Ufojen ulkonäkö

Miltä ne näyttävät? Yleensähän ufomiehet kuvataan "harmaiksi" jotka ovat kaikista nähdyimpiä.
5314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ehkä alienit voivat ottaa muodon kuin muodon?

Jos ajattelee minkälainen voisi älykkääksi kehittynyt olento olla, niin ensiksi tulee mieleen pää ja iso pää.
Kulmakarvat eivät ole oleelliset, sillä hikoilu on taakse jäänyttä elämää? Myös genitaalit lienevät surkastuneet eläimellisyyden hävitessä järjen ja tietoisuuden kasvaessa.
Simmut olisivat isot, sillä ovathan simmut "sielun peilit" ja tietoisia heidän täytyy olla.
Ehkä telepaattisen viestinnän vuoksi, höröt ja muutenkin ulkonevat kuulimet olisivat käyneet tarpeettomiksi?
Koskisiko tämä sama tietoisuuden kasvun myötä myös kaikkea kosketus-informaatiota välittävää mm. ihoa, sormia jne, ehkä nekin surkastuneita, eli iho olisi enemmän kilpimäisen suojaava kuin vaikkapa Marilynin peffan pehmeyt?

Hauperit eivät olisi isot, eikä muutenkaan lihaksisto valtaisa kooltaan, sillä ainakin matkaajilla energian kulutus olisi saatava minimiin.
Ehkä 'hitsarit', eli alusten pygaajat ovat tosi 'patteja', jos e sitten robotit valmista aluksia liuku-hihnoilta?

Jotaa tälläistä soopaa tuli mieleen ;).

Äänestä
  • Miten genitaalit liittyy eläimellisyyteen? Ja tarkoitatko, että muut eläimet ovat jotenkin huonompia kuin ihmiselukka. Sinusta tulee hyvä uskovainen.

    Äänestä

Ainoastaan samat esi-isät mahdollistaisivat käytännössä ihmisen kaltaisuuden. Äly kun voisi elää melkein millaisessa kuosissa tahansa. Jos sokea evoluutio muokkaa älykkäitä lajeja, niin om häviävän pieni mahdollisuus, että muut lajit muistuttaisivat ihmistä.

Riittävä koko on hyvä lähtökohta. Biologinen pakkaustiheys ja suorituskyky tilavuuteen nähden on lähellä maksimiaan ihmisaivojen kohdalla. Äly vaatii kehittyneen keskushermoston joka taas sanelee minimikoon. Mahdollisesti myös mehiläisyhteiskunnan tapaisen organismin älykkyys saattaisi kehittyä. Yksilö on tyhmä, mutta kokonaisuus älykäs. Tämä taas vaatisi osasten välille erittäin nopean tiedonsiirron.
Teknisen tason saavuttamiseksi liikkumiskyky ja jonkinlaiset tartuntaulokkeet ovat välttämättömät. Delfiinistä ei tulisi hienomekaanikkoa, vaikka äly riittäisikin (vaan kun ei nykytiedon mukaan riitä.)
Riittävä kyky havainnoida ympäristöä on kai välttämätön älyn kehittymisen kannalta: Näkö, kuulo, tuntoaisti yms; siis riittävä "havaintoikkuna".

Muuten avaruusörkit voisivat olla ulkomuodoltaan lähes mitä tahansa. Niiden kuvaaminen edes etäisesti ihmistä muistuttaviksi on pelkkää mielikuvituksen puutetta ja hörhöjen ajattelun rajoittuneisuutta.

Oma veikkaukseni on ensimäisestä aidosta kontaktista hämähäkin kaltainen moniraajainen öklömönkiäinen, jonka keskushermosto täyttää suuren osan otuksen pallomaisesta keskivartalosta. Elintoimintoja ylläpitävä ruuansulatus on suurelta osin aivojen energiansaantia varten. Raajat ovat erikoistuneita eri tehtäviin ja rakenteeltaan ne ovat maan päällisten rapujen kitiinikuorta vastaavia kovia, mutta keveitä. Niin ja avaruusörvelö on suurella todennäköisyydellä hiilipohjainen kuten mekin. Kaikki piipohjaiset älyt ovat "rakennettuja" älykkäiden hiilipohjaisten lajien toimesta.

Näin minulle kanavoitiin suoraan Zorgilta.

Äänestä
  • Koska te opitte eroittamaan Humanoidit niistä UFOista

    UFOja on kolmea mallia, sikari, kolmio, lautasmalli.
    Muista en ole kuullut.
    Niissä matkustavilla voi olla vaikka muurahaisen muoto?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


CQB kirjoitti:

Miltä ne näyttävät? Yleensähän ufomiehet kuvataan "harmaiksi" jotka ovat kaikista nähdyimpiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu