1,8 kk puhuu kuin papupata

Ihan mielenkiinnosta: minulla on 1,8 kk:tta vanha tyttö joka on ainoa lapseni. En ole koskaan ajatellut hänen kehitystään, koska hän on mielestäni aina ollut "normaali" ja on toki vieläkin mielestäni (vähän myöhään lähti kävelemään 1v 4kk, mutta meno on kovaa jo :)). Hieman olen ihmeissäni, kun kaikki sukulaiset ja ystävät aina positiivisesti päivittelevät tyttöni puhetaitoja. Tyttöni puhuu 4-5:kin sanan lauseita ja sanoja on useita satoja jo. Tietenkin on hauskaa, kun noin pieni taapero puhuu, mutta koska lapset sitten keskimäärin alkavat puhumaan? Sen verran tietenkin pitää sanoa, ettei kaikki kirjaimet tule oikein esim. r ja on muitakin, mutta sanoista kyllä saa täysin jokainen selvää. Niin ja hän muuten laulaa lasten laulujen säkeistöjäkin?!?! Tämä siis ei ole tarkoitettu mitenkään kehuskelevaksi viestiksi vaan lähinnä niin, että koska minulla ei ole kokemuksia lapsista tai niiden kehityksestä, onko tyttöni todellakin puheessa keskimääräistä nopeampi vai puhuuko tuon ikäiset muutkin jo? Meidän myöhäistä kävelyä kyllä moni ehti kauhistelemaan :))
6439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Puheen kehityksessä yksilölliset erot ovat kuitenkin suuria. Jotkut lapset puhuvat vasta kaksivuotiaina. Minä olisin ennemmin ihmetellyt tuota myöhään kävelemistä, koska meillä kaikki lapset ovat kävelleet jo 9-10 kk:n ikäisinä. Kävelemään oppimisen normi-ikä on 15kk. Silloin viimeistään 99% lapsista osaa kävellä.

Äänestä
  • No tota, joo lapseni käveli myöhään, mutta ei kuitenkaan osoittanut mitään "fyysistä" vammaa siinä mielessä, että nousi pystyyn aika aikaisin (alle vuoden ikäisenä). Hän on vaan aika arka ollut aina kaikessa, joten ei kaiketi oikein uskaltanut lähteä kävelemään. Niin ja keksi kävellä polvien päällä, joka oli kyllä aika hassun näköistä, mutta en mä ole koskaan stressanut hänen kävelystään, vaikka jotkut siitä huomauttelivatkin rivien välistä :). Olisin varmasti luonteellani vähän stressannut jos olisi ollut jo lapsi aiempaa, joka olisi kävellyt aiemmin...Nyt tietenkin koen ylpeyttä hänen puheestaan/laulamisestaan, koska itse aloin kiinnittämään huomiota ystävieni samanikäisiin/vanhempiin lapsiin, jotka eivät puhu läheskään yhtä hyvin kuin tyttöni, mutta ovat kävelleet paljon paljon aiemmin. Meneeköhän se niin, että joko oppii kävelemään tai puhumaan aiemmin?! Sitten tietenkin on niitä jotka ovat superkehittyneitä molemmissa asioissa :).

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    No tota, joo lapseni käveli myöhään, mutta ei kuitenkaan osoittanut mitään "fyysistä" vammaa siinä mielessä, että nousi pystyyn aika aikaisin (alle vuoden ikäisenä). Hän on vaan aika arka ollut aina kaikessa, joten ei kaiketi oikein uskaltanut lähteä kävelemään. Niin ja keksi kävellä polvien päällä, joka oli kyllä aika hassun näköistä, mutta en mä ole koskaan stressanut hänen kävelystään, vaikka jotkut siitä huomauttelivatkin rivien välistä :). Olisin varmasti luonteellani vähän stressannut jos olisi ollut jo lapsi aiempaa, joka olisi kävellyt aiemmin...Nyt tietenkin koen ylpeyttä hänen puheestaan/laulamisestaan, koska itse aloin kiinnittämään huomiota ystävieni samanikäisiin/vanhempiin lapsiin, jotka eivät puhu läheskään yhtä hyvin kuin tyttöni, mutta ovat kävelleet paljon paljon aiemmin. Meneeköhän se niin, että joko oppii kävelemään tai puhumaan aiemmin?! Sitten tietenkin on niitä jotka ovat superkehittyneitä molemmissa asioissa :).

    menee niin, että lapsi kehittyy aikaisemmin joko motorisesti tai sitten puheen suhteen. Ja usein vielä niin, että jos esim. motoriikassa on tullut jokin uusi juttu, esim. lapsi oppii konttaamaan tai kävelemään, niin sitten puheenkehitys jääkin hetkeksi hieman taka-alalle.

    Äänestä

Meillä esikoinen lähti kävelemään 10 kuukauden ikäisenä,
ja puolitoistavuotiaana osasi monia lyhyitä lauluja, ja laulunpätkiä.
R-kirjaimen hän oppi 3-vuotiaana.

Nuorin lapsistani (esikoista reilut 6 ja vuotta nuorempi) lähti kävelemään vasta 1 vuoden ja kuukauden ikäisenä, ja oppi puhumaan vasta reilun kahden vuoden iässä.

Äänestä

esikoinen (poika) oppi kävelemään kun oli 10kk. puhumaan kunnolla kun oli 1v 8kk. sanoja alkoi sanomaan siinä 1v ikäisenä. kakkonen (tyttö) oppi konttamaan kun oli 6kk, kävelemään 8kk ja puhumaan kun oli 1v. nyt tyttö 1v 8kk ja puhuu tosi hyvin, 1v 6kk tarkastuksessa lääkäri oli aika ihmeissään kun tyttö sillon jo puhunut lauseita. tyttö siis nyt 1v 8kk, osaa kaikki värit, laskee 10 ja lauleskelee , joku kysyy hänen nmensä niin sanoo etu ja sukunimen samoin sanoo et kohta 2v ... ainut mikä nyt on jäljellä on tuo vaippa mut sillä en piä kiirettä kun on muuten niin hyvin keittynyt. en ole mitään hänelle itse opettamalla opettanut, luetaan paljon kirjoja ja juttelen hänenlle kokoajan. jouluna ostettiin hänelle hella ja siinä hän kovasti "keittää" ruokaa, tarjoilee vieraille ja kertoo mitä ruoka on ... lihapullat ja muusi jne. nukejansa hoitelee ja vaihtaa niille vaippoja, pukee itse päällensä ja sekin sujuu jo tosi hyvin ainoa mikä on vaikeeta on napittaminen ja et kumpparit saattaa mennä vielä vääriin jalkoihin.

se on niin yksilöllistä ...

Äänestä

Meidän toinen lapsi puhui 12 kk iässä kovasti tiesi kaikki eläimetkin jne. Ja toinen alokoi puhumaan 2,5 vuotiaana :-) Mutta puhuu nyt jatkuvasti. Ja kun tämä 2,5v alkoi puhumaan niin lauloi heti kokonaisia lauluja, sitä ennen tuskin 3 sanaisia lauseita sanoi...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmm?!? kirjoitti:

Ihan mielenkiinnosta: minulla on 1,8 kk:tta vanha tyttö joka on ainoa lapseni. En ole koskaan ajatellut hänen kehitystään, koska hän on mielestäni aina ollut "normaali" ja on toki vieläkin mielestäni (vähän myöhään lähti kävelemään 1v 4kk, mutta meno on kovaa jo :)). Hieman olen ihmeissäni, kun kaikki sukulaiset ja ystävät aina positiivisesti päivittelevät tyttöni puhetaitoja. Tyttöni puhuu 4-5:kin sanan lauseita ja sanoja on useita satoja jo. Tietenkin on hauskaa, kun noin pieni taapero puhuu, mutta koska lapset sitten keskimäärin alkavat puhumaan? Sen verran tietenkin pitää sanoa, ettei kaikki kirjaimet tule oikein esim. r ja on muitakin, mutta sanoista kyllä saa täysin jokainen selvää. Niin ja hän muuten laulaa lasten laulujen säkeistöjäkin?!?! Tämä siis ei ole tarkoitettu mitenkään kehuskelevaksi viestiksi vaan lähinnä niin, että koska minulla ei ole kokemuksia lapsista tai niiden kehityksestä, onko tyttöni todellakin puheessa keskimääräistä nopeampi vai puhuuko tuon ikäiset muutkin jo? Meidän myöhäistä kävelyä kyllä moni ehti kauhistelemaan :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu