Meidän 2 v. kk-mäyräkoirauroksemme on alkanut käyttäytyä uhkaavasti vieraita uhmisiä kohtaan. Yleensä tämä ilmenee kotonamme tai paikassa/tilassa, jonka se kokee omaksi reviirikseen. Koira hyökkää vierasta henkilöä kohden, haukkuu ja murisee ja vaikuttaa uhkaavalta.
Miten tämän ominaisuuden saa kitkettyä pois? Vai pitäisikö ottaa yhteyttä koira-asiantuntijaan?
Koiramme murisee ja haukkuu vieraita
3
498
Vastaukset
- Siinä se tappajakoira
Mäyräkoirat sattuvat jostain syystä olemaan vähän tuollaisia. Minun äidillänikin on moinen ja käyttäytyy myös melko aggressiivisesti vieraita kohtaan. (on varautunut, ei päästä helpolla lähelle ja räksyttää jo oven takana) Kuitenkaan se ei missään nimessä ole sallittua, että koira käyttäytyy uhkaavasti vieraita kohtaan! Kyllä se vihaisuus pitää saada jotenkin kytkettyä pois ennenkuin se vielä puree jotain. Kannattaa ottaa yhteyttä johonkin koiraneuvojaan ja siihen asti pitää koira poissa vieraiden tieltä.
- neuvoni..
ota kattilan kansi molempiin käteen ja kolauttelet kun mäyris alkaa haukkua vieraita kohtaan eiköhän sitten loppuu haukkuminen.
- arskasuuri
Tutustuin koirakouluttaja Pertti Vilanderin Koiran korjauskirjaan, jossa oli vähän vastaavanlainen neuvo. Homma perustuu kolinapurkki-ideaan. Rakensimme tyhjästä pahviputkesta (n. metri) kolinaputken, jossa on sisällä kolikoita. Kun koira ryntää haukkuen ovelle kosketan koiraa putkella, ravistan putkea ja kolikoista syntyy kova ääni. Samalla annan käskyn "Taakse". Näyttäisi toimivan kun piski jähmettyy paikoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492