Mikä on teidän kokeenpien mielestä paras ja vaivattomin tapa poistaa vanha paperitapetti?
Viime kesänä poistin tapetinpoistoaineella (mitä lie liisteriä, mutta juuri siihen tarkoitukseen). Välillä lähti liuskoina ja välillä lastalla raaputtaen. Kamalan työlästä ja aikaa vievää ja sotkuista hommaa oli. Lähti ne, mutta kovan työn kautta.
Paras tapa poistaa vanha tapetti?
18
20930
Vastaukset 18
Moni lähtee pelkällä lämpimällä vedellä, toiset vaatii kuumaa vettä ja tapettiliisteriä.
Molemmissa vaatii kostumisaikaa.
Pelkällä vedellä olen kostuttanut kolmesti tunnin sisällä.
Tapettiliisteriä sisältävä irroitusvedellä tarvitsee kostuttaa yhdellä kertaa ja odottaa noin puoli tuntia. Pitäisi lähteä helposti, riippuen mitä liisteriä on käytetty.- ...
Niikö? he heh.
- lähtee
kuin tauti Töölöstä. Käytä ikkunanpesuria, josta kumiliuska poistettu.
- hyvin lähti
kuumaa vettä ja rulla tela 5minuttin kulutua lähti hyvin
- kerran minä
jotain haittavaikutuksia siinä kyllä oli, en muistä kylläkään mitä.
- Kokeile ja ihastu...
Tarvitset välineeksi paineruiskun, eli sellaisen pumpattavan puutarhakäyttöön tms kannuruiskun esim: Prisman puutarhaosastolta. Sinne niin kuumaa vettä kuin hanasta tulee. Ruiskuta vettä hienona sumuna seinälle. Kastele seinät kahteen kertaan ja anna vielä kostua n. 5 minuuttia.
Tämän jälkeen ota kiinni vuodan alapäästä ja vedä vuodat irti. Lähtee pääsääntöisesti koko vuota ehjänä irti. Perustuu siihen että vesi tulee hienona sumuna jolloin tunkeutuu paperista paremmin läpi.
Unohda dienet,sudit,telat ja tapetin irroitus aineet, niillä saat vain lattiat märiksi.
Puhun kokemuksesta, olen yli 2000 huoneistoa tapetoinut. En kehuakseni, vaan työkseni.- edelliseen
Voisin vielä lisätä kuitenkin sen verran että kannnattaa kokeilla lähteekö päällimmäinen paperi irti kuivana, jos lähtee helposti niin kannattaa repiä ne pois ja sitten vasta kastella, kestella ja kastella, maltti on valttia, kyllä sen huomaa kun rupeaa tapetti kuplimaan niin silloin on aika kokeilla lähtiskö jo hyvin irti...
- jhjsadhj
Paras ja nopein tapa irrottaa tapetti on "tapetinirroitus kone" Virallista nimeä en muista mutta ostettiin jokunen vuosi sitten kodin terrasta makso ehkä 50€. Laite höyryttää tapetin irti ja toimii loistavasti lähtevät kokonaisina liuskoina ja nopeasti
- remppari65
Pitää aina edetä tilanteen mukaan. Aikaa vievää ja puolivittumaista hommaa joskus. Siisti lopputulos palkitsee. Eli pohjatyössä ei kannata fuskata.
Riippuu ihan alla olevasta seinämateriaalista. Betoniseinä sietää kosteutta. Kipsilevy ja lastulevy huonommin. Liottamalla tai hiomalla. Tapetinpoistoaineet on harvoin tehokkaita. Välissä kun tahtoo aina olla vähintään se yksi kerros muovi- tai vinyylipintaista tapettia.- Epe-L
Kokenut että jossain kunnallisvuokratalosysteemissä vetivät painepesurilla.
Noh, ei uudet tapetit pysynyt vuottakaan ja muutakin heinänuhaa alkoi ilmetä... - 55-v
55-vuotisen rakennuksen seinän paksun kalkkilaastin päälle oli vuosien saatossa lätkitty 7 tapettikerrosta.
Kyllä se vaati perkeleesti käsityötä.
Lopulta vanha, paksu, pahimmoillaan 30mm kalkkilaasti imi vettä tehokkaammin kuin mikään sieni.
Kyllä lastalla oli käyttöä.
Mikään teoria ei toiminut.
- Pläk ja tekker
Tämä on ehdoton laite, hinta suunnilleen 70 euroa, ainakin Clas Ohlsonilla myytiin aikaisemmin. Lähtee ainakin maalaamattomilta lastulevypinnoilta ikivanha vinyylitapetti ihan liukumalla irti.
http://www.blackanddecker.fi/powertools/productdetails/catno/KX3300/ - maalarihaalari
kosteus on paras. ei kannata litratolkulla vettä kuitenkaan laitella, lattiat ja seinärakenteet ei välttämättä tykkää hyvää..
mutta ennenkuin lähdet kostuttamaan, kannattaa tosiaan kokeilla ensin, jos tapetissa helposti irtoava päällikerros, alempi sitten kostutetaan.
mikäli päällikerros ei irtoa, eikä oikein ime kosteuttakaan, pinta rikotaan reitys vekottimella (pyörivä rulla, jossa piikkejä), jotta kosteus pääsee tapetin alempiin kerroksiin.- remppaa täälläkin
Suihkepulloon vettä ja astianpesuainetta ja sitä seinille, annetaan vaikuttaa vartti ja kas, jopa vinyylitapetti irtoaa (myös gyprocista).
- m:)tapetti
Voi ihan pesusienellä kostuttamalla viimevuonna poistin tapetit seinästä ja suihkepullo toisessa kädessä ja kannataa aina lattia suojata jos ei heti ole keräämässä tapetin paloja pois, kun ne takertuu kuivuessaan lattiaan kiinni ja muuten oli apuna muovinen leveä paistinlasta, jolla vedin tapettia irti ja hyvin lähti ei mennyt kauan, osaa naisetkin jotain:)
- se pitää
poistaa? Jos vanha tapetti on irronnut osittain, irrottele ne osat ja vedä tasoite pintaan tai/ja hio seinä tasaiseksi ja uusi tapetti vaan päälle. Kun kerrran se vanha istuu seinässä kuin tauti, se kestää laittaa uuden päälle.
Höh, turhaa työtä ei saa tehdä, kun hyvän saa muutenkin.- HOj
itse irrottelin useita kerroksia vanhaa tapettia ihan sillä irrotusliisterillä.
Vaatii kylläkin monta käsittelykertaa kun aina kerrallaan saa irti yhden kerroksen ja lasta kädessä piti nylkyttää niitä tapetteja irti, ei lähteny kokonaisina paloina kun oli aikanaan jotain liimaliisteriä laitettu.
Lopputuloksena löytyi kuitenkin alimman kerroksen alta maalattu lastulevy johon enimmät kuprut tasoitteella tasoittamalla sai laitettua hyvinkin uudet tapetit. Piti vain pohjamaalata uuden tapetin väriin kun se alkuperäinen 70 luvun seinä oli kirkkaan keltaista... :-D
Sotkua tuli sopivasti mutta onneksi lattia tehtiin vasta tapetoinnin jälkeen... - jorkku
HOj kirjoitti:
itse irrottelin useita kerroksia vanhaa tapettia ihan sillä irrotusliisterillä.
Vaatii kylläkin monta käsittelykertaa kun aina kerrallaan saa irti yhden kerroksen ja lasta kädessä piti nylkyttää niitä tapetteja irti, ei lähteny kokonaisina paloina kun oli aikanaan jotain liimaliisteriä laitettu.
Lopputuloksena löytyi kuitenkin alimman kerroksen alta maalattu lastulevy johon enimmät kuprut tasoitteella tasoittamalla sai laitettua hyvinkin uudet tapetit. Piti vain pohjamaalata uuden tapetin väriin kun se alkuperäinen 70 luvun seinä oli kirkkaan keltaista... :-D
Sotkua tuli sopivasti mutta onneksi lattia tehtiin vasta tapetoinnin jälkeen...nimimerkki oli aikahyvin perillä. Itse teen samallalailla,paitsi että laitan haaleaan veteen Kiillon maalarinpesua sekaan. ( 4 litraan vettä noin 3 dl maalarinpesua)
Aloittelin hommat 1982, meni kyllä vuosia ennenkuin hokasin millä eväillä vesi tunkeutuu parhaiten paperin läpi liisteriin. Sekä sitten että se pysyy siellä seinällä.Varovasti sumuttamalla tuo seos imeytyy lähes kaikki tapetin läpi. (Pelkkä vesi tahtoo valua lattialle) Lattioille ei tule montakaan desiä ylimääräisiä. Ne tietenkin tulee poistaa heti sumutuksen jälkeen. Normaali liisterillä laitettu tapetti maalatulta tai tasoitetulta pohjalta lähtee vaivatta. Olisko normaali poistoaika esim.20 vuotaa parhaimmillaan noin tunti. Ainahan työ ei suju kuin leikki, on niitä hakattu joskus ihan kyllästymään asti. Silloin on ollut kyllä useampi palstautumaton tapetti päällekkäin maalattuja tapetteja välissä,tai puuliimaliisteri seos/erikoisliisteri kiinnitykseen käytettynä liisterinä. Muutamia tapauksia on ollut, että tapetti on jotain 70 luvun lopun tavaraa, jolla on ominaisuutena että kun sen kastelet, niin se muuttuu seinällä ikäänkuin olisi kasteltua talouspaperia.Sitä onkin sitten mielenkiintoinen liiskata sieltä pois.Lähtee oikeastaan ainoastaan siklaamalla. Hyviä tapetin poisto hetkiäremontoijille!.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36484
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398