Meillä on suunnitteilla noin 11 päivän matka Italiaan ja Kroatiaan elokuussa. Menolento Milanoon ja paluu Dubrovnikista. Kulkuneuvona käytämme varmaankin junaa. Onko kukaan muu tehnyt vastaavaa matkaa? Kokemuksia, vinkkejä!
Milano-Dubrovnik
3
952
Vastaukset
- annuliinax
Kroatian junista en tiedä mitään, mutta bussilla pääseehyvin ja edullisesti rannikkoa pitkin. Kannattaa pysähtyä Splitissä, Makarskassa ja tietty Dubrovnikissa. Krkan putoukset on must! Ja Istriassa Rovinji ja Pula...
Ihanaa matkaa! - Ruuhkaa on
Suosittelisin että jättäisit Dubrovnikin väliin ja valitset määränpääksi Splitin. Junat tuo Splitiin, mutta Split-Dubrovnik pitää mennä bussilla. Dubrovnikissa ja siinä matkassa Splitistä Dubrovnikiin ei ole mitään vikaa, mutta ajankohta on huono. Koko Eurooppa tuntuu olevan sillä yhdellä tien pätkällä tuolloin elokuussa. Samoin Dubrvonikin majoitushinnat ovat elokuussa luokkaa kaksinkertaiset normaaliin ajankohtaan. Tosin saattaa taantuma tuntua sielläkin hinnoissa en tiedä.
Dubrovnik on kiva kaupunki ja mukava muuten, mutta elokuussa se on aivan liian täysi, ainakin minun makuuni. Splitissä ja sen ympäristössä on niin paljon nähtävää että siellä saa pari viikkoa menemään ihan kevyesti. Toki turisteja riittää Splitiinkin ja lähiseudulle, mutta ei ehkä niin paljon kuin etelämmäs.
Käy Dubrovnikissa joskus toiste. Muille olen suositellut matka-ajankohdaksi toukokuun lopusta jussille asti. Silloin merivesi on jo uintilämmintä ja kaupungilla ei vielä ole aivan tukahduttavan kuuma.
Kroatia on kaunis maa, mutta ei ehkä niin halpa kuin etukäteen voisi kuvitella. Eli älä ylläty hinnoista, joskin eivät ne kuitenkaan Suomen tasoa ole, mutta lähempänä Suomea kuin Viroa.- MsMr1221
Kun menet Dubrovnikia ja Splitissä en halua pelästyttää mutta miina-vaaraa siellä on suuremmat kuin luulisikaan erityisesti Dubrovnikissa. Kunhan ei kulje raunioissa/epäilyttävissä/tyhjissä paikoissa kaikki on täydellistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3113108Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4623072- 712110
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1911464- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121107K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1631021