Sain käsiini vanhan Macintosh Plus koneen, joka näyttää toimivan, mutta minkäänlaisia diskettejä en mukaan saanut. Näinpä en pääse koneen kanssa puusta pitkään.
Löyykö joukosta tietäjiä, mitä kautta saisin koneeseeni käyttiksen. Latasin netistä 6.0.8 käyttiksen ja vein ne PC:n kautta disketeille ja peitin disketin "reiän" teipillä, mutta silti plussa sylki disketin ulos.
Jos joukossa on vintage-koneiden harrastajia...
Kaikenlainen apu olisi tarpeen, sillä olisi hienoa päästä konetta oikein käyttämäänkin.
Löyykö joukosta tietäjiä, mitä kautta saisin koneeseeni käyttiksen. Latasin netistä 6.0.8 käyttiksen ja vein ne PC:n kautta disketeille ja peitin disketin "reiän" teipillä, mutta silti plussa sylki disketin ulos.
Jos joukossa on vintage-koneiden harrastajia...
Kaikenlainen apu olisi tarpeen, sillä olisi hienoa päästä konetta oikein käyttämäänkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mac plus osaa lukea levykkeitä (700k) vain Mac formatoituina. En tiedä osaako PC tehdä Mac levykkeitä.
Mac Plussan levykeasema ei ymmärrä HD-alustettuja levykkeitä. Pelkkä reiän peittäminen ei auta mitään, Mac Plus ei edes tutki sitä. Tarvitset siis 800K Double Density alustettuja järjestelmäkorppuja koneen käynnistämiseen tai järjestelmä voi tietenkin olla myös ulkoisella SCSI-levyllä, koska Plussaanhan kuuluu SCSI-portti vakiona.
Hieman uudemmat Mac SE ja Mac II -sarjan koneet osasivat käsitellä kumpiakin levyketyyppejä.
Macin levykeaseman erikoisuutena oli 4 pyörimisnopeusvyöhykettä, jonka ansiosta levylle mahtui 800K eikä vain 720K - tähän eivät mitkään PC-levykeasemat kyenneet.
On syytä pitää mielessä että tuon ajan PC:t käyttivät niitä leveitä lerppuja eikä korppuja.
Tervetuloa vintage-Maccien kiehtovaan maailmaan!
Valitettavasti tarvitset kyllä hieman uudemman Macin omistavan kaverin ennen kuin saat nuo korppus pelittämään. Kuten edellä jo todettiin, pitää levykkeiden olla alustettuja oikein ja lisäksi boottidiskettien tulee olla imageja, eli siinäkään ei pelkkä kopiointi riitä.
Jos et muuten apuja saa niin viestittele [email protected] ja katsotaan mitä vois tehdä!
Minulla on myös toimiva MacPlus 4MB muistilla ullakolla. Samoin laatikollinen (ehkä joku 50 kpl) Mac-korppuja. Siellä on 6.0.3 - 6.0.7 käyttikset. Samoin kaikki tuon aikaiset perussoftat.
Käyttelin itse vuosia sitten Maccia RAMDisk'llä siten, että korppu ajoi ensin 800 kB RAM levyn muistiin ja kopioi sinne Boot-korpun. Lopuski sylki korpun ulos. Oli muuten nopea käyttis sitten! Ulkoisella 800kb ja sisäisellä 800kb asemalla saattoi sit leikkiä mitä vain...
Olisko joku kiinnostunut noista kamoista ?
Siellä lojuu 3-4 kpl 40-80MB HD'ta, täynnä tuon aikaista Mac-softaa.
Samoin Portable-raato (eka mv-malli), josta kiintolevy lauksesi. Samoin akku. Laukussa on vuosikymmenen maannut.
Mitä joku tarjoaa ...?