Yul Brynner

Marocker

Oliko mies ollut aina kalju vai oliko muuten vaan tapana ajella kaljuksi pää vai mitenkä?

9

1101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin muistelen

      Eikös sillä ollut syöpä, sinähän tulee kaljuksi.

    • zappp

      ajoi päänsä elokuvan The King and I roolia varten, mutta piti kaljun ja teki siitä tavaramerkkinsä.

      • Marocker

        Joo, kiitoksia vastauksista.


      • Kertoo historia
        Marocker kirjoitti:

        Joo, kiitoksia vastauksista.

        Filmatessan 10 käskyä, faaraon rooli vaati kaljuutta. Tukka pois, mutta kauhistus. Sen jälkeen se ei kasvanutkaan.
        Hän on lähtöjään mongoliasta. Ei mustolainen kuten he väittävät keskustelussaan.

        On myös mystinen sairaus jonka syytä ei tiedetä, siinä naisetkin tulee kaljuksi.
        Kuten Lilli Suomalainen ja eräs tuttuni asuessaan Afrikassa.


      • etceteraa

        Etceteraa etceteraa, etceteraa!


    • Bideekin

      Gilette oli syynä

    • Muuvie

      Joo, Brunner kuoli keuhkosyöpään, mutta vasta 80-luvulla.
      Eli tuskin oli syynä tähän hänen kaljuuteensa.
      Siitä tosin ei ole varmuutta, miksi oli kalju, mutta olen käsittänyt että on ollut ainakin osittain luonnostaan sitä ja luultavasti ajellut sitten loputkin pois. Mut tyylikäs kylläkin oli, eli ei se kaljuus ainakaan automaattisesti rumenna.
      Hänestä muuten, hän oli tällainen "sekasikiö". Eli löytyi kyllä lähisuvusta varmaan aikalailla kaikki yleisimmät geenit mitä kenestäkään voi löytyä.
      Mm. mustalaisuutta, intiaania, saksalaista jne. Käsittääkseni kaikki hänen lähisuvustaan olivat molemmin puolin isovanhempia myöden jokainen eri kansanryhmää.
      Willem Dafoe on nykypäivän näyttelijöistä vähän samaa luokkaa. Tosin en tiedä, onko hänen lähisuvussaan mitään tummaihoista perimää..

      • zappp1

        Oli kaljuuntumassa jo tuon The King and I:n aikoihin, ja sanoivat, etteivät halua kaljuuntuvaa kuningasta tuotantoonsa. Pistivät Brynnerin sheivaamaan päänsä, minkä hän tekikin vastentahtoisesti. Lopulta klani olikin oikein toimiva hänellä, ja hän pitikin päänsä siinä kuosissa lopun elämäänsä. Brynner taisi olla jonkinlainen käänteentekijä kaljuuntumisen suhteen. Hänen jälkeensä myös kaljuja pidettiin terveen maskuliinisina, kun ennen hänen klaniaan kaikki historian sankarit kuvattiin tuuheatukkaisina, koska se kuvasti terveyttä ja elinvoimaa, jotka olivat olennaisia asioita maskuliinisella miehellä.

        Brynner oli tupakkamiehiä ja kuoli keuhkosyöpään vuonna -85. hän lopulta katui tupakointiaan ja jätti terveisensä haudan takaa:
        https://www.youtube.com/watch?v=JNjunlWUJJI


    • Ester_Ulster

      Naisten voihkinnan tähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      230
      5784
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4648
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4256
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3011
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      117
      2955
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      73
      2433
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2386
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      189
      1648
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1619
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1276
    Aihe