparia mietit. Etsi kovasti tietoa eri lajeista ja mahdollisuuksien mukaan käy lintupäivillä tutustumassa erilaisiin lintuihin ja niiden omistajat kyllä mielellään kertovat lintujen luonteesta. Kymmenien vuosien kaveriksi lintua hankkiessa ei kannata kiirehtiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe