Mikähän meidän ilopillerille tullut? Nyt aamulla kun herää, päiväunilta herää aina paha mieli valittaa kun pitää kävellä, aina pitää olla vieressä, leikkiä jne. Ja arvaa vain, että aktiviteeettia on. Välillä tuntuu, että on yhtä pompotusta. Kun lähetään kaupungille, matkanteko on sinne vaikeaa, vaikka kivaa tiedossa jne. Koko ajan puhuu ja valittaa miten vaikeaa on, ei jaksa kävellä, kengässä kivi, kylmä jne.
3v.aina
itkee valittaa
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No meillä on myös toi sama juttu noissa heräämisissä. Olen miettinyt pääni puhki, että näkeekö joka yö ja päivä painjaisia, vai mikä on, kun tuntuu, että aina kun herää, vaikka heräisi kainalosta, niin on pahalla tuulella. Ja juuri sellaista pahantuulista marinaa, ei niinkään itkua. Siis ei kyyneleitä, vaan sellaista kovaäänistä märinää. Aiemmin heräsi päikkäreiltäkin ihan hiljaisesti ja tuli hymyillen katsomaan, missä äiti on ja hyvällä tuulella alkoi touhuilla leikkejään.
Olen ajatellut, että pahantuulisuus olisi turhautumista, kun on uusi vauvakin ja pitää olla jo "iso"veli, eikä haluaisi. Toki isoveikkain halitellaan ja pidetään sylissä aina kun haluaa tulla ja höpsötellään ja muuta, mutta sitten on tosiaan näitä hetkiä jolloin tuntuu, kuin yrittäisi toimia vihaisen ja äkäisen vanhanpiian kanssa... :) Kun mikään (ja ihan oikeasti MIKÄÄN) ei käy. Ja vaikka olisi kivoja juttuja.
Uhmaikä oli selkeästi pahimmillaan puolisen vuotta sitten, mutta mielestäni se jo on lientynyt, mutta onko tää sitten jotain uhmaiän jälkimaininkeja...?
saman jutun meillä...aikalailla samaa meininkiä ja ite oon tota miettiny mitä edellinen kirjoittaja että kun musta tuntuu että pahin uhma meni tossa hetki sitten niin mitä tää nyt on???oisko joku joka osais kertoo???
meillä 4v harrastaa samaa,hirveetä huutoa ja itkua ihan jokainen asia!
nätisti kun sanotaan jotain niin ei korvaansa letkauta aina pitää kovasti sanoa että uskoo.
koko ajan niin hirveetä möykkää pitää turhasta että kuuroksi tässä tulee.
ajoittaista tuntuu kyllä olevan koska välillä on viikkoja että on enkeli ja viikkoja että on oikea pirulainen xD
Uhmaa selkeästi tuntuu olevan..