Liian pitkä(kö)?

Olen tyttö 18v. Olen haaveillut pitkään mallinurasta mutta en tiedä kaatuuko se tuohon pituuteeni. Olen 183 cm pitkä, painoltani jotain 60-65 kg?. Onko tuo pituus tarpeeksi mallinalalle vai ihan liian pitkä? Pitäiskö olla muutama sentti lyhyempi?
5162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minusta pituus on ihan hyvä, varsinkin catwalkille, jos osaat kävellä. voi kyllä kaatua taitoihin tai vartalon muotoihin tai kasvoihin, mutta sanoisin ettei pituuteen :)

Äänestä
  • muten miten pitkii mallipojat sit tavallisesti on ?

    Äänestä

Tuo pituus on todella hyvä mallille, eikä haittaisi, vaikka olisit vielä pidempi. Mallinura voi kuitenkin tosiaan kaatua moniin muihin asioihin, mutta ei pituuten (ellei sitten ole liian lyhyt.)
Onhan niitä vielä paljon pidempiäkin malleja..

Mut ei sun mallinuras ainakaan pituuteen tule kaatumaan.

Äänestä

ovat yleensä väliltä 175-185cm. Sopivan pituinen olet :)

Olen sua vuoden nuorempi ja pari senttiä lyhyempi. Tähän mennessä kokemukset ovat olleet yhdenmukaisia: Pituus on etu. Ei mikään välttämättömyys, mutta jos plussia ja miinuksia lasketaan, niin se on pienen pieni plussa ;) Mitä ihmisiltä oon kysellyt, niin oman poikaystäväni mielestä olisin varsin hyvä malliksi. Mutta koska hän ei suosi mallimaailman menoa (esim. huumeiden käyttöä), hän kieltää mua rupeamasta alalle. Ymmärrän sen silleen. Hän kun on niin suojeleva =)

Painosta en tiiä. Olethan sä ihan selvästi hoikka, mutta jos sun pitääkin painaa 58kg..? Vaikea sanoa. Jos haluat, voit kokeilla mennä jollekin mallikurssille ja siellä sitten neuvotaan lisää. Ruokavalio ja kävelytyyli, jne.

Äänestä
  • Meinasin että pituus on yleensä elämässä pienoinen plussa muttei välttämättömyys. Malleilta sen sijaan vaaditaan keskipituista pidempää vartaloa. Että jooh :) Nyt sain asiani sanottua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mallityttö -91 kirjoitti:

Olen tyttö 18v. Olen haaveillut pitkään mallinurasta mutta en tiedä kaatuuko se tuohon pituuteeni. Olen 183 cm pitkä, painoltani jotain 60-65 kg?. Onko tuo pituus tarpeeksi mallinalalle vai ihan liian pitkä? Pitäiskö olla muutama sentti lyhyempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu