Mersu on hyvä mutta Ladallakin pääsee

Tarkoitus olisi päästä nettiin, maksella laskuja, ladata musiikkia cd-levyiltä ja polttaa niitä, ladata musiikkia kännykkään, jotain aivan pientä pelaamista, kymmenen vuotta vanhan pelit käy mainiosti. Eikö silloin kannata ostaa joku mahdollisimman halpa läppäri, niitähän saa neljällä huntilla? Mitkä olisi hyviä vai onko merkillä väliä tuossa hintaluokassa, ulkonäkö ratkaiskoon?
1147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ensiksikin, tietokoneet hajoavat nopeammin kun käyvät vanhaksi, ja halvimmat läppärit on jotkut miniläppärit poislukien ihan roskaa eikä kestä mitään. Rahan ja luonnonvarojen haaskausta siis.

10v vanhat pelit kuullostaa lisäksi Windows -peleiltä, jolloin tarvitset Windows -merkkisen käyttöjärjestelmän. Windows on kuitenkin kallis käyttöjärjestelmä, ja lisäksi se nykyinen versio on kovin hidas, että sen pelkän Windowsin pyöritys vaatii paljon tehoja. Suosittelen lähtötasoksi HP Probook 4510s läppäriä Windows Vista -käyttöjärjestelmällä. Kai se johonkin 500-600€:lla lähtee.

Jos haluat halvemman läppärin, samaisia HP:n Probookkeja, ja jotain muitakin HP:n halvempia yrityskannettavamalleja saa hankittua ilman käyttöjärjestelmää jolloin niihin voi laittaa jonkun ilmaiskäyttiksen. Ubuntua tai openSusea suosittelisin. Sitten hintataso voi olla päälle 400€ ja kone vielä ihan ok. Windowsille tehtyjen pelien pelaaminen ei aina onnistu, mutta näiden sisältämän olevan Winen avulla osa peleistä toimii. Winen kotisivujen yhteensopivuustietokannasta kaivelet pelejä jotka on merkattu toimivuudeltaan "Platinumiksi" pitäisi toimia. Siellä sitten ohjeita näiden virittelyyn kuntoon.

Luonnollisesti selainpelit toimii ja molemman edellämainitun ilmaiskäyttiksen mukana tulee myös läjäpäin pelejä mukana. Ubuntussa taitaa olla laajempi pelivalikoima valmiina (satoja).

Jos et sitä jotain halpaa yritysmalli HP:tä löydä ilman käyttöjärjestelmää vaan siinä on Windows Vista Basic, se menee kyllä vaihtoon sillä halvimmat koneet on liian hitaita tälle. Jos kieltäydyt lisenssistä niin pitäisi saada myös tarpeettomasta Windowsista hyvitystä kun kinuat HP:ltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vai mitä kirjoitti:

Tarkoitus olisi päästä nettiin, maksella laskuja, ladata musiikkia cd-levyiltä ja polttaa niitä, ladata musiikkia kännykkään, jotain aivan pientä pelaamista, kymmenen vuotta vanhan pelit käy mainiosti. Eikö silloin kannata ostaa joku mahdollisimman halpa läppäri, niitähän saa neljällä huntilla? Mitkä olisi hyviä vai onko merkillä väliä tuossa hintaluokassa, ulkonäkö ratkaiskoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu