Millä ohjelmalla ubuntu avataan.

Kun ei suostu asentamaan eikä suorittamaan, hetken yrittää, sitten lopettaa? Suosittelee exploreria ja noin käy.
Hyödyttikö tallentaa CD-levylle ennen asennusta, lataus kesti 3 tuntia. Tallensin CD_levylle, kun en muuta keksinyt, ei suostunut asentamaan koneelle ennen tallennustakaan.
Eli se lataus on tallessa, mutta mitä sitten?
9213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olet varmaan ladannut Ubuntun iso-tiedostona, joten sinun täytyy polttaa se esim. CD-levylle imagena, eli yhtenä levynkuvana...

Iso-tiedoston polttaminen Windowsissa onnistuu esimerkiksi imgburn-ohjelman avulla...

http://www.download.fi/cd_dvd/poltto/imgburn.cfm

Äänestä

Sitten tyrkkäät levyn asemaan, ja käynnistät koneen uudelleen, ja seikkailet levykuva-Ubuntulla tai asennat sen.

Äänestä

mittää ohjelmia tarvita. Mielenterveyden vuoksikin suosittelen vähintään 1 megaista laajakaistaa. No jos kovin rauhallista tyyppiä olet niin kyllähän sitä jaksaa sitten odotella vaikka kuinka kun pikkuiset päivitykset päivittyy.

Sitten se levykuva joka soljui 3 tuntia pitää polttaa levykuvana ei datana. Wubiasennuksen voit tehdä windowsissa mutta siinä on huonoja puolia kuten esmes Ubuntu on hitaampi kuin normaaliasennuksessa. Wubiasennus = lykkää levy sisään ollessasi kirjautuneena windowsiin. Autorun pitää toimia tai sitten joudut avaamaan asennuksen käsin cd-levyn hierarkiasta. En muista mikä on tiedostonimi. Wubi.exe vai setup.exe (who cares?).

Normaaliasennus tehdään siten että biosista joudut mahdollisesti säätämään ensimmäiseksi boottaamaan cd-aseman. Sen jälkeen laitat cd:n asemaan ja boottaat ja teet asennusohjeiden mukaisen asennuksen tai käytät cd:tä live-cd:nä ilman asennusta.

Cd-asema voi olla myös dvd-asema.

Trollailemisiin t. Pera Vantti Nelospolven Älykkö Ikaalisista

Äänestä

Mene töihin, että saat hommattua paremman nettiyhteyden ja ostettua oikean käyttöjärjestelmän.

Äänestä

Ei ohjelmalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


trollaattori pentti kirjoitti:

Kun ei suostu asentamaan eikä suorittamaan, hetken yrittää, sitten lopettaa? Suosittelee exploreria ja noin käy.
Hyödyttikö tallentaa CD-levylle ennen asennusta, lataus kesti 3 tuntia. Tallensin CD_levylle, kun en muuta keksinyt, ei suostunut asentamaan koneelle ennen tallennustakaan.
Eli se lataus on tallessa, mutta mitä sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu