vanteen rihtaus

jariv

Onko muuten mp:n vanteen rihtaus monimutkaisempaa kuin polkupyörän?

Ellei ole, niin mielestäni hallitsen em rihtauksen, ja voisin kokeilla (gratis) mopon tms "ei-ajopelin" (etu-)vanteen rihtausta. Osaan hommani, mutta en tiedä mp:n vaatimuksista verrattuna fillariin...

Olen jkl:ssä uusiotuotteella ja jos jollain rihtauksen salat tietävällä on vanne vinossa, niin voi tuoda sen paikanpäälle, sekä neuvoa huomioitavat erot polkupyörään. Ilmoittakaa kuitenkin foorumilla, ettei niitä keräänny liikaa. :-)

5

6064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikeampaa

      Mielestäni työ ei poikkea juuri lainkaan tekikö työn sitten polkupyörään,mopoon tai moottoripyörään.Tietenkin osat ovat tukevampia,mutta työnä samanlainen.Kokemus polkupyörän vanteista on hyvä ja onnistut varmasti myös mp:n vanteen kanssa käyttämällä aikaa hieman enemmin.

    • vanteen suoraksi

      Harrikkaan siten, että sivuille reilu 1mm heittoa, ylösalas ehkä 0,5mm, käsipelillä. Ilman mitään "oikeaa" penkkiä. Talvinen viikko meni ihmetellessä, vaan hyvä tuli. Painoja renkaan kanssa 10 gr/puoli, samaan paikkaan. Ei vatkaa käytössä.

      Itseasiassa, vanhassa etuvanteessa heitot oli pari kolme kertaa isommat, eikä sekään tuntunut vatkaavan, vaikka silminkin näki että paska on vanne.

      Kiristin sen verran että...no,riittää.. Harjoittelin eka sen aivan paskan vanteen kanssa ja hokasin, että jos se on jotain 5mm vino ennen pinnausta, menee tod. vaikeeksi ellei mahdottomaksi saada sitä suoraksi. (tai sit en vaan osannu) Kiristelin jokusesta pinnasta kierteet paskaksi/pinnan poikki, että saa tuntumaa. muutenkin se vanne oli enemmin kulmikas kuin pyöreä kun sain tuhoni tehtyä loppuun.

      Kannattaa käyttää uusia pinnoja, jos mahd. Vanhat ruosteiset on tod. perseestä ja voi mennä poikki jo löysätessä. Prätkän pinnat on mun käsittääkseni helvatusti kovempaa stuffia, kuin fillarin pinnat, eli niitä ei väännellä tiirikaksi ihan yhtä liberaalisti mitensattuu. Samasta syystä ne pinnojen pallopäät täytyy loksahdella koloihinsa oikein, muuten ne saatta nassahtaa poikki..Eli kunnolla crc:tä alkuun, että ruosteet liukoo.

      • väsään noin

      • karvakämmen

      • wauutsii
        väsään noin kirjoitti:

        löysin tuollaisen videonpätkän.
        Onko enään mitään apua
        http://www.youtube.com/watch?v=Kjmp93TBwLw

        tuohan on taidetta, todella helppoa kun sen näköjään osaa.
        varmasti hemmo on tuossaiässä jo miljonääri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7284
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3450
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      2496
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      130
      2303
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2199
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1913
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1898
    Aihe