Vesijohtovesi??

kysyjäkysyy

Onko Italian vesijohtovesi juomakelpoista?? Vai mieluummin vesipullot kaupasta? Itse menossa suunnalle Bergamo - Venetsia.

4

5950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varova1nen

      Itse vien aina veden mukanani Suomesta. Viikossa tarvitsen vain sen verran vettä, että vesipullot hyvin mahtuvat yhteen isoon matkalaukkuun. Toiseen laukkuun pakkaan säilykkeet. Eipä ole vatsatauti koskaan päässyt yllättämään.

      • miemiemiemie

        Kuulostaapa tylsältä Italian reissaamiselta, jos ruoatkin pitää säilykkeinä Suomesta asti rahdata! Varmaankin vitsi, hope so? Juuri ihanat paikalliset ruoathan ovat suurin syy, miksi useimmat meistä Italiasta niin pitävät! Gefilusta tai Molkosania huiviin ja järkeä hygieniaan, niin vatsataudit pysyvät kyllä loitolla. (Ja vaikkeivät pysyisikään, on ainakin saanut ELÄÄ eikä varoa koko ajan kaikkea!!!)


    • Korhosenkorva

      Itse olen kyllä pohjois-italiassa juonut vesijohtovettä ongelmitta. Yleensä juomaveden ostan kyllä pulloissa joten suositus on se. Mutta tuon vesiveden ohjeen voitte kyllä unohtaa :)

    • ei vaaraa

      Vesijohtovettä voi huoletta juoda. Jos vettä ei saa juoda esim. puistoissa yleiset vesipostit on niissä kieltokyltti. Täällä Milanon puolessa on pullovesien juonti muodissa, vaikka vesijohtovedessä ei ole mitään vikaa, tosin kalkkipitoista, mutta ei vaikuta makuun, kahvinkeitin kyllä pitää puhdistaa usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1932
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1587
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1102
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      992
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe