Paljonko nuo haalarit maksaa ja kauanko niissä menee, että opiskelija saa haalarit käyttöönsä?
Vastaukset 6
- magister08
Moro!
Haalareiden hinta riippuu siitä, miten paljon mainoksia onnistutaan myymään. Olen kaksien haalareiden omistaja, ja ainakin molemmissa ainejärjestöissäni oli lisäksi käytäntö, jonka mukaan mainoksen myyneet saivat oman haalarinsa ilmaiseksi. Toiselle haalarille jäi muistaakseni hintaa 20 euroa ja toiselle 30 euroa, sillä itse en ollut mainoksenmyyntitalkoissa mukana. - tyyppi88
Kuinka "pakolliset" nuo haalarit ovat? Itseäni ei huvittaisi sellasia ostaa/pitää mutta eikö sitten ole asiaa bileisiin?
- yliopistossa
omistan haalarit, sillä ne sai ilmaiseksi. Ikinä en ole päälläni pitänyt ja vain kerran kokeillut. En ole muidenkaan kovin paljon nähnyt pitävän meidän ainejärjestössämme. Varmaankin haalaribileissä ovat ainakin lähes pakolliset, mutta itse en ole sellaisissa koskaan käynyt.
- heihoi
JOs sua ei huvita pitää haalareita, niin kukaan ei pakota pitämään. Mutta tietenkin haalaribileissä on vähän hassua olla pitämättä, mutta onhan niitä muitakin bileitä kuin haalaribileitä.Bileisiin kyllä pääsee ilman haalareitakin. Ja toisaalta jos haalarit ei muutenkaan kiinnosta, niin voi olla että et välttämättä bileissäkään viihdy. Mutta haalareista ei nyt kuitenkaan kannata tehdä isoa ongelmaa. Kukin taplaa tyylillään.
- Anonyymi
heihoi kirjoitti:
JOs sua ei huvita pitää haalareita, niin kukaan ei pakota pitämään. Mutta tietenkin haalaribileissä on vähän hassua olla pitämättä, mutta onhan niitä muitakin bileitä kuin haalaribileitä.Bileisiin kyllä pääsee ilman haalareitakin. Ja toisaalta jos haalarit ei muutenkaan kiinnosta, niin voi olla että et välttämättä bileissäkään viihdy. Mutta haalareista ei nyt kuitenkaan kannata tehdä isoa ongelmaa. Kukin taplaa tyylillään.
Niin, haalarit saadaan ainejärjestön kautta usein täysin ilmaiseksi, korkeintaan hinta opiskelijalle on noin 20 - 30€. Hinta sis. alv.
Mikäli ainejärjestö jaksaa hankkia sponsoreita =mainoksia jotka painetaan haalareihin, eivät haalarit maksa opiskelijalle yhtään mitään. Paitsi jos ainejärjestön hallitus päättää, että sponsoroinnista huolimatta perivät halukkailta haalarinostajilta rahaa haalareista ja ylijäänyt raha käytetään johonkin muuhun.
Itse olen työskennellyt yrityksessä, joka on teettänyt opiskelijahaalareita Virossa ja painattanut haalarit Suomessa ja voin sanoa, että ainejärjestöjä ei millään tavalla kiinnosta se, missä maassa haalarit ommellaan tai /ja painetaan. Halvimman kautta mennään ihan poikkeuksetta. Varsinkin suuremmissa tilausmäärissä.
Myös Suomesta löytyisi useampikin kokonaan tai edes painatusten osalta, kuten aika moni yritys on ainakin tehnyt, Suomessa haalarit ihan alusta loppuun tekevä yritys, mutta tällä asialla ei näytä olevan minkäänlaista merkitystä vaan aina mennään hinta edellä. Tämä siitä huolimatta, että haalarit olisivat sponsorimyynnin vuoksi ainejärjestölle kokonaan ilmaiset.
Tämäkin olisi yksi pieni asia lisää, millä taattaisiin ja saataisiin lisää työllisyyttä Suomeen.
- kukkuluuruuuu
Haalarit sitten kannattaa koristella tyylikkäillä haalarimerkeillä, joita voi ostaa esimerkiksi tuolta: :) http://www.valenssi.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=25&Itemid=275&lang=fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134732Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197690Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!24632Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99614- 61609
- 42544
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515