Milloin undujen kynnet leikataan ja miten? Undujeni kynnet ovat verisuonesta ainakin viisi millimetriä pitemmällä. Onko se liikaa? Jos on, niin millä leikkaan linnun kynnet? Onko normaalit kynsisakset huonot? Myydäänkö unduille erikseen kynsisaksia?
Toinen asia:
Tietääkö kukaan mistä voisi löytää unduille valjaita?? Vai onko sellaisia edes olemassa?
Kiitos vastauksista :)
MITEN UNDUJEN KYNNET LEIKATAAN??
6
1101
Vastaukset
- valjaisiin!!!
Mielestäni undulaatti on liian pieni lintu valjaisiin, se vain kärsisi siitä. Jos haluat linnun, jonka saa valjaisiin hanki isompi papukaija.
- hanni
Eikös linnut teroita kynsiänsä kalkkikiveen/seepiansuomuun?
- Elina & Tintti ja Jopso
hanni kirjoitti:
Eikös linnut teroita kynsiänsä kalkkikiveen/seepiansuomuun?
Eivät meidän undut ainakaan kalkkikiveen kynsiään teroita. Undulaatit eivät minun mielestä teroita kynsiään lainkaan. Kynnet vaan lyhenevät jos ne kävelevät karhealla alustalla. Eläinkaupassa kehotettiin laittamaan hiekkapaperia, mutta luin ettei se ole viisasta. Neitokakaduille ainakin on valjaita.
- kunnon
Elina & Tintti ja Jopso kirjoitti:
Eivät meidän undut ainakaan kalkkikiveen kynsiään teroita. Undulaatit eivät minun mielestä teroita kynsiään lainkaan. Kynnet vaan lyhenevät jos ne kävelevät karhealla alustalla. Eläinkaupassa kehotettiin laittamaan hiekkapaperia, mutta luin ettei se ole viisasta. Neitokakaduille ainakin on valjaita.
oksia ulkoa, pajuja ja saavat olla melko paksuja oksia, sillä ainakin meidän undulaattien kynnet pysyy hyvinä.
- kppkuy
kunnon kirjoitti:
oksia ulkoa, pajuja ja saavat olla melko paksuja oksia, sillä ainakin meidän undulaattien kynnet pysyy hyvinä.
Meillä sama juttu. Paju ja hedelmäpuitten oksat tuntuvat tehoavan :)
- hicke
miten niiku undulle tehään valjaat laittaka linkkii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",134995Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433635Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922253- 1351917
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee391812Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161546- 1381425
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551226Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165