She Wolf -mitä mieltä olette

viimeinkin!

http://www.youtube.com/watch?v=qHI_gEq5BII

Tuolta voi kuunnella uuden kappaleen englanniksi.
Kertokaa mielipiteenne kappaleesta (asiallisesti).

Itse pidän rohkeasta ja erilaisesta kappaleesta.
Shakiralle ominaista tyyliäkin on mukana vaikkei sitä heti huomaa, kuunnelkaa tarkkaan!

5

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkäaikainen fani

      Aluksi tämä kappale ei kuulostanut kummoiselta, tosin kertosääkeen melodia jäi soimaan TODELLA tehokkaasti päähän! Useamman kuuntelukerran jälkeen lauluun on kuitenkin päässyt sisälle, ja pidän tästä erittäin paljon :) . Mukava huomata, että Shakira on uudistanut soundinsa. Kappaleessa on yhtä aikaa jotain vanhan ja tutun kuuloista, mutta toisaalta sitten henkäys uudesta, raikkaasta biitistä. Mielestäni laulu kuulostaa paremmalta espanjaksi kuin englanniksi, mutta ei englanninkielinen versio huono ole, ehkä hivenen persoonattoman kuuloinen kuitenkin. Espanjaksi laulettuna tähän kappaleeseen tulee vielä jonkinsortin lisäulottuvuus, jolloin kappalaeen tausta pääsee jotenkin paremmin oikeuksiinsa, tai se jotenkin kuulostaa tuoreemmalta ja eksoottisemmalta kuin vastaava versio englanniksi. Niin tai näin, kyseinen laulu on rohkea veto Shakiralta, ja odotan kokonaista albumia suurella mielenkiinnolla :).

      • Shakira-fani

        Mielestäni Shakiran uusi sinkku on ihan loistava. Hieman uutta tyyliä mutta toisaalta Shakira on aina uudistunut jokaisella levyllä ja uran alkuhiteistä ei enää ole jäljellä muuta kuin tuttu pyllyn pyöritys...joka sekin toimii kun sen osaa! :o)

        nim. videota odotellessa


      • kammuss
        Shakira-fani kirjoitti:

        Mielestäni Shakiran uusi sinkku on ihan loistava. Hieman uutta tyyliä mutta toisaalta Shakira on aina uudistunut jokaisella levyllä ja uran alkuhiteistä ei enää ole jäljellä muuta kuin tuttu pyllyn pyöritys...joka sekin toimii kun sen osaa! :o)

        nim. videota odotellessa

        Aluksi se biisi oli aivan kamala! Semmoista robotti-ulinaa, ja sekavaa rytmiä, mutta nyt olen ruvennut tykkäämään =)
        Kertsi olisi ehkä kumminkin parempi, jos se ei olisi niin "kimeästi" laulettu.


    • ja video vielä hirveämpi. Nytkyy siinä niinku joku vammanen pornonukke.

      • Mebarak

        Tykkään kappaleesta tosi paljon ja videosta kans. She Wolf on vielä parempi espanjalaisena versiona.
        Ensin olin kauhistunu tämän nähdessäni. Mutta Shakira on ollu tässä nyt monta vuotta se median "kiltti tyttö". Ehkä sen on nyt välillä aika repästä ja tehä jotain uutta, eihän sekään ikuisesti nuori ole.
        Tähän Shakin uuteen imagoon on jo tottunu. Namm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2625
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      43
      2527
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      69
      2211
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      114
      2205
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2075
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2070
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      70
      1497
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      138
      1339
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1167
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1085
    Aihe