hellan pinta

Hellan levyjen ympärykset palaneet tummiksi,
millä saa pois ?
92470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Esim. karhunkieli tai hieno saippuoitu teräsvilla. Pitää vaan olla tolkku hankaamisessa, ettei emalipinta naarmuunnu.

Äänestä
  • Suihkuta uuninpuhdistusvaahtoa, anna vaikuttaa ohjeen mukaan. Voit pyykkia lian pois ilman hankausta, itsellani toimi hyvin- vanhasta liedesta tuli uutuudenhohtava!

    Äänestä

  • nain kirjoitti:

    Suihkuta uuninpuhdistusvaahtoa, anna vaikuttaa ohjeen mukaan. Voit pyykkia lian pois ilman hankausta, itsellani toimi hyvin- vanhasta liedesta tuli uutuudenhohtava!

    Jos Pata pata-saippuavilla ja uuninpuhdistusaine eivät tepsi, voit kokeilla viimeisenä vaihtoehtona putken/viemärinavaajaa (syövyttää ihoa - suojaa kädet hyvin!). Itse annoin putkenavaajan "lillua" hellalla muutaman tunnin - jo lähtivät palaneet karstat yms. edellisen asukin jätökset liedeltä.

    Äänestä

ens kerralla kokeile kostutettua sokeripalaa ja hankat sillä, niin ei tarvii myrkkyjä käyttää, auttaa myös pohjaanpalaneisiin kattiloihin ja ei naarmuta.

Äänestä
  • kun täällä saa hyviä vinkkejä, jees

    Äänestä

Me kokeilimme vaimon kanssa kaikki maailman tökötit ja hinkuttimet, siis aivan kaikki ja vuosien varrella kertynyt palanut p*ska ei inahtanutkaan hellasta. Kunnes kuulimme ystävältämme palasokerista. Olimme aivan hoomoilasena, että just joo heh heh hyvä vitsi. Eräänä päivänä ruokakaupassa käviessäni ostin piruuttani pienen paketin kovaa Sirkku-palasokeria ja päätin kokeilla.

Vetaisin kostean nihkeällä pöytäluutulla levyn ympäri ja aloin raaputtumaan sokerilla... jumankekka ihmetys oli SUURI kun tämä ikitöhnä luovutti pienen sokeripalan edessä. Levyjen ympärykset ovat nyt hohtavan valkoiset. Ja tämä tarina on tosi.

Äänestä
  • Kiitos hyvästä vinkistä - pitänee kokeilla omaankin hellaan.

    Äänestä

  • akka kirjoitti:

    Kiitos hyvästä vinkistä - pitänee kokeilla omaankin hellaan.

    No lähtikö?

    Äänestä

Kokeilin tuota sokeripalaa hellan palaneeseen pintaan.. Hella oikein kiilsi valkoisena hoitelun jälkeen. Kiitoksia neuvosta! :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoton kirjoitti:

Hellan levyjen ympärykset palaneet tummiksi,
millä saa pois ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu